מתוך הפרויקט
מתוך הפרויקטצילום: שרון אילון

ב –12.5.21, שלושה ימים לתוך מבצע 'שומר החומות', ספג בית פרטי ביהוד, שבמרכז הארץ, פגיעה ישירה של טיל. הבית קרס והתמוטט. שלושת דיירי הבית ניצלו בזכות זה שנשמעו להנחיות וישבו במקלט. הטיל נפל כחצי מטר מהמקלט.

שרון אילון, מהנדסת וצלמת תושבת יהוד, ראתה מידי יום בדרך למקום עבודתה את הבית ההרוס. בכל יום שעברה שם, היא התבוננה וחשבה על המשפחה שהתגוררה שם: מיהם בני המשפחה? איפה הם היום? איך הם מרגישים כאנשים שהיו קרובים למוות כחוט השערה?

ככל שעברו הימים והתהיות שלה לגבי דיירי הבית הלכו וגברו, כך עלה בה הצורך להכיר את בני המשפחה. בד בבד, התעורר בה רצון עז לייצר פרויקט צילום אמנותי משמעותי עם בני המשפחה בין הריסות הבית. כך נולד הפרויקט הצילומי '90 שניות לפגיעה'. אותן 90 שניות שעמדו לרשות בני הבית להגיע למקלט ולהציל את חייהם.

מתוך הפרויקט
מתוך הפרויקטצילום: שרון אילון

בבסיס פרויקט הצילום עומדות פעולות יומיומיות של דיירי הבית על רקע ההרס הנורא. התמונות ממחישות את הניגוד הצורם בין הבית הממוטט לבין הפעולות האישיות והרגעים המשפחתיים.

מהצילומים עולים הטראומה והטלטלה, ההרס הפיזי, ההבנה שנותרת בלי בית, בלי המקום הבטוח. לצידם עולים גם הכוח העז של דבקות בחיים, איסוף השברים, קימה מן ההריסות ובנייה מחודשת של האני, של הזוגיות, של המשפחתיות, של הבית.