דואר ישראל
דואר ישראלצילום: TPS

לאחר שבועות של משא ומתן משרדי התקשורת והאוצר הגיעו הלילה (ה׳) להסכמות עם הנהלת הדואר ונציגות העובדים לקראת הפרטה מלאה של חברת דואר ישראל.

הסכמות הצדדים כוללות תכנית התייעלות וצמצום הוצאות שכר, מעבר מואץ לשירותים דיגיטליים, מסירת חבילות בנגישות גבוהה, שירות ייעודי לאוכלוסיות מבוגרות, פרישה מחודשת של שירותי דואר, וקידום תנאים תחרותיים בשוק הדואר.

עובדי החברה נרתמו לתהליך המורכב של הבראת החברה והפרטתה מתוך דאגה לעתיד החברה, בעוד ממשלת ישראל הבטיחה תנאי פרישה הגונים לעובדים הפורשים וודאות עסקית לעובדים הנותרים בחברה.

עיקרי המתווה המוסכם על הצדדים

שירות לציבור:

 • מעבר מלא של שירותי הדואר לדיגיטל תוך 18 חודשים
 • שיפור השירות בשוק החבילות- הלקוח יוכל לבחור את נקודת איסוף המשלוח מחו"ל ב-85% מכלל המסירות
 • הקמת מערך 'חבילה עד הבית' במסגרתו ייאספו חבילות, מכתבים ודואר רשום מבתי מבוגרים
 • הבטחת פריסה ארצית של מרכזי מסירת חבילות בדגש על איזורים פריפריאליים
 • הטענת קצבאות בכרטיס (DEBIT) ללא צורך בהגעה לסניף

הפרטה והבראה:

 • הפרטה מלאה בשתי פעימות לטובת מיצוי הפוטנציאל העסקי של החברה
 • פרישה של כ-1,500 עובדים ב-3 פעימות עד סוף 2023 בעלות כוללת של כ-1.5 מיליארד ₪
 • העברת נכסים למדינה לטובת שמירה על האינטרס הציבורי בהפרטת החברה
 • פיתוח מנועי צמיחה וצמצום רגולציה עודפת
 • פתיחה הדרגתית של מרכזי החלוקה לתחרות.
 • מעבר ממבנה הוצאות קשיח למבנה הוצאות גמיש המותאם להיקף הפעילות המשתנה

שר האוצר אביגדור ליברמן: "הפרטת הדואר הינה צעד מתבקש ואמיץ מאוד שמביא איתו בשורה גדולה לאזרחי ישראל המשתמשים בשירותי הדואר. התייעלות, חדשנות ודיגיטציה היו העקרונות המנחים במהלך זה ואני מודה לידידי שר התקשורת, יועז הנדל על שיתוף פעולה פורה ועבודה מאומצת שהניבה מהפכה של ממש. נמשיך להוביל מדיניות של כלכלה חופשית ותחרות לצד שירות טוב יותר לאזרחי מדינת ישראל".

שר התקשורת יועז הנדל: "אחרי שנים של הזנחה, אנחנו עושים טיפול שורש חיוני לדואר. ידוע לכל שהדואר סובל מתחלואות שלא טופלו במשך שנים כמו עודף כח אדם, חוסר יעילות שכל אזרח הרגיש על בשרו, ורגולציה שהכבידה על החברה. עד היום המדינה הזרימה מיליונים לחברת הדואר בכל פעם שהחברה היתה בקשיים וזאת מבלי לטפל באתגרים ובבעיות הניהוליות והאירגוניות של החברה. היום מתחיל עידן חדש בשירותי הדואר בישראל. יהיו קשיים בדרך, אך בסוף התהליך הציבור יהנה משירותי דואר מעולים ומתקדמים".

מישאל וקנין, יו"ר חברת דואר ישראל: "אין מנוס מהצעדים הקשים שיינקטו. הצלת חברת הדואר היא משימה לאומית שנוגעת לכל אזרח ואזרחית. הדרך לא תהיה קלה, אבל אנחנו נחושים. כחלק מתהליך ההבראה, ניאלץ להיפרד מכ-1,500 עובדים עד סוף 2023. זה לא דבר קל, בוודאי עבור עובדים רבים שעבורם הדואר הוא בית. אבל אין לנו ברירה. היעד הבא להבטחת עתיד החברה הוא הנפקה בבורסה והפרטה מלאה מהר ככל האפשר - כפי שהחליטו שרי האוצר והתקשורת.

''המנכ"ל הנבחר של החברה, דוד לרון, יגבש בחודשים הקרובים את תוכנית העבודה החדשה של החברה, והוא יוביל את הדואר לעידן של חדשנות ומצויינות בשירות, תוך ייצובו הפיננסי''.

וקנין הוסיף: ''אני מבקש להודות לשר התקשורת יועז הנדל ולשר האוצר אביגדור ליברמן, למנכ"לים לירן אבישר בן חורין ורם בלינקוב וצוותיהם, על החלטתם להתמודד באומץ עם המשבר בדואר, אחרי שנים בהן היתה התעלמות מהמצב. עובדי דואר ישראל הם אנשים מסורים, שעושים את עבודתם בתנאים לא פשוטים והם שיובילו את השינוי שכולנו מכוונים אליו - שירותי דואר נגישים, מתקדמים טכנולוגית ומותאמים אישית".