התכנסות בית הדין
התכנסות בית הדיןצילום: מכון התורה והארץ

בית הדין של אוצר הארץ התכנס בתחילת השבוע (ראשון) על מנת להיערך לקראת הגעתם של פירות קדושת שביעית לחנויות ולשווקים.

במהלך הישיבה קיבלו הרבנים סקירה מקיפה ממוטי שומרון, אגרונום מכון התורה והארץ, על נושא גיזומי הפירות ויתר הפעולות הנעשות על מנת לשמור על קדושתם של הפירות.

בפגישה נכחו הרב יעקב אריאל, הרב דב ליאור, הרב יהודה עמיחי, הרב אליעזר איגרא, הרב אהרון בוחבוט ועוד, המכהנים בהרכב בית הדין של אוצר הארץ.

הרב יהודה עמיחי יו"ר מכון התורה והארץ דיווח לרבנים כי תפקוד אוצר הארץ השנה חיובי ומצליח, כמעט ללא תלונות מצד הצרכנים או החקלאים. בסקירה סיפר הרב עמיחי כי בית הדין הצליח לעמוד השנה ביעד של מחיר אחיד כך שבית הדין סיפק מחיר קבוע של הוצאות, וישנה השתדלות להמשיך זאת גם הלאה.

בנוסף שמעו הרבנים במהלך הישיבה סקירות שונות על מלאכות שונות אותן רוצים לבצע כדי לקבל את הפירות. הרבנים דנו בדברים, התירו את אותן הפעולות שמותרות לעשות בשביעית וכן אסרו את המלאכות שבהן ישנה בעיה הלכתית. החלטות בית הדין יועברו לחקלאים השונים על מנת שיכלו להמשיך ופעול על פי ההלכה.

הישיבה כאמור התכנסה לקראת הגעתם של פירות שביעית לשווקים והערכות לשם כך. עד כה אוצר בית דין שיווק בעיקר ירקות שונים שעונת גידולם החל כבר מוקדם יותר השנה. לצד זה דואגים באוצר הארץ לשמור על קשר עם החקלאים על מנת לעדכן אותם בפסקי הלכה שונים וכן לתת להם מענה בשאלות שמתעוררות במהלך שנת השמיטה.