הרב דוד לאו
הרב דוד לאו צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

מתגיירים יוצאים למחאה נגד הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו, בעקבות העיכוב בחתימה על תעודות הגיור.

המתגיירים פנו היום (ב') אל הרב לאו ודרשו שיחתום בהקדם על תעודות הגיור שלהם. אם גם אחרי המכתב הרב לא ישחרר את התעודות הם מתכוונים לפתוח בהפגנות מול הרבנות הראשית עד שהרב הראשי יחתום על התעודות שלהם.

"כידוע לך עברנו תהליך ארוך ומפרך ובעל משמעויות חברתיות, נפשיות וכלכליות אדירות", כתבו המתגיירים לרב לאו. "הליך הגיור שעברנו נעשה בבית הדין של מערך הגיור הממלכתי אשר כל ההתנהלות בו כפופה רק אליך והדיינים המכהנים בו מונו על ידך או מכהנים שנים ארוכות תחתך ובהסכמתך.

"אנו מרגישים כי נקלענו שלא באשמתנו להיות כלי במשחק פוליטי שאין לנו כל קשר אליו. בשל אי החתימה על התעודות שלנו נמנעות מאתנו זכויות בסיסיות חשובות. חלקנו לא זכאים לקבל אזרחות, לעבוד בישראל, לחתום על משכנתא (שהרי גם תעודות נישואין לא מונפקות כעת), ועוד פעולות בסיסיות נוספות".

המתגיירים הוסיפו במכתבם: "אנו מפצירים בך בכל לשון של בקשה – אל תחזיק בנו כבני ערובה במאבק הזה. הליך הגיור שלנו הסתיים מזמן ואנו מחכים בקוצר רוח לקבלת האישור הרשמי על מנת שנוכל להתנהל כאזרחים שווים במדינת ישראל. אנא ממך כבוד הרב, חתום על תעודות הגיור שלנו ואפשר לנו לסיים את הליך הקבלה אל חיק העם היהודי. צערנו הולך וגדל מיום ליום''.

שר הדתות מתן כהנא שהתארח באולפן ערוץ 7 נשאל על המחלוקת בינו לבין שר האוצר ליברמן אודות מתווה הגיור, ואמר כהנא כי המחלוקת היא עד כמה יהיה לרבנות הראשית מקום בגיור העתידי בישראל.

"אני בפירוש רואה חשיבות לרבנות הראשית ורוצה שהיא תהיה חלק מתהליך הגיור", סיפר כהנא. "כאן יש מחלוקת והיא קטנה. אנחנו מתואמים עם אנשי ליברמן שעובדים על החוק המגובה על ידי רבנים. גם הרב דרוקמן חושב שזה חוק טוב שמדינת ישראל צריכה אותו ונעביר אותו במושב הקיץ".

תגובת לשכת הרב לאו: "הטענה שישנם תיקים המעוכבים אצל נשיא בית הדין אינה נכונה. מידי שבוע מאושרים תיקי גיור ע"י נשיא בית הדין. בימים כתיקונם אושרו הליכי הגיור ע"י ראש מערך הגיור שהרב הראשי סמך את ידו עליו. לאחר שהשר הדיח את ראש מערך הגיור, לפני כשלושה חודשים בלבד, הורה הרב הראשי למערך הגיור לבצע בדיקה מעמיקה בכל תיק ותיק בכדי לוודא כי התהליך בוצע לפי הנחיות של הרב הראשי ללא שינויים''.

עוד אמרו בלשכת הרב לאו כי ''ביצוע הבדיקה הנוספת אכן לוקחת זמן נוסף ומעכבת את מתן התעודה הסופית למתגיירים. אנו מצרים על מצב זה אשר נקלענו אליו בשל ההתעקשות למנות מנהל מערך שאינו מקובל על הרב ושאין לרב הראשי אמון בו''.