גן לאומי בית שערים
גן לאומי בית שעריםצילום: מנו גרינשפן. רשות הטבע והגנים

על מה שמחכה לכולנו כבמה מאתרי רשות הטבע והגנים במהלך ימי חול המועד, שוחחנו עם ד"ר חגי דביר, מנהל תחום המוצר התיירותי ברשות, אתו עברנו על שורת אתרים מצפון ועד דרום.

"תקופת האביב היא תקופת שיא. אנחנו נערכים לקליטת מאות אלפי מטיילים. האביב מתמשך והכול פורח וזורם ואנחנו מצפים להמון אנשים ונערכים עם מגוון פעילויות לאורך כל הארץ", אומר ד"ר דביר ומדגיש כי ההפעלות באתרים השונים מותאמות גם למשפחות בהרכבים מלאים וגם לילדים, ואת הסקירה הקצרה שהוא עורך איתנו הוא פותח בגן לאומי קיסריה, שם יתקיים פסטיבל הקיסר. "זו עיר מפוארת עם אדריכלות מפוארת", הוא אומר ומציין כי בגן הלאומי יהיו ליצנים, נגנים, שחקנים ואף קרבות גלדיאטורים.

באזור הגליל מציין ד"ר דביר שני אתרי מורשת. האחד הוא הגן הלאומי ציפורי, "עיר המשנה ובה משחק מחפשים את האפיקומן עם כתבי חידה והפעלות בתחנות" ומצפון לכינרת גן לאומי כורזים, "כפר תלמודי משוחזר כולל מקווה ובית כנסת. במקום תהיה חפירה ארכיאולוגית אמתית יחד עם הילדים, חפירות בתוך בתים מלפני כ-1600 שנה וכל קבוצה מוצאת משהו בין אם זה מטבע ובין אם אלו חרסים". החפירות מתבצעות בהדרכת ובהשתתפות ארכיאולוגים כשלצד החפירות גם סנדאות של מלאכות עתיקות.

עוד מציין דביר את גן לאומי חמת טבריה שבדרום טבריה ובו בית כנסת עתיק עם רצפת פסיפס ובריכות שכשוך.

בין האתרים השונים ישנם גם "אתרים שמקימים לתחייה את סיפור הצלבנים", ובהם גן לאומי יחיעם המספר את הסיפור של המקום על גדת הנחל. בנקודה זו שאלנו את ד"ר דביר אם האופן בו מתוארים מקומות אלה על ידי המדריכים והמפעילים במקום אינם חוטאים לאמת ההיסטורית כאשר הם מתארים את הצלבנים כאבירים גיבורים על סוסים, בעוד למעשה מדובר ברודפי ורוצחי יהודים ומוסלמים. "המציאות מורכבת וההיסטוריה מורכבת", אומר ד"ר דביר המודע היטב גם הוא להיסטוריה העקובה מדם של הצלבנים. לדבריו יש להכיר את הסיפור הצלבני שכן "אנחנו מסתובבים במקומות האלה והמבצרים האלה הם חלק מהנוף והמורשת. כשרואים איך הם חיו ואיך נראה חדר האוכל שלהם ואיך התנהלו אנחנו מבינים תובנות גם בנושאים אחרים".

מהגליל יורד ד"ר דביר אל גן לאומי בית שאן. "עיר אדריכלית מרתקת. עיר שהייתה פגאנית וחיו בה יהודים ונרצחו בה יהודים בתקופת המרד הגדול. כשמסתובבים שם בלילה אפשר לדבר על משמעות החיים כיהודי במציאות אלילית ולהעלות נושאים נוספים למחשבה".

באזור גוש דן נמצא אתר חדש, גן לאומי מגדל צדק הסמוך לראש העין. "באתר יש מבצר, שבילים יפים ונופים יפים, מחצבות ששוקמו וסיורים עם מורי דרך לצד ליצנים ושחקנים". אתר נוסף באזור המרכז הוא אתר בית גוברין המחולק לשני חלקים, "מצד אחד של הכביש מערות ומהצד השני עיר עתיקה, שבה גם אמפיתיאטרון שמעלה שאלות של היחס של חז"ל למשחקים ולמאבקי הגלדיאטורים בהם השתתפו גם יהודים. חז"ל אומרים שאם יש גלדיאטור יהודי מותר ללכת להופעה כדי להצביע בעדו בסוף הקרב אם יחיה או ימות".

באזור ירושלים ויהודה ושומרון ממליץ ד"ר דביר על שני אתרים: "15 דקות מירושלים נמצא גן לאומי הרודיון. שם נמצאו בשנים האחרונות דברים מדהימים כמו החדר בו אירח הורדוס את בכירי השלטון הקיסרי, מערכת מדרגות אל המבצר, מחילות בר כוכבא ששוחזרו ועוד. אתר נוסף הוא חברון הקדומה שבו תהיינה הפעלות למשפחות".

באזור הדרום שולח אותנו ד"ר דביר אל גן לאומי ממשית, שם יתקיים פסטיבל אתני עם הרבה דוכנים. בדבריו מציין דביר כי השנה במרבית האתרים נערכה הרשות לשעות פתיחה ארוכות יותר, לעיתים עד השעה שש בערב ולעיתים אף מאוחר יותר, "המטיילים מחפשים את השעות הפחות חמות ופחות לחוצות".

"יש הרבה הדרכות של מורי דרך וכדאי לעקוב באתר הרשות. כמעט כל הפעילויות ללא תשלום נוסף מעבר לתשלום הכניסה לאתרים שמחזיקי כרטיס מטמון אינם משלמים גם עליה", הוא אומר ומדגיש שני דגשים משמעותיים. האחד הוא "לשים לב לטיול בטוח, שיש לנו את הציוד הנדרש, דרכי תקשורת ולצאת בפרק זמן מתאים לפני השקיעה". הדגש השני הוא השארת האתרים נקיים אחרינו. את הזבל נאסוף וניקח איתנו.

ההשתתפות בפעילויות שבאתרים השונים דורשת הרשמה מוקדמת באתר הרשות, שכן המכסות להשתתפות מוגבלות על אף ההיערכות הרבה. עם זאת מעיר ד"ר דביר כי במידה ויהיו מקומות פנויים תתאפשר השתלבות בפעילות, אך לא מומלץ לסמוך על כך לאור הלחץ הצפוי.

בהרודיון
בהרודיוןצילום: מנו גרינשפן. רט"ג

גן לאומי כורזים
גן לאומי כורזיםצילום: שרית פלאצי מיארה. רט"ג