נעמה זרביב
נעמה זרביבצילום: צורית דיעי

מאוניברסיטת בר אילן נגמרו לי הציפיות. פעם אחר פעם הוכיחה האוניברסיטה הנושאת את שמו של הרב בר אילן לשווא כי היא סוטה מדרך אבותיה ומתיישרת עם תפיסות עולם קיצוניות המגיעות אלינו היישר מהמערב.

הפעם תנועת הנשים 'שוברות שוויון', תנועה שייסדתי בשנת 2018 ואני מנהלת עד היום, הייתה הנושא לכנס שכותרתו: "תגובות הנגד להישגי תנועות הנשים".

בכתבה שהתפרסמה בעיתון 'הארץ' באוגוסט האחרון נחשפה התארגנות של מספר ארגונים שמרניים, ובהם 'שוברות שוויון', לגוף המכונה 'פורום הארגונים למען המשפחה'. מאז פרסום הכתבה הוטרדה מנוחתה של המחלקה למגדר בבר אילן, כפי שכתבו חוקרות פמיניסטיות במסמך המזמין מרצות לנאום בכנס: "הצלחותיו של הפורום מורגשות על כל צעד ושעל". ומה כל כך מפחיד בהצלחותיו של פורום הארגונים למען המשפחה? לדעת החוקרות הפמיניסטיות, הפעילות שלנו יוצרת מצב שבו הידע במחלקות המגדר מוגדר כאידיאולוגיה פוליטית, והחשש שלהן הוא שהצלחתנו תגרום למדינה "לחזור לימים שבהם נשים לא הצליחו להשפיע על המדיניות הציבורית". הכנס שהתקיים השבוע הוא שיתוף פעולה בין המחלקה לסוציולוגיה ואנתרופולוגיה ובין התוכנית ללימודי מגדר.

אכן, מתחולל כאן מאבק על מקומן של נשים בישראל. אך המאבק הוא לא נגד הפטריארכיה הגברית אלא נגד המטריארכיה הנשית. כי התחושות שלי ושל חברותיי לתנועה הן שאליטה נשית דורסנית מכתיבה סדר יום ציבורי. קולן הפמיניסטי הוא הרווח בשיח, וקולות אחרים מושתקים ומודרים ממנו.

הפמיניסטיות מציגות את יחסי הכוחות במדינת ישראל כמאבק בין נשים לגברים המשמרים לעצמם עמדות השפעה, אך זהו מצג שווא. המאבק הוא על תפיסות לאום, דת ומשפחה. טובתן ורווחתן של נשים אינן הסיפור האמיתי, אלא סיפור כיסוי לשאיפה לשנות את אופייה של מדינת ישראל. שדולת הנשים פועלת בתחום המשפטי נגד קיום מופעים בהפרדה ומונעת מיוצרות דתיות לקיים מופעים לנשים בלבד; בעתירה שהגישה השדולה נגד החברה להגנת הטבע נבלמה היוזמה לפתוח את שמורות הטבע לרחצה נפרדת.

מעניין שגם חברת הכנסת עידית סילמן, הפמיניסטית המובהקת, שחיבקה לאורך השנים את ארגוני השמאל, הבינה סוף סוף שלב הסיפור הוא מדינה יהודית מול מדינת כל אזרחיה, ופרשה מהקואליציה. כל תמימות סופה להתפוצץ. כאן הפיצוץ הוא ברדיוס של מדינה שלמה, ואני מברכת על כך.

ליוהרתן של הפמיניסטיות אין גבול. פנינו לבר אילן כדי להשמיע את קולנו בכנס, ואף ניסינו להירשם כדי שנוכל לפחות להקשיב לנאמר, אך הם דחו את בקשותינו באצטלאות שונות ומשונות. חופש מחשבה? פלורליזם? רק אם זה מתיישר עם האג'נדה. עכשיו ברור ממה הן חוששות. לא מחוסר השפעה של נשים על המרחב, אלא חוסר יכולת של נשים עם "הדעות הנכונות" להשפיע.

אנחנו נמשיך להשמיע את קולנו מעל כל במה שתאפשר לנו. נמשיך לשים את ערך המשפחה במרכז העשייה שלנו. נמשיך לפעול למען הגינות כלפי גברים ונשים גם יחד. נמשיך לייקר את האיכויות הנשיות ולפעול למען ביטוין במרחבי החיים. אני מודה לה' על הזכות לפעול בתחום השורשי ביותר של הזהות שלנו - חיזוק הנשיות, האימהות והמשפחה למען הדורות הבאים ולמען עם ישראל כולו.

הכותבתהיא יו"ר עמותת 'שוברות שוויון'