בית משלכם? זה אפשרי!
בית משלכם? זה אפשרי! צילום: shutterstock

בעבר זוגות רבים יכלו לרכוש דירה, בהתחלה צריך להדק חגורות, לחסוך, ותוך כמה שנים מגיעים אל היעד. אמנם עם משכנתא גדולה, אבל לא גדולה הרבה יותר מהוצאה על שכירות. בסוף הדרך - מזל טוב! בית רק שלנו.

אבל מה אפשר לעשות היום כזוג צעיר? המחירים עלו במידה כזו, שגם אם נעשה מאמץ מקסימלי לחסוך - לא בטוח שנוכל להגיע אפילו להון העצמי הדרוש. קצב עליית המחירים לא מראה סימני עייפות.

"זה לא רק שאין לנו דירה" מספר לי שלומי, אבא טרי. "חוסר הודאות לגבי ההמשך מכביד עלינו. אנחנו בונים קשרים חברתיים בלי לדעת בכלל כמה זמן נישאר כאן. אין שבוע שבו הנושא לא עולה בינינו ומעורר מתח.

כנס וירטואלי מבית ערוץ 7 ו'שניים בריבוע' - יוצאים לחירות כלכלית>>

אפשר להתווכח מה הסיבות למחירים האלו, ומי אחראי, אבל הויכוח כנראה לא יעזור לזוגות הצעירים.

משקיעי הנדל"ן אומרים לנו שהשקעה בנדל"ן בישראל זו "השקעה בטוחה", ולפי השנים האחרונות - הצדק היה איתם. אבל מה שנחשב ל"השקעה בטוחה" עבור המשקיעים - לא מבשר טובות למי שנמצא בצד השני של המשוואה, הזוג הצעיר.

במדינת ישראל הריבוי הטבעי הוא גבוה מאוד ביחס למדינות המערב. החברה מעודדת את את הצעירים להקים משפחה גדולה ושמחה (וגם במקורות "אין בן דוד בא עד שיכלו נשמות מן הגוף"). כל הילדים שנולדים בשעה טובה - עתידים לגדול, להינשא, ולהזדקק לקורת גג משלהם.

באזורי הביקוש כגון גוש דן, השרון ואזור ירושלים - מחירי הדירות לא מתאימים לזוג צעיר שמנסים להגיע לדירה הנכספת בכוחות עצמם בלבד. למה אזורי הביקוש הם מבוקשים? בגלל שהם אזורים מפותחים היטב. שם נמצאים הזדמנויות תעסוקה וקהילות גדולות ומבוססות, מגוון של מוסדות חינוך, ותרבות פנאי מפותחת. אין פלא שאלה אזורים נחשקים. ובפריפריה, שהיא פחות מפותחת - הביקוש נמוך, ובהתאמה גם המחיר נמוך יותר (ועדיין גבוה…).

כאן, לדעתי, מסתתרת אפשרות מבטיחה, למי שמוכן לחשוב מחוץ לקופסא.

במקום לחפש מקום שבו קיימים התנאים והשירותים שאנחנו מחפשים, אפשר לגשת לסוגיה בצורה הפוכה. אנחנו נהיה אלה שנהפוך את המקום לאזור מבוסס ומבוקש - בעתיד.

אם אנחנו, המשפחות הצעירות, נגיע לערי פריפריה כמו כרמיאל, עכו, נהריה, ירוחם או נתיבות, אז זה מה שיהפוך את האזורים האלה למפותחים ומבוקשים. כאשר עשרות, מאות ואלפי זוגות צעירים עוברים לעיר - היא מתחילה לעבור פיתוח מואץ: נפתחים עסקים והזדמנויות, נפתחים מסגרות חינוכיות, קהילות גדלות ומתבססות. ומה שהיום נראה רחוק ודל, ולכן זול - יהפוך בעוד עשור לאיזור מפותח ומבוקש.

הרי זה מה שקרה בדור הקודם - קנו נכסים זולים יחסים בערים פחות מפותחות כמו ראש העין או ראשון לציון, וכעבור 10-15 שנה - הערים האלה הפכו לאטרקטיביות ביותר.

"נכון שהקהילה אצלנו קטנה, אבל זה מה שיפה בה. כל מי שמצטרף מוסיף גון חדש. כל אחד מרגיש משמעותי" כך מתארת לי בעיניים נוצצות לבנת נפרסטק, רכזת חברתית הקהילה הדתית "מבראשית" בכרמיאל. "לכאן באים אנשים שמוכנים להיות חלק מבניה ויצירה של קהילה בישראל. וזה מורגש. גם בהזדמנויות תעסוקה שנוצרות, וגם במרקם הקהילתי שמתפתח פה".

גילוי נאות: החתום מעלה ומשפחתו עברו לקהילת בראשית בכרמיאל, בדיוק מהסיבות המתוארות כאן במאמר.

רוצים לחיות חיים של שליחות? אנחנו לא חיים בעידן שבו צריך לייבש ביצות.

בימינו, זוג שבונה את ביתו בפריפריה, יכול גם לחיות חיים של יצירה ושליחות, גם לתת את הטון בקהילה המתגבשת, וגם - לפרוש מהמרוץ (המתסכל) אחר נכס באיזורי הביקוש.

זו דרך אחת לחשוב מחוץ לקופסה, כדי להגשים את חלום הדירה. וזו לא הדרך היחידה!

קהילת 'שניים בריבוע' וערוץ 7 מפיקים כנס וירטואלי מיוחד לזוגות צעירים: יוצאים לחירות כלכלית.

בכנס הזה אנחנו נפגוש את מיטב המוחות בנושא בניית ביטחון כלכלי. נשמע איך אפשר ליצור חיסכון משמעותי גם בתחילת הדרך הזוגית שלנו כשההכנסות לא גבוהות.

נפגוש בחור צעיר שקנה כבר מעל 10 נכסי נדלן בישראל, ללא הון עצמי יוצא דופן, ונשמע ממנו איך אפשר לחשוב מחוץ לקופסא ולהגשים את החלום. ונצא מהכנס עם אופטימיות וגם עם הבנה טובה יותר של הצעדים הבאים שלנו בדרך לביטחון כלכלי.

הכנס יתקיים ביום שלישי 5.4 - ד' ניסן, בשעה 20:30 בזום. הירשמו עכשיו ללא עלות בלחיצה כאן>>

המאמר נכתב על ידי אלעד צור - מרצה לתקשורת בינאישית ויועץ עסקי, מייסד קהילת 'שניים בריבוע' קהילת הצעירים של ערוץ 7.