בנט וסילמן
בנט וסילמןצילום: Yonatan Sindel/Flash90

לא נכון לייחס לסערת החמץ את הדרמה הפוליטית של הבוקר בדמות אובדן הרוב הקואליציוני ותחילת הסוף של הממשלה הנוכחית.

על כאבי הבטן של חברי ימינה (מלבד נפתלי בנט) לא צריך להכביר במילים. זו הקפאת הבניה ביהודה ושומרון, זו הפגיעה הסדרתית בנושאים הנוגעים לדת ומדינה, זו הפגיעה בפת לחמם של אברכי הכולל, זהו היעדר הגיבוי של יו"ר המפלגה – ראש הממשלה והרשימה ארוכה.

עצמו עיניים ונסו לדמיין אתכם מגיעים מידי ערב הביתה לאחר יום עבודה סיזיפי ופוגשים באוגדות של מפגינים קולניים המכנים אותך 'עוכר ישראל'. לרוב לא מדובר באזובי קיר ושכירי חרב בתשלום אלא מתפללים מבית הכנסת שלך, קרובי משפחה שלך, אנשים שגדלת איתם, שהתחנכת עמם, שליוו אותך בחיים.

כך יום אחר יום, שבוע אחר שבוע. עשרה חודשים. בסוף זה חודר. סערת החמץ בבתי החולים מול שר הבריאות ניצן הורביץ והיעדר הגיבוי של נפתלי בנט הכריעו רק את שאלת הטיימינג. בסביבת סילמן לא תכננו לשבור כלים לפני פסח. האגרוף של בנט שניתן אמש באוגדת יו"ש הקדימו את המאוחר.

ומה הלאה? התרחיש הסביר ביותר היא עריקה של חבר כנסת אחד נוסף מהקואליציה אל שורות האופוזיציה שתאפשר הצבעה על פיזור הכנסת. יש לציין כי הרשימה המשותפת מעוניינת בפיזורה של הכנסת וכדי להביס ברחוב הערבי את מפלגת רע"מ מנסור עבאס.

במידה והכנסת מתפזרת הופך שר יאיר לפיד אוטומטית לראש ממשלת מעבר, מה שעשוי להעצים מניותיו בקרב מחנה המרכז-שמאל מול בני גנץ הניזון מאותה בריכת קולות.

תרחיש אפשרי נוסף הוא הקמת ממשלה חלופית בעזרת קולותיהם של חברי כחול-לבן. עם היוודע דבר המפץ הפוליטי בלשכתו של גנץ לא הזילו דמעה והמשברים הרצופים בחודשים האחרונים העידו על כך.

מטרת העל של בני גנץ: מימוש החלום בדמות כניסה לבלפור בעזרת מחנה הימין, וכעת נסלל הכביש בדרך לשם. הוא אמנם לא מעוניין להצטייר כמי שסודק את הספינה הקואליציונית אך בהחלט יהיה מוכן לארגן את הלווייתה.

השאלה הגדולה היא האם נתניהו יהיה מוכן לתת לו את התענוג הזה בדמות מתן כרטיס כניסה לראשות ממשלה. נתניהו בונה על המומנטום הנוכחי שיזניק את מניות הליכוד במידה ואזרחי ישראל ייקראו אל הקלפיות בעיצומו של גל הטרור וכשיאיר לפיד בראשות הממשלה. עבור נתניהו, אין טוב מזה. וזו הדילמה שלו מול אפשר כינונה של ממשלה חלופית בכנסת הנוכחית.

אפשרות נוספת אך פחות ריאלית מנסה לשרטט עבור הקואליציה אפשרות של מסע הישרדות ללא יתרון קואליציוני במליאת הכנסת. תיאורטי זה אפשרי, אך בלתי יישים לאור העובדה שלא ניתן יהיה לקדם כל חקיקה במליאת הכנסת.