בני גנץ
בני גנץ צילום: Olivier Fitoussi/Flash90
הקבינט המדיני-ביטחוני החליט אתמול להקים חומה חדשה, באורך של 40 קילומטרים, לאורך הקו הירוק - ממגידו שבצפון ועד אזור היישוב בת חפר שבשרון. עלות הפרויקט צפויה להיות כ-360 מיליוני שקלים.

ישיבת הקבינט, שעסקה במצב הביטחוני הכולל בעקבות גל הפיגועים, נמשכה בסך הכל כשעתיים ורק רבע משעה מתוכה הוקדשה לתגובות השרים.

לעיתון "ישראל היום" נודע כי אף שלהקמת חומה בתוואי שעשוי להיות בעתיד קו הגבול יש השלכות מדיניות מרחיקות לכת, ההחלטה התקבלה בלי דיון מדיני ובלי שמשרד החוץ הכיר את הסוגיה.

גורם שעודכן בתכני הדיון אמר כי לא התקיים דיון על ההיבטים המדיניים של הקמת החומה. דוברי ראש הממשלה, שר הביטחון ושר החוץ, לא השיבו לשאלה האם הקמת החומה תואמה עם ארה"ב, או עם הפלשתינים.

ח"כ אורית סטרוק הגיבה להחלטה ואמרה: "זו לא גדר בטחון, זו חומת-גבול. נפתלי בנט יזכר לדראון עולם בתור מי שבעיצומו של גל טרור, ללא רוב בכנסת, עם אפס לגיטימציה ציבורית וכשהוא נשען על תומכי טרור, ניצל את כסא ראש הממשלה כדי להגשים את תכניות השמאל ולהקים חומת-גבול בלב ארץ ישראל".

"כל זאת במקום חומת מגן 2, במקום איסוף הנשק משני צידי הקו הירוק, במקום להפסיק לשלם את משכורות המחבלים מכספי מדינת ישראל. אין לך מנדט, נפתלי, לחלוקת הארץ. את ההחלטה הנואלת הזו נבטל רגע אחרי שהממשלה המסוכנת שהקמת תיפול סופית, והרגע הזה קרוב מאד" הוסיפה.

עודד רביבי ראש מועצה מקומית אפרת אמר כי "כמי שייצג לא פעם את ההתיישבות למדתי כמה נוכחות החומה והגדרות אינה מקובלת בעולם ויוצרת אנטי כלפי ישראל, דווקא אלה שביקרו באפרת ולמדו שאין בה גדרות התרשמו לטובה. יתרה מכך למדנו שללא הגדרות ניתן לייצר שיח ושכנות טובה, חומה מגבירה את האיבה האימה והאש".

"צפון השומרון מהווה מזה תקופה ארוכה מוקד אלים ומפיץ טרור, למישהו יש ספק שאחרי הקמת חומה יעלם הטרור? תדעך השנאה? חומה היא לא הפתרון, היא אפילו עלולה לייצר אתגרים גדולים יותר. מה שצריך הוא להפנים שהיכן שנבחר לסגת ייכנסו וישתלטו השונאים שלנו, ושהיכן שנבחר להתעלם משורש הבעיה היא רק תצמח ועלולה לשדרג את הטרור שעוד ייצא מגנין רביבי סיכם "טובה של ישראל היא לא לבנות עוד חומות", סיכם.