גדי איזנקוט
גדי איזנקוט צילום: חן גלילי

ימים מורכבים למדי עוברים על החברה הישראלית לאחר שלושת הפיגועים הקטלניים שבהם נרצחו 11 בני אדם בשלוש זירות שונות. כיצד צריכה המערכת הביטחונית לפעול במהלך התקופה המתוחה?

הרמטכ"ל לשעבר רא"ל (מיל') גדי איזנקוט שוחח עם ענת דוידוב ברדיו 103FM ואמר כי "מה שמאפיין את גל הטרור זה שאין הכוונה ארגונית מרכזית. זה יותר דומה למה שקרה ב-2016־2015 עם כר נרחב מאוד של עידוד הסתה ולקיחת יוזמה ללא הכוונה מה שמקשה מאוד על היכולת לסגור מעגלים.

''מהפכת המידע השפיעה והיא הלכה והתעצמה. זה שרואים בזמן אמת את הפיגוע, ופה זה נפגש עם הרצון של הטרור ליצור לחץ ואימה בעורף הישראלי ואצלם זה יוצר חקיינות והזדהות עם מבצעי הפיגועים, מה שמקשה מאוד לקטוע גל של טרור כזה".

עוד אמר איזנקוט כי אחד השחקנים המרכזיים במאבק מול המפגעים שמרימים את ראשם הוא המודיעין. "למעשה למדינת ישראל יש בעיניי פנומן מודיעני מבצעי שמתקיים כל השנה לילה לילה ומגיע להישגים שמגרדים את ה־100 אחוזים. כשזה לא 100 אחוזים לצערי יש פיגועים כאלו ופה זה שילוב של יכולת מודיעינית גבוהה, יכולת טכנולוגית גבוהה ויכולת מבצעית גובהה ובמשולש הזה צריך לשמור על רצון להיות קרוב ל־100 אחוזים כל הזמן".

"כשפיגוע מצליח אנחנו צריכים לשאול את עצמנו שאלות, ככה עשינו בעבר. מהניסיון עם האנשים שמכהנים היום אני משוכנע שיש ניסיון עצום, יש למידה ויודעים לשאול שאלות נוקבות וזה מאבק מתמשך. הטרור הוא תופעה מתמשכת מקום המדינה ועוד הרבה לפני, היא תלווה אותנו עוד הרבה שנים", הדגיש.

"להילחם בנחישות ולרדוף את הטרור בכל מקום"

מאז תחילתו של גל הטרור הנוכחי הגורמים הרלוונטיים עובדים סביב השעון על מנת לסכל את הפיגוע הבא. כתוצאה מכך, תהתה ענת דוידוב האם הפעולות השקטות מאחורי הקלעים מספיקות בשלב זה. איזנקוט השיב כי "כאחד שפיקד על אוגדת יהודה ושומרון וכרמטכ"ל, התלהמות ופניקה רק משרתים את האויב. החוכמה היא לפעול ביעילות ונחישות ומצד שני לדעת להפריד בין טרור לאוכלוסייה. לא לעשות ענישה המונית, להשאיר תקווה ולהשאיר את האוכלוסייה הרחבה מחות למעגל האלימות ומול הטרור להילחם בנחישות ולרדוף אותו בכל מקום".

"הוכחנו שאנחנו יודעים לעצור טרור שנראה לנו מטורף. גם את טרור הסכינים ידענו לבלום", הבהיר, והוסיף: "אין פטנט. יש מנהיגות שצריכה לעמוד יציב, יש כוחות מצוינים. יש שילוב בין השב"כ, המשטרה וצה"ל. צריך לדעת שזה ילווה אותנו עוד הרבה מאוד שנים יש מרכיבי התקפה, מרכיבי הגנה ויש מרכיבי תודעה שתפסו מקום מרכזי".

המצב הנפיץ בארץ מעלה חשש כבד מפעולות נקמה על הפיגועים האחרונים על ידי אזרחים יהודים במדינה. הרמטכ"ל לשעבר התייחס לאפשרות, והכריז: "מי שמפעיל כוח זה רק מי שהוסמך לזה וכחות המודיעין והצבא של מדינת ישראל, ומי שמפעיל כוח לא בסמכות צריך לפעול מולו באגרוף ברזל".