ניר אורבך ואביגדור ליברמן
ניר אורבך ואביגדור ליברמן צילום: דוברות

שר האוצר אביגדור ליברמן ויו"ר סיעת ימינה ח"כ ניר אורבך סיימו פגישה ש"נערכה ברוח טובה במשרד האוצר", כך לפי הודעתם.

השר ליברמן וח"כ אורבך סיכמו כי יש לעשות כל מאמץ לייצב את הקואליציה ובתוך כך סיכמו על ביטול מתווה המעונות לשנת 2023 ודחייתו לשנת 2024.

לפי הודעת ישראל ביתנו, "הצדדים בפגישתם הסכימו כי הפערים הם לא גדולים וכי יש לפעול במטרה לשלב אוכלוסיות בשוק העבודה ולצד זאת לשמור על ציבור לומדי התורה. הצדדים סיכמו כי ההידברות ביניהם תימשך יחד עם שרת הכלכלה, אורנה ברביבאי, גם בתקופה הקרובה''.

במסגרת מתווה המעונות, ליברמן תכנן לשלול ממשפחות אברכים את האפשרות לקבל סבסוד של המדינה בשכר הלימוד של מעונות היום, צעד שהיה פוגע באלפים אברכים חרדים וציוניים.

פורום "תורתם אומנותן" - נשות האברכים בציונות הדתית הגיב לדחיית מתווה המעונות בשנה. "ההתרגשות מיותרת - ניר והשר ליברמן סיכמו בסך הכל שהבעיה תידחה בשנה. מה ההבדל בין יישום המתווה ב-2023 או ב-2024 אם הפגיעה האנושה בלומדי התורה תגיע בסוף".

"אין כל חדש תחת השמש, הממשלה מוכיחה שוב שסולם הערכים שלה לא כולל כבוד לתורה. ליברמן דבק ברעיון לפגוע בלומדי התורה ואין לצערנו מי שידפוק על שולחן ויגיד - לא במשמרת שלי. כמו תמיד, ממשיכים בדיבורים במקום לנקוט במעשים. חבל", לשון תגובת הפורום.

יו"ר ש"ס אריה דרעי תלה את ביטול מתווה המעונות בפרישת ח"כ עידית סילמן מהקואליציה. "ח"כ עידית סילמן היקרה, ‏אני יודע איך עבדת קשה כל השנה לבטל את גזירת המעונות הפוגענית. ‏דעי לך, שרק המעשה האציל שעשית אתמול גרם לליברמן להתגבר על השנאה שלו ללומדי התורה ולבטל אותה. ‏האברכים ובני משפחותיהם מוקירים לך תודה", כתב דרעי בטוויטר.

יו"ר סיעת יהדות התורה ח"כ יעקב ליצמן אמר: "הסחר הפוליטי בילדי האברכים שבין ליברמן לנתיניו בימינה, הוא בזוי ומכוער. אנשים בלי לב, שלא חמלו על ילדים רכים, שחטאם היחיד הוא לימוד התורה של אביהם, הפכו למטבע פוליטי עובר לסוחר, בהתאם לאיומים ואילוצים פוליטיים".

"הסירו ידכם מלומדי התורה והמסורת היהודית. לקואליציית הזדון המתפוררת של בנט-לפיד-ליברמן אין ולא תהיה תקומה", דברי ליצמן.

מוקדם יותר היום פרסם אורבך "רשימת דרישות" שאותן העביר לראש הממשלה בנט כאולטימטום להישארותו בקואליציה. אורבך דרש את ביטול מתווה מעונות, כינוס מועצת התכנון העליונה לאישור תוכניות בנייה ביהודה ושומרון וחיבור ההתיישבות הצעירה לרשת החשמל.

יו"ר מפלגת הציונות הדתית, חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ', טען שמדובר ב"בלוף, משחק מתואם עם בנט". לדברי סמוטריץ' "בנט נותן לו סולם: 1. לגבי המעונות כבר יש מתווה עקרוני מוסכם עם האוצר. 2. מת"ע גנץ יאשר כדי לשמור על הממשלה. 3. חשמל זה בכלל ניצחון של אבו מאזן כי המתווה יחבר יותר מאחזים ערבים שהוקמו במסגרת תכנית פיאד מאשר ישובים יהודים".

ראש המועצה האזורית מטה בנימין ישראל גנץ הגיב: "לא זמן לאולטימטום - זמן למעשים! חבר כנסת מהמחנה הלאומי שרוצה למנוע את הסכנות שמאיימות על ההתיישבות ועל האינטרסים של מדינת ישראל צריך לעשות מעשה ברור ומהר, ולעזוב את הקואליציה הרעה הזו.

"ביזבזנו זמן רב עם מדיניות מסוכנת. בכל יום שעובר הממשלה הזו עושה נזקים בלתי הפיכים. הנושא לא תלוי במספר יחידות דיור שיאושרו או לא. ההתיישבות היא חלק בלתי נפרד מהמחנה הלאומי ומעם ישראל כולו ואף אחד לא יתקע טריז ביננו", כך גנץ.

ראש מועצת שומרון יוסי דגן תקף את האולטימטום אשר העמיד חה"כ ניר אורבך (ימינה) להמשך חברותו בקואליציה. דגן מצביע כי מדובר בדרישות אשר אינן יועילו להתיישבות ואף יזיקו, והזכיר את מתווה אביתר שאורבך היה חלק מרכזי בגיבושו, אשר עדיין אינו מתקדם.

"אולטימטום לדברים שסוכמו שיקרו - ובמתכונתם הרעה המתוכננת ע"י הממשלה, לא מקדם כלום ולא עוזר", אומר דגן. לדבריו "הדרישות של אורבך אינן נותנות מענה ואינן הפתרון לבעיות הקשות שהממשלה הזו מביאה על ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון - וכתוצאה מכך על כל מדינת ישראל.

"כולם יודעים שחיבור חשמל על רקע הומניטרי להתישבות הצעירה הכרוך בהלבנת ההשתלטות העבריינית של הרש"פ על שטחי c, הוא מזיק ומכשיר את השתלטות של הרש"פ על שטחי c, ועוד לא דיברנו על סוגיית אביתר שנמשכת ונמשכת על אף שניר אורבך היה אחד המגשרים ובמידה רבה אף הערב להסכם אביתר. הממשלה הזו צריכה להתחלף לממשלת ימין מלא, כל המחנה הלאומי מבין את זה", אומר דגן.

"גם מי שחושב שצריך להציב אולטימטומים ושהוא יכול לפעול בממשלה כזו - עליו להציב אולטימטומים שבאמת יועילו להתיישבות ביהודה ושומרון ובכלל למדינת ישראל", הוסיף דגן לסיום.