עו"ד עדי קידר מארגון חוננו שוחח עם ערוץ 7 על החשש שאזרחים שמבקשים לסייע לכוחות הביטחון ולנטרל מחבלים בזירות פיגועים, ימצאו את עצמם בחקירות לאחר מעשה.

לסיוע לעמותת חוננו לחצו כאן

"בפיגוע בבאר שבע כמו שכולנו ראינו מדובר באזרח 'מלח הארץ' שחתר למגע וסיים את האירוע בצורה טובה. הוא היה צריך לקבל את כל הכבוד כאזרח שומר חוק שהשתמש בנשק בדיוק לשם המטרה שהוא מחזיק רישיון, אך מצא את עצמו בעימותים מיותרים עם המשטרה ובסופו של דבר רק למחרת הוחזר לו הנשק בהתערבות 'חוננו'", מסביר עו"ד קידר.

לדבריו, "אנחנו צריכים לשאול את עצמנו הרבה שאלות לאחר מעשה ובעיקר - למה אזרח צריך עורך דין באירוע כזה? למה הוא מגיע למצב שהוא נזקק לסיוע משפטי במקום שהמשטרה תישא אותו על כפיים? האירוע הזה פותח צוהר למקרים רבים בתחום שאנחנו מלווים כבר תקופה ארוכה".

ההתנהלות והעיכוב של מחסל המחבל לא הפתיעה אותו. "בסופו של דבר לא הופתענו כי פגשנו את האירועים הללו פעם אחר פעם כשאזרחים מנטרלים מחבלים, מסייעים לכוחות הביטחון ואף עושים את העבודה במקומם, ואז מוצאים את עצמם מוסרים עדות או נחקרים. הדבר הזה צריך להשתנות".

אחת הטענות במקרה של מנטרל המחבל בפיגוע הרצחני בבאר שבע היתה שבדיקת נשקו והתחקור שלו נעשתה כחלק מנוהל. עו"ד קידר אומר שאין משהו חד משמעי. "עניין הנוהל של בדיקת הנשק לא הובהר עד הסוף וברור שהנוהל אינו סותר את השכל הישר. באירוע כל כך מובהק של מפגע שרצח אנשים באכזריות ונוטרל - אין שום צורך בבדיקות נוספות".

לסיוע לעמותת חוננו לחצו כאן

"הנוהל היה תירוץ. יש אמירה שרוצים למזער את כמות כלי הנשק בשטח וזה דבר הזוי שיגרום לסכנת נפשות. כי בסופו של דבר במרבית המקרים אזרחים חותרים למגע ופועלים נגד מחבלים", הוא מוסיף.

חשוב גם לו גם להזכיר את הרקע לפיגוע. "ראש הממשלה בבוקר אומר שזה הזמן לשאת נשק ובערב המשטרה לוקחת נשק מאזרחים. במקביל, המשרד לביטחון פנים עושה מאמצים כבירים למזער את כמות הנשק שבידי האזרחים. זה צריך להיות אחרת ואנחנו עושים מאמצים בכיוון הזה".

ב'חוננו' מסייעים למקרים רבים של אנשי כוחות הביטחון שחתרו למגע כדי למנוע רצח יהודים נוסף, ונמצאים בהליכים שונים. "היום כשאנחנו חוזרים לתקופה של הפיגועים יש שוב חשש שכל חייל ושוטר יצטרך עורך דין. אנחנו שומעים חיילים ורואים חקירות מצ"ח וחקירות של שוטרים. נכון, אם יש טעות בשיקול הדעת, דברים צריכים להידבק, אבל יש כאן משהו גורף יותר ובעייתי. כמו שצריך משילות צריך גם ביטחון ולעמוד מאחורי אנשי הביטחון שלנו".

על הפעילות בנושא הוא מספר: "אנחנו מלווים את האנשים מול המשטרה, מול המשרד לביטחון פנים ומגישים עתירות לבית המשפט המנהלי כדי להראות ששיקול הדעת מולם היה שגוי ומוטעה. יש מצב שאנחנו צריכים להילחם על הזכות לשאת נשק ששלילתה, לדעתנו, מעמידה אותם ואת משפחתם בסיכון. זה מצב בלתי אפשרי ביו"ש ששם יש כל הזמן זריקות אבנים ובקבוקי תבערה. מי שיכול לתת את המענה המיידי בסופו של דבר הוא האזרח שחייב שיהיה לו נשק. הצבא לא יכול להיות בכל מקום ולכן אזרחים רשאים וחייבים לשאת נשק. לצערנו המדינה מצרה את צעדיהם ואנחנו כאן כדי לתת לכך מענה".