דגל טרנסג'נדר
דגל טרנסג'נדר צילום: iStock

האגודה למען הלהט"ב יחד עם ארגונים נוספים מחלקים בגני ילדים את ספר הילדים הטרנסג'נדרי "אני ג'אז", זאת ללא אישור משרד החינוך.

בסוף השבוע פרסמה אגודת הלהט"ב כי יחד עם פרויקט "גילה להעצמה טרנסית" ו"חוש"ן", הושק ספר הילדים "אני ג'אז" שמספר את סיפורה של ילדה בת שנתיים המגדירה עצמה כטרנסג'נדרית.

האגודה הודיעה כי "במהלך השבוע יופצו למעלה מ-500 עותקים של הספר 'אני ג'אז' בגני ילדים ברחבי הארץ: גבעתיים, תל אביב, ראשון לציון, רמת גן, בת ים, באר שבע, חולון, קרית מלאכי, מודיעין, שוהם, יהוד, קרית שמונה, ירושלים, חיפה, ובערים רבות נוספות".

הספר עורר תמיהה גם בקרב פעילים פרו-להט"בים, שמתחו ביקורת על החינוך שמובילים ארגוני להט"ב, ועל כך שמדובר בגיל צעיר מידי לחשוף ילדים לנושא הזהות המגדרית.

כך למשל שלג בן שטרית שכתבה בחשבון הפייסבוק שלה: "אז למי שלא שמע יש ספר ילדים על ילדה בת שנתיים טרנסית, לא ילדה בת שנתיים שהלכה למסיבת טראנס (תודו שזה נשמע יותר הגיוני), אלא ילדה בת שנתיים טרנסית, שמעתם נכון. אז לא די בכך שיש ספרון כזה בעולם, ארגוני הרדיקל של הלהט"ב מנסים להכניסו לגנים ולבתי הספר ויש דיבור שהם הצליחו למרות שלא קיבלו את אישור משרד החינוך".

"אני לסבית, ואפילו לסבית דתיה אורתודכסית שזה ממש זן נדיר", הוסיפה. "תהליך הגילוי העצמי הגיע עם גיל ההתבגרות אבל בפועל מגיל שנתיים לבשתי בגדי בנים והתנהגתי כמו בן. אם הייתי נולדת בתקופה של היום בטח הייתי איזה נשמה כלואה בהכלאה לא ברורה של גוף ונפש בחסות ארגוני הלהט"ב. לשמחתי גדלתי בתקופה אחרת בה התאפשר לי לברר לאט ובעצמי את זהותי וללא כל התערבות מצד ג' או ג'אז וזה".

"לדור הזה אין סיכוי", כתבה. "ארגונים מכתיבים את הזהות היהודית, אז למה שלא יגדירו את הזהות המגדרית? אפילו הווייז התחיל לפנות לגברים בלשון נקבה".

כאמור, משרד החינוך הבהיר כי לא אושר על ידו לחלק את החוברת. "במשרד החינוך מבהירים, כי מדובר בתוכן שלא קיבל את אישור המשרד, ולפיכך החוברות אינן מאושרות לחלוקה", נמסר ממשרד החינוך.

בפורום הארגונים למען המשפחה תקפו: "פורום הארגונים למען המשפחה חושש כי משרד החינוך אבד את השליטה על הנעשה במערכת החינוך. ארגוני פמיניסטיות ולהט"בים השתלטו זה מכבר (תחת נושא 'קבלת האחר') על עריכת והפצת התכנים הקשורים בחינוך מיני המכוונים לבחינה 'ביקורתית' של 'הזהות המינית' של התלמידים. הכנסת ספר לחינוך טראנסג'נדרי לילדי הגן הנה עליית מדרגה מסוכנת. אנו קוראים לשרת החינוך לעשות בדק בית ולגדוע את ההשתלטות העויינת של ארגוני הפרוגרס על נפשם של תלמידי ישראל".

מהאגודה למען הלהט"ב נמסר: "כל ילד וילדה ראויים להרגיש שייכים, בטוחים ואהובים בדיוק כמו שהם בכל מקום. הדרך לשם מתחילה קודם כל בחינוך לסובלנות ואנחנו גאים לקדם מרחבים בטוחים בדרך לחברה סובלנית, מכילה ושוויונית עבור כולנו".