הרב אליהו זיני
הרב אליהו זיני צילום: ללא

ארון הספרים היהודי ממשיך להתרחב כל העת, ואליו נוספים עוד ועוד מאמרים ודיונים הלכתיים הקשורים ברוח התקופה.

בשנה האחרונה יצאו לאור שלושה ספרים חדשים מרתקים וייחודיים, שנכתבו על ידי הרב אליהו רחמים זייני , ראש ישיבת 'אור וישועה'.

הרב זייני שימש כמרצה בכיר בחוג למתמטיקה בטכניון, מתוך תפיסת עולם שתורה ומדע הולכים יחדיו ואינם עומדים בסתירה. מתוקף תפקידו כרב קהילה ובעבר בהיותו רב הטכניון, עוסק הרב זייני בהוראת תורה ובהנחלתה לאנשים מכל קצות הקשת הישראלית.

לאורך עשרות שנים כותב הרב רבות בהלכה ובהגות, וספרים אלו הם חלק ממפעל חיים רחב שבו הרב שוטח את משנתו התורנית והתלמודית.

ישועת ה'

הספר 'ישועת ה' עוסק בחובת אמירת הלל בברכת יום העצמאות. הספר נכתב כתגובה לעמדת הרה"ג עובדיה יוסף זצ"ל בנושא, ודן בחיוב ההודיה על נס שיבתנו לארץ ועל היחס התורני להקמת מדינת ישראל. "את התשובה שלי לרב עובדיה זצ"ל ניסחתי כבר לפני 40 שנה, הרבה לפני פטירתו של הרב זצ"ל" מעיד הרב זייני.

מהספר עולה כי הנקודה העיקרית עליה דן הרב זצ"ל איננה הנקודה הנכונה: "הרב זצ"ל התווכח עם הרב גורן האם יש לומר הלל בגלל הניצחון על הערבים בקום המדינה. בספר אני טוען כי הנקודה המרכזית היא עצם הקמת מדינת ישראל לעם ישראל באופן עצמאי".

הספר מקיים דיון בנוגע להלל במגוון הזדמנויות במהלך החיים, של הפרט ושל הכלל, במקרים בהם נעשה נס. במהלך הספר, מוכיח הרב זייני שמושג ברכה לבטלה לא חל לגבי ברכות הודאה.

הספר 'ישועת ה', נכתב בדקדוק רב ומחולק לשני חלקים: הלכתי והגותי. הרב זייני מביא לאורך הספר פרקים מרכזיים מתוך דרשותיהם של גדולי האחרונים ביחס לשיבתנו לארצנו.

לפרטים נוספים ורכישת הספר לחצו כאן

ישועת ה'
ישועת ה' אור וישועה

אוצר הגאונים חולין (כרך א')

סדרת 'אוצר הגאונים' הוצאה לראשונה על ידי רבי בנימין מנשה לוין, תלמידו של הראי"ה. כעת, הצטרף הרב זייני למנגישי תורת הגאונים, ובסדרת ספרים חדשה אוסף הרב את כל דברי הגאונים סביב התלמוד. הרב זייני עמל על כתיבת הסדרה עשרות שנים, וכעת יצא לאור הכרך השני בסדרה. הכרך מביא ליקוט מתורתם הנשכחת של הגאונים על סדר התלמוד ופרשני התלמוד הקדמוניים ביותר. הרב זייני רואה בהחזרת התורה הגאונית לבתי המדרש חלק מהתיקון הדרוש לקראת הגאולה השלמה.

"בספר זה הפרשנות המדויקת של התלמוד, והקדומה ביותר נגלית" מספר הרב זייני. "דברי הגאונים מתוך כתבי היד העתיקים מפורסמים בו בצורה מחודשת, וכן מתפרסמים בספר קטעי גאונים בפעם הראשונה". הראי"ה זצ"ל כתב על מפעל זה בזמנו: "וכאשר יופיע לאור עולם כל החיל והחוסן הרב והאדיר הזה, אוצר הגאונים כולו, עינינו יראו וינהרו, ושלשלת קודש גדולה ונפלאה מתוכן התורה התלמודית כולה תתגלה לעינינו".

לפרטים נוספים ורכישת הספר לחצו כאן

אוצר הגאונים
אוצר הגאונים אור וישועה

עץ ארז -כרך ז'

לאורך 400 עמודים, מקיים הרב זייני דיונים בשאלות מרכזיות בהגות ובהלכה. זהו הספר השביעי בסדרת מאמרי הרב במגוון נושאים מהעולם התורני. מאמרי הספר עוסקים בהלכה, אגדה, פרשנות ואמונה.

בין הנושאים המשמעותיים עליהם דן הרב בספר, הוא סוגיית החימום בשבת. בניגוד למקובל כיום, הרב זייני מוכיח באופן ברור בספר כי חלק מהפסקים המפורסמים בימינו בעניין חימום אוכל בשבת, אינם תואמים את עמדת קדמוני ישראל, ושאין שום היתר לחמם משהו בשבת מעל לחום שהיד סולדת בו, בכל צורה שהיא. "זה ירעיש לא מעט אנשים" כך אומרים בסביבתו של הרב.

הספר מביא עוד שורה של מאמרים מרתקים, בין היתר בנושאים הלכתיים כגון: עניית ברוך הוא וברוך שמו בברכות, אי ברכת הלל בפורים, שעת תפילת מנחה הנכונה ואיסור אכילה בסמוך למנחה, קידוש במקום סעודה וסעודה שלישית ועוד נושאים רבים וחשובים.

אחד מהדיונים המרתקים בספר עוסק בסיפור חורבן בית שני. "התלבטתי רבות אם לפרסם בספר את הדיון בנוגע לכל מה שהתרחש בחובן בית שני" מעיד הרב ומוסיף: "הפרטים הללו ירעישו עולם". בספר, מפרט הרב מה התרחש בין היהודים, ומוכיח כי שנאת החינם עליה מדברים בהקשר לחורבן בית שני לא הייתה ולא נבראה.

"הייתה שפיכות דם יהודי בינינו לבין עצמינו, שפיכות נוראה. זה קרה מתוך המצב הנורא של הציבור, שפכנו דם אחד של השני, עשינו את העבודה המלוכלכת של אספסיאנוס. זוהי שנאת החינם עליה מדברים חז"ל", מספר הרב.

לפרטים נוספים ורכישת הספרים לחצו כאן

עץ ארז
עץ ארז אור וישועה