משתתפי הסיור
משתתפי הסיורצילום: עמרי סגן, תנועת הריבונות

תנועת הריבונות, בהנהגת יהודית קצובר ונדיה מטר, ממשיכה בסדרת הסיורים למעצבי דעת קהל ואישי ציבור ברחבי הארץ, ולאחר סיורים מקיפים בנגב וביהודה ושומרון הגיע היום (ראשון) תורו של הגבול המזרחי של מדינת ישראל - בקעת הירדן.

הסיור, בהדרכתו של יוחאי בן-ישי, מח"ט הבקעה לשעבר, נפתח בביקור במטע תמרים בקצהו המזרחי של כביש 1, בשיחה עם קב"ט המועצה האזורית מגילות-ים המלח דרור סיני בנושא הגניבות החקלאיות באזור.

סיני דיבר על המצב הקשה של החקלאים, אשר גונבים מהם תוצר בכמויות גדולות ועל חוסר האונים שלהם מול הצבא והמשטרה. הוא ענה לשאלותיהם של המשתתפים בסיור ושיתף אותם בתחושות שלו על המצב כמי שאחראי על הביטחון במועצה.

לאחר מכן, המשיך הסיור ליישוב גלגל שבמועצה האזורית בקעת הירדן, לביקור במרכז המחקר והפיתוח (מו"פ) של בקעת הירדן.

זיוה גלעד, אחראית תחום במו"פ בקעת הירדן, סיפרה: "אנחנו נמצאים פה כדי לפתור שאלות לחקלאים באזור בקעת הירדן, במטרה להשיג תוצאות חקלאיות יותר טובות, תוך צמצום עלויות וצריכת מים. כדי שתוך זמן לא ארוך, החקלאי יוכל לדעת האם משתלם לו לגדל גידול מסוים או לא ואז להתחיל לעשות חקלאות ולהפריח את הבקעה. ככה אנחנו משפרים את החקלאות בבקעה ותורמים לאזור".

בכניסה למתחם המועצה האזורית, ביקרו משתפי הסיור במתחם מוקד הביטחון של המועצה. הדס גוזלן, קב"ט בקעת הירדן, העבירה למשתתפים את התפיסה הביטחונית שלה כלפי האזור: "כשאני הגעתי לתפקידי בבקעה, אנחנו הטמענו פה ב-2015 מוקד מיוחד מאוד שמקצר את המענה לאירועים ביטחוניים ואזרחיים בכל רחבי המועצה. זה מודל חסר תקדים שמציל חיי אדם כל יום. אנחנו באופן יחסי מועצה בעלת שטח גדול עם כח אדם ואמבולנסים מצומצמים ואנו עושים כל שביכולתנו כדי לענות לכל מענה שקיים בשטח".

ראש המועצה האזורית בקעת הירדן ויו"ר מועצת יש"ע דויד אלחייני הצטרף לסיור במפגש הבקעה, שם התייחס לנושא הקפאת אישורי הבנייה ביהודה ושומרון. "המציאות הזאת שאנחנו מדברים, שכבר באוקטובר הטיוטות טרם אושרו ולא פורסמו – זה מצטרף לשורה של דברים שהצטברו, בהם ההסכמות באביתר. מי שבסמכות שלו נמצא קידום המתווה באביתר והעניין לפרסם את ההכרזה על אדמות מדינה – לא עושה את זה".

הוא הוסיף, "בבקעת הירדן, כולל המקום שאנחנו נמצאים בו, קבעו לפני שנה וחצי 24,000 דונם אדמות מדינה. אנחנו מבינים את הרגישות הממשלתית לכן אמרנו 'בואו נחלק את זה למנות'. אבל שר הביטחון אימץ מדיניות אגרסיבית ודורסנית כלפי הבנייה היהודית. כלפי הערבים – חופש פעולה מוחלט. אנחנו צריכים להילחם כשפוגעים בנו".

יהודית קצובר ונדיה מטר, יו"ר תנועת הריבונות סיכמו, "אנחנו שמחות מאוד לראות את כל האנשים הטובים שהגיעו לסיור השלישי בסדרת הסיורים 'ריבונות בדרך'. בקעת הירדן זו החומה המזרחית שלנו, היא אחד המקומות החשובים והאסטרטגיים ביותר שיש לעם ישראל. אבל איפה התוכניות של מדינת ישראל? היום ברור יותר מתמיד שמדינת ישראל צריכה להחליט מה היא רוצה לעשות באזורים האלה לטובת אזרחי המדינה. את התשובה אנחנו כבר יודעות – החלת הריבונות באופן מידי על כל חבלי ארץ ישראל".