"לא רוצים כאן ציר דמים"מטה המאבק קידר

שעות ספורות לאחר פתיחת כביש קידר מעלה אדומים לפלסטינים הגיעו כ-200 מתושבי היישוב לנקודת הפריצה ובסיוע כלים כבדים חסמו את הציר מחדש.

התושבים הפגינו במקום כנגד ניסיון הפתע לפתיחת הציר ללא הסכמות ולאחר החלטה חד צדדית של אלוף הפיקוד יהודה פוקס וקמ"ט תחבורה ישראל אפריאט לפתוח את הציר לאלפי כלי רכב פלסטינים שיגיעו מחברון, בית לחם והכפרים הפלסטינים ואשר יסכנו באופן מיידי את בטחונם של התושבים.

במהלך היום (ראשון) כאמור נוצרו עימתים בין התושבים לכוחות הביטחון שניסו לאפשר את פתיחת הציר במהלכם נעצר אף תושב היישוב. המפגינים הגיעו בשעות הערב למקום עם דגלי ישראל ושלטים הפונים לשרים שקדף אלקין, סער וכן לראש הממשלה בנט בקריאה "אל תפתח את הציר לפיגוע הבא - פתיחת כביש קידר לתנועה פלסטינית תביא לרצח יהודים".

יו"ר ועד הישוב קידר משה זיגדון סיפר, "הבוקר בלי התראה מוקדמת, חברת נתיבי ישראל הגיעה להזיז הבטונדות כדי לפתוח את הכביש לפלסטינים. הם השאירו את הכביש פתוח, ומשטרת מעלה אדומים שהייתה כאן ניסתה לעצור אותנו כדי שלא נפריע להם".

"אם הכביש הזה ייפתח - קידר גמורה. תהיה כאן סכנת חיים. מפקד העוטף אמר לי שהוא לא מוכן לפתוח הכביש ולא יוכל להגן עלינו אם יקרה משהו. לצערי האלוף וקמט תחבורה מתעקשים על פתיחת הכביש ע"י הם בטוחים שזה יפתור להם את התחבורה באזור. בשביל פקקים הם מפקירים את בטחון תושבי קידר. אנחנו לא ניתן שזה יקרה וננהל מאבק ארוך וממושך עד שההחלטה הזאת תיעצר - או דרך בית המשפט או דרך השרים הימניים בממשלה הזאת", סיכם.

יו"ר שדולת א"י ח"כ אורית סטרוק הגיעה לתמוך ולחזק את התושבים ועדכנה כי היא מגיעה גם בשם יו"ר השדולה הנוסף ח"כ יואב קיש אש נבצר ממנו להגיע: "קודם כל אתם צודקים. זה פשוט מטורף, מטורלל וחסר אחריות לפתוח את הציר ואחת כמה וכמה בתקופה כזאת מתוחה ובעייתית. הרי מה המטרה של פתיחת הכביש? הם קוראים לזה מרקם חיים לפלסטינים. עם כל הכבוד החיים יותר חשובים מהמרקם חיים"

ח"כ סטרוק הודיעה לנוכחים כי תקיים עימם פגישת עבודה ותפעל לרתום את חברי השדולה למאבק בפתיחת הכביש.

סגן ראש מועצת גוש עציון יצחק פריד אמר: "לא ניתן למחדל הזה לקרות. מדובר בסכנה ביטחונית ובטיחותית. לא ניתן שזה יקרה ואנחנו כאן עד ההחלטה שהכביש ייסגר והמקום השקט והפסטורלי הזה, ימשיך להיות שקט"

עינת פתאל יו"ר ועד קידר דרום אמרה: אני תושבת קידר משנת 1991, בתור ילדה ספגתי בקבוקי תבערה, אבנים ופיגועי ירי. כעת רוצים לפתוח את הכביש הזה כדי שהילדים שלי ושלנו יסעו בפחד וירגישו את החוויות שהיו לנו. אנחנו לא רוצים כאן את האסון הבא ולראות כאן ציר דמים. אני פונה לממשלת ישראל שימנעו את האסון הבא. ברגע שהציר הזה ייפתח, אני לא אוכל לחיות בשקט ששלושת הילדים שלי יעברו כאן. חייבים להפסיק את ההזייה הזאת."

תושב היישוב רוני איטח הוסיף אני גר בישוב מעלה ל25 שנה, אי אפשר לפתוח כביש כזה שהוקם ונסלל לטובת היישוב על מנת שלא לעבור דרך האוכלוסייה העוינת. אנחנו נמצאים בתקופה בטחונית מתוחה ויש כאן כביש שלא מתאים למאסה הצפויה של הרכבים ובלי שום אחריות בטחונית. זה חוסר אחריות בסיסית לסכן חיי אדם."