מתן כהנא
מתן כהנא צילום: שריה דיאמנט

שר הדתות מתן כהנא ניסה בשבוע שעבר לקצר תהליכים על מנת להתחיל כבר בשבועות הקרובים למנות דיינים לבתי הדין האזוריים.

הניסיון לא צלח לאחר שהשר כהנא נתקל בהתנגדות מצד הרבנים הראשיים ואף מצד שותפו לממשלה, חבר הוועדה למינוי דיינים השר זאב אלקין.

כזכור, הוועדה למינוי דיינים התכנסה היום (ראשון) על מנת לאשר את מינוי של הרב אלי בן דהן לתפקיד מנכ"ל בתי הדין הרבניים.

למרות שישיבת הוועדה למינוי דיינים נקבעה להיום, ביום רביעי שבוע שעבר הודיעה לפתע לשכת השר כהנא, בהתראה של 3 שעות מראש, כי ישיבת הוועדה למינוי דיינים הוקדמה לאותו היום. יתר על כן, לשכת כהנא הודיעה כי לסדר היום נוסף הנושא לדיון "קידום הליכים לבחירת דיינים חדשים".

הכוונה של לשכת כהנא הייתה לקבל את אישור חברי הוועדה להתחיל למנות דיינים עוד בטרם נגמרו הראיונות של כלל הדיינים המועמדים על ידי וועדות המשנה, זאת על מנת להספיק למנות דיינים שככל הנראה רק בממשלה הנוכחית יהיה רוב בוועדה למינויים.

כאמור, לאחר הידברות עם הרב הראשי לישראל הרב דוד לאו שהסביר כי לא ייתכן להתחיל למנות דיינים עוד טרם סיום הראיונות לכלל המועמדים, לשכת כהנא גנזה את הרעיון.

הראשון לציון הרב יצחק יוסף, וכן שר השיכון זאב אלקין, הביעו התנגדות חריפה יותר. במכתב שנשלח מלשכת הראשון לציון לעו"ד גליה קליין, יועמ"שית הוועדה למינוי דיינים, נכתב כי הוספת נושא חדש לסדר היום של הוועדה בהתראה כל כך קצרה נעשית "בניגוד לכל מנהל תקין" והדבר לא מאפשר להתכונן כראוי לדיון.

אמש שיגר השר אלקין מכתב בהול לעו"ד גליה קליין, בו כינה את הוספת נושא קיצור הליך המינוי באופן הנ"ל "מחטף לאור יום". במכתב ששלח ופרסם לראשונה עיתונאי 'בחדרי חרדים' ארי קלמן נכתב: "מיותר לציין כי התנהלות כזו של עדכון סדר היום שעות ספורות בטרם כינוס הוועדה, ללא התראה מספקת נראית כמחטף לאור יום. נושא כזה מצריך בדיקה מקיפה, הבנת משמעויות וגיבוש דעה, דבר שאינו מתאפשר במספר שעות ספורות בלבד".

היום, כאמור, התכנסה הוועדה למינוי דיינים, אישרה את מינוי של הרב בן דהן למנכ"ל בתי הדין הרבניים, ולא דנה בנושא קידום הליך בחירת הדיינים באופן לא תקין.