כאלף בני נוער מ-20 בתי ספר יהודים בצרפת התאספו הערב בבנייני האומה בירושלים לאירוע שנועד לחזק את הקשר שלהם למדינה. לקראת סוף האירוע עמדו התלמידים דקת דומייה לזכר הנרצחים ושרו את ההמנון הלאומי ׳התקווה׳ בהתרגשות כשדמעות זולגות מעיניהם.

התלמידים הגיעו במסגרת תכנית הנקראת "שמיניסטים בכחול-לבן", במסגרתה ביקרו באתרי מורשת ובמוסדות להשכלה גבוהה במטרה לעודד אותם להגיע לישראל עם סיום התיכון. מדובר בתכנית של חברת "החוויה הישראלית", חברת הבת לחינוך של הסוכנות היהודית.

האירוע התקיים במעמד יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר הסוכנות היהודית בפועל, יעקב חגואל.

"התשובה שלנו לפיגוע הוא המשך הביקור בישראל כמתוכנן - לא ניתן לטרור לנצח אותנו", כך אומר יהודה מלול, מורה בבית ספר "יבנה" במרסיי הנמצא עם תלמידיו בישראל במסגרת התכנית.

יעקב חגואל, יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר בפועל של הסוכנות היהודית: "יעקב חגואל יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויו"ר בפועל של הסוכנות היהודית: "הערב הזה, אתם מסכמים שבוע שלם של סיורים בכל רחבי הארץ. סיורים שחיברו אתכם לשורשים, לעבר ולמסורת, למקומות הקדושים לעם ולתרבות הנצחית שלנו".

חגואל ציין כי "צרפת, כמו אין ספור מקומות ברחבי העולם, סובלת מאנטישמיות. לא מזמן ציינו 10 שנים לפיגוע האנטישמי בטולוז אבל שנאת היהודים לא נעצרת. היא ממשיכה גם כאן, במדינת ישראל. רק בשבוע האחרון נרצחו 11 אנשים, רק משום שחשבו שהם יהודים. המחבלים רוצים לערער את הביטחון שלנו בארץ, של כולנו, דתיים וחילונים, עולים חדשים וצברים".

חנה פרי-זן, יו"ר ׳החוויה הישראלית׳ אמרה באירוע כי "ההגעה של התלמידים לישראל בזמנים רגילים ובעיקר בתקופה זאת מחזקת את החברה הישראלית וכל מי שעוסק כמונו בקשר בין התפוצות למדינת ישראל. בשנתיים האחרונות עשינו מאמצים רבים להיות בקשר עם בתי הספר ולהמשיך ולהכין את הביקור החשוב בארץ".

לדברי פרי-זן, ׳החוויה הישראלית׳ תמשיך ותלווה את תלמידי בתי הספר היהודים, התנועות והאירגונים השונים.