מרים קליין
מרים קלייןצילום: באדיבות המצולמת

בפרשת מצורע אחד הנושאים המעניינים והמסקרנים הוא הנושא של "צרעת הבית".

צרעת הבית היא מצב שבו הבית כנראה סופג את האנרגיה שמשאירים דיירי הבית. האנרגיה הזו, אם יש בה משהו חולה ומחליש, עשויה להתפתח לכדי נגע טמא.

צרעת הבית היא דבר שלא קיים בדורנו כפשוטו. אבל אם נסתכל על הבית כמשל לבית הזוגי שלנו, נוכל למצוא את עצמנו בעומקו של הסיפור ולפגוש שאלות עמוקות ונוקבות על הבית שאנחנו מכוננים יחד.

איך להעצים את הקשר הזוגי? הפרויקט ששינה את חיי הזוגיות של רבים>>

אחד ההיבטים הבולטים לאורך תיאור צרעת הבית, הוא החזרה של הפועל "ראה". כל התהליך מלווה בהתבוננות של הכהן על הנגע ועל ההתנהגות שלו. לפי מה שהוא רואה בכל צומת בדרך, הוא מאבחן את המצב ופוסק את המשך התהליך.

מעניין לזהות שבעוד הצרעת היא לכאורה אותה צרעת מראשית הדרך, הכהן איננו מאבחן אותה מההתחלה. הוא קודם כל שם את הבית בסגר לשבעה ימים, כדי לראות אם היא נרפאת מעצמה. אם לא, הוא מצווה להחליף את האבנים והטיח של הבית. ואם זה לא מספיק, אז הוא מאבחן אותה כ"צרעת ממארת" חסרת תקנה. במצב כזה הוא מצווה לנתץ את הבית עד עפר ולהוציא את הכל אל מחוץ לעיר אל מקום טמא.

כלומר, הדבר איננו הדבר עצמו מההתחלה. יש פה תהליך שמאפשר צמתים של שינוי וריפוי. אם אנחנו לא מממשים את ההזדמנות שניתנת לנו, אנחנו עלולים להגיע למצב של נגע ממאיר שמתפשט בכל הבית, והריפוי היחיד שלו הוא בפירוק מוחלט של הבית.

בזוגיות, ישנה דינמיקה מופלאה וחמקמקה בנוגע למה שאנחנו רואים בבן או בבת הזוג שלנו.

מטבע העולם, אנחנו נוטים לראות את בן הזוג שלנו הרבה יותר משאנחנו רואים את עצמנו. אנחנו רואים בהם דברים כאלה ואחרים, ונוטים לחשוב שמה שאנחנו רואים זה מה שקיים. מה שאנחנו מפספסים בתפיסה הזו הוא את הרובד הנסתר, את הכוונה הפנימית שנובעת ממקום טוב. המבט החיצוני, ששופט ומבקר את התוצאה והפעולה החיצונית, עלול לצבוע את הרבדים העמוקים והטובים שבבן הזוג. והנגע הזה כל כך חזק שהוא עלול להתפשט ולקלקל עד היסוד, היות והדבר שעליו אנחנו מסתכלים אנחנו נותנים לו כח וממשות, והוא יהיה יותר ויותר קיים וממשי עבורנו.

אנחנו נוטים לחשוב שאנחנו משפיעים אחד על השניה באמצעות המעשים שלנו. אבל אנחנו באמת משפיעים אחד על השניה הרבה הרבה יותר באמצעות הראיה שלנו. באמצעות הכוונה שאנחנו רואים ומזהים אצל השני/ה.

אפשר להקביל את הבירור של עומק הנגע בקיר אל העולם הזוגי כבירור של עומקה של הכוונה של בני הזוג שלנו כלפינו.

כשאנחנו חווים שבן הזוג שלנו לא אכפת מאיתנו, או מכוונים להרע לנו, זה פוצע אותנו באופן עמוק ובלתי ישוער. כשאנחנו חווים שלבן הזוג שלנו אכפת מאיתנו יותר מכל דבר אחר בעולם, ושהוא מכוון להיטיב איתנו, זה מרפא ומחזק אותנו בצורה שאין דומה לה.

כאשר בן הזוג שלנו עושה משהו שמכאיב לנו, זהו אתגר זוגי עצום לראות את הכוונות הטובות שלהם כלפינו. אבל זוהי גם התנועה הכי מרפאת ומטהרת מן מהנגעים שפוצעים אותנו כזוג.

אם המערכת הזוגית שלנו יושבת על תשתית בריאה, כמעט תמיד יש כוונה טובה של בני הזוג שלנו כלפינו. לפעמים היא יותר בולטת ולפעמים היא חבויה מאוד. דרך אחת פשוטה לחשוף את הכוונה הזו היא פשוט לשאול: "המעשה שעשית הכאיב לי. אבל אני יודע/ת שבעומק זו לא הכוונה שלך. אני יודע/ת שהכוונה העמוקה שלך היא להיטיב איתי. תוכל/י בבקשה לשתף אותי בכוונה הטובה הזו כדי שאוכל להרגיש בטוח/ה יותר איתך?"

וכשבן הזוג שלנו עושה לנו משהו שנעים וטוב לנו, יש לי את היכולת לחזק את שנינו מאוד, אם אודה לא רק על המעשה, אלא על הכוונה הטובה שהיתה מאחוריו: "תודה על הפרחים האלה. הם מאוד משמחים אותי, וגורמים לי להרגיש כמה שאתה אוהב אותי ורוצה לשמח אותי"

בסופו של דבר, בתוך זוגיות לרוב קיימות אצל שני השותפים המון כוונות טובות אחד כלפי השניה, שלאו דווקא תמיד מצליחות לבוא לידי ביטוי. ככל שאנחנו מאמצים עין טובה, ומדגישים את הכוונות הטובות שבבסיס הדברים, אנחנו מייסדים את הבית על יסודות בריאים ויציבים ומרחיקים מעלינו נגעים שמאיימים להתפשט.

שנזכה כולנו להכיר, לתת כח, ולהרגיש את הכוונות המיטביות שלנו אחד כלפי השניה, ומתוך כך לרפא ולחזק את אבני הבית שלנו להיות אחוזי בריאות, שמחה וטהרה.

שבת שלום!

פרויקט "שניים בריבוע" – קהילה וירטואלית תוססת ואיכותית שנפגשים לשיעור שבועי עם מיטב המומחים לזוגיות. להצטרפות לפרויקט 'שניים בריבוע' - לחצו כאן >>