מגשימים את חזון בן גוריון
מגשימים את חזון בן גוריון צילום: דוברות

אחרי העיר החרדית החדשה כסיף, היישוב הקהילתי ניצנה וחמשת יישובי מבואות ערד, הממשלה אישרה היום (א׳) את הצעתם של השרה איילת שקד והשר זאב אלקין להקים עוד שבעה יישובים חדשים במרחב מזרח הנגב והנגב הצפוני.

הממשלה אישרה את הצעתם של השרים שקד ואלקין להקים את היישוב עיר אובות בערבה. בנוסף, הממשלה דנה במתן הוראה לבחינת הקמת חמישה ישובים חדשים נוספים ואזור תעסוקה לאורך ציר באר שבע - דימונה (כביש 25) הצפויים לכלול כ-10,500 יח"ד. זהו ציר בעל חשיבות ביטחונית ואסטרטגית נוכח הפרות הסדר הרבות שאירעו עליו במבצע שומר חומות.

כמו כן דנה הממשלה בבחינת ישוב עירוני חדש, צפונית ליישוב להבים. מדובר ביישוב גדול הצפוי להכיל כ-15,000 יח"ד שיאכלסו כ-80,000 בני אדם.

החלטות הממשלה חסרות תקדים אלה, מהוות צעד משמעותי בחיזוק ההתיישבות בנגב, בדגש על כל מרחב הנגב וציר 25 המהווים מרחב בעל חשיבות אסטרטגית בטחונית ולאומית.

שרת הפנים איילת שקד: "היינו כחולמים. בתוך פחות מחודש ממשלת ישראל אישרה 14 ישובים חדשים בנגב. לאחר שנים של מדיניות האי בנייה, הנגב קם לתחייה. זה צעד חשוב ואסטרטגי מהמעלה הראשונה. מעבר לערך הציוני של תפיסת אדמות המדינה בנגב יש לכך חשיבות ביטחונית גבוהה מאוד. היישובים החדשים יתנו דחיפה משמעותית לחיזוק הפריפריה ולהתיישבות בנגב. דווקא בעת הזו, נוכח כל האירועים הביטחוניים, ממשלת ישראל קובעת רצף אורבני בשטח, תוקעת יתד, ומתחילה לבנות ישובים יהודיים בנגב. זה מרגש אותי ברמה האישית ואני מרגישה שליחה אמיתית שמגשימה את חזון בן גוריון".

שר הבינוי והשיכון זאב אלקין: "הקמת הישובים הללו הוא מימוש חזון ציוני חשוב לחיזוק ויישוב הנגב. החלטות ממשלה אלה שהעברנו יחד עם החלטת הממשלה להכפיל את אוכלוסיית הגולן וקצרין הם חיזוק דרמטי להתיישבות הציונית בארץ מחד, ולהגדלה משמעותית של היצע הדירות מנגד".

ראש החטיבה להתיישבות בהסתדרות הציונית העולמית, ישי מרלינג הגיב להחלטת הממשלה, "בשנים האחרונות מובילה החטיבה להתיישבות יחד עם משרד השיכון את פרויקט עיר אובות מתוך הבנה כי אישור התכנית יהפוך את הישוב לעוגן התיישבותי במרחב שצמא להגעת תושבים חדשים ולצמיחה מחודשת. אנחנו מודים לראש הממשלה, משרד הפנים, משרד השיכון, משרד ההתיישבות, ולמועצה האזורית ערבה תיכונה על קידום ואישור התכנית.

"בימים אלה מבצעת החטיבה להתיישבות פעילות שמטרתה הבאת גרעין מתיישבים ראשון, אשר יתיישב בעיר אובות על בסיס תב"ע קיימת ואנשיו ישוכנו בתחילה במבנים יבילים. הישוב הקהילתי יהיה בעל מאפיינים תיירותיים עקב סמיכותו לדרך הבשמים ולמצד תמר המקראית וישלב אוכלוסיות ממגוון המגזרים בישראל. בהמשך תאושר תב"ע חדשה של עד 500 בתי אב, דבר שיפיח חיים באזור וייתן זריקת מרץ להתיישבות בערבה. החטיבה להתיישבות תמשיך לסייע ככל יכולתה לקידום וחיזוק המרחב הכפרי של מדינת ישראל".