יפעת שאשא ביטון
יפעת שאשא ביטון צילום: Miriam Alster/Flash90

שרת החינוך הצהירה בתחילת שנת הלימודים כי בתי הספר היסודיים יעברו למתכונת של חמישה ימי לימוד, ויום הלימודים ביום שישי ייקרא "שישי חברתי", ויוקדש לפעילויות העשרה.

אלא שבעיתון "ישראל היום" פורסם נודע כי התוכנית תידחה, ולא תחל בשנת הלימודים הבאה, שנת תשפ"ג.

השרה יפעת שאשא ביטון מנסה בימים אלו להוציא לפועל תוכניות רבות, שישנו את פני מערכת החינוך. אחת התוכניות שעליהן הצהירה השרה היא מעבר לחמישה ימי לימוד בבתי הספר היסודיים, כשהכוונה שלה היא לבטל את הלימודים המסורתיים ביום שישי, ולהפוך את יום הלימודים לשישי חברתי. במסגרת זו יתקיימו פעילויות העשרה וסדנאות, ואל הכיתות ייכנסו במקום מורים מדריכים של תנועות נוער, ואפילו תלמידי תיכון, שיוכלו לבצע את פרויקט המחויבות האישית שלהם בבתי הספר היסודיים. הכוונה היתה לחלק את שעות הלימוד על פני השבוע.

בקרב הורים רבים היה חשש כי הלימודים בימי שישי יבוטלו לחלוטין, אך השרה הסבירה כי "הכוונה היא ליצור משהו עם השפעה משמעותית רחבה. אני לא רואה במערכת החינוך בית ספר, אלא בית חינוך, עם אלמנטים חברתיים ורגשיים", הבהירה השרה.

במהלך שנת הלימודים היו אמורים במשרד החינוך לבנות תוכנית לשבוע הלימודים, במסגרת התוכנית החדשה. אלא התוכנית המהפכנית של שרת החינוך לא תצא אל הפועל כרגע, לפחות לא בשנת הלימודים הבאה, תשפ"ג. כמו כן, בשלב זה גם לא מתוכנן פיילוט בנושא במספר מצומצם של בתי ספר או ערים.

בלשכת שרת החינוך ציינו כי "תוכנית 'שישי חברתי' היא חלק מכמה תוכניות ארוכות טווח של השרה למערכת החינוך, אשר תועדפה מראש לשלבים מתקדמים יותר. בשנת הלימוד תשפ"ג יחלו כמה רפורמות עומק משמעותיות. משרד החינוך פועל בשלבים כדי לא לטלטל את מערכת החינוך, לאחר שנתיים שבהן התמודדה עם אתגרים רבים המצריכים היערכות והשקעה ממוקדת. חשוב לציין כי התוכנית 'שישי חברתי', אשר עדיין נמצאת בבנייה בימים אלה, היא חלק מחזון השרה להפוך את בתי הספר לבתי חינוך עם מאפיינים בעלי השפעה חברתית וקהילתית, והיא נמצאת בתוכניות העבודה של השרה לשלבים הבאים".

מחר ייצאו התלמידים לחופשת הפסח, שתימשך יותר משבועיים - עוד הרבה לפני שבבתים יציינו את ערב החג - ויחזרו מהחופשה רק ביום ראשון, 24 באפריל. הורים רבים קיוו כי עם הרוח שהביאה שרת החינוך החדשה ישתנה גם לוח החופשות, אך כרגע אין בשורה בנושא, ולא צפוי שינוי בלוח החופשות.