אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

מחקר חדש שנערך בסורוקה מרכז רפואי אוניברסיטאי בשיתוף עם אוניברסיטת בן גוריון בנגב בחן את הקשר בין היפרגליקמיה- רמת סוכר גבוהה בדם לכושר הנהיגה. המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת Diabetes and Metabolism.

היפרגליקמיה היא רמה גבוהה של גלוקוז (סוכר) בדם המופיעה לרוב אצל אנשים החולים בסוכרת. מצב זה נוצר כתוצאה מעודף אינסולין או בשל פעילות מאומצת מדי או מחסור במזון (בפחמימות) לעומת כמות האינסולין שבדם.

היפרגליקמיה חריפה ידועה כגורמת לליקויים קוגניטיביים ונמצאה כפוגעת במיומנויות תחושתיות ובתגובה מוטורית, ועלולה להגביר את הסיכון של נהג להסתבך בתאונת דרכים. בעוד שכל מחקרי הנהיגה הקשורים לסוכרת התמקדו בסיכון לאירועי היפוגליקמיה בזמן נהיגה, מחקר על השפעות של היפרגליקמיה חריפה על מיומנות הנהיגה בסימולטור טרם נחקרו.

צוות החוקרים הרב מערכתי מהמרכז הרפואי סורוקה ומאוניברסיטת בן גוריון בנגב כלל את ד"ר אלון חיים, פרופ' אלי הרשקוביץ וד"ר נטע לבנטל מהיחידה לאנדוקרינולוגיה ילדים במרכז סבן בסורוקה, ד"ר רותם שלו ממחלקת ילדים ד' וד"'ר עידית ליברטי מנהלת מרפאת סוכרת בסורוקה, ד"ר שי טיימן, מבית החולים ספרא לילדים בתל השומר ואת דנה רידל, ד'"ר אבינועם בורובסקי וד"ר ישראל פרמט מהמחלקה להנדסת תעשיה וניהול באוניברסיטת בן-גוריון בנגב.

המחקר כלל עשרים ושישה נהגים עם סוכרת שהתבקשו לנווט בתשעה תרחישים מסוכנים בסימולטור נהיגה במעבדה להערכת ביצועי אנוש במחלקה להנדסת תעשיה וניהול פעמיים: במהלך רמת סוכר תקינה ובמצב של היפרגליקמיה חריפה (רמת גלוקוז ממוצעת 321), בתכנון מוצלב מאוזן.

במהלך הנהיגה, המשתתפים חוברו למערכת מעקב עיניים. כשבמהלך הבדיקה, ביצועי הנהיגה נוטרו באופן רציף על ידי מערכת סימולטור הנהיגה שאוספת מספר רב של פרמטרים של רכב (מהירות נסיעה, זווית הגה, תאוצה) ופרמטרים אחרים הקשורים לנהיגה (מיקום כלי רכב ומכשולים אחרים, מהירות של ישויות אחרות ) וכן מערכת מעקב עיניים ניידת המסוגלת לנטר את עיניו של המשתתף ולספק את מיקום המבט על העולם הוירטואלי.

מטרת המחקר הייתה להעריך את ההשפעות של היפרגליקמיה חריפה על היכולות של נהגים צעירים עם סוכרת מסוג 1 לזהות ולהגיב לגורמי סיכון בנהיגה בהשוואה למצב שבו רמת הסוכר בדמם הייתה תקינה. זיהוי גורמי סיכון הוא אחד מכישורי הנהיגה החשובים לנהיגה בטוחה.

הממצאים הראו כי ביצועי הנהיגה נפגעים באופן משמעותי במצב היפרגליקמיה חריפה, וכי כאשר רמת הסוכר הייתה גבוהה ביצועי הנהיגה נפגעים במידה משמעותית. כך למשל אי הקפדה על שמירת מרחק, וסבירות נמוכה יותר לזהות גורמי סיכון.