פרשיות פסח וספר ויקרא, מובילות אותנו לתור אחר המדבר, אחר אהל מועד "וידבר ה' אל משה במדבר סיני באהל מועד.." ואחר הנופים והאפשרויות הרבות הגלומות בו.

נופי המדבר תמיד סיקרנו. תיאורי המקרא, המופיעים במסעי בני ישראל, חיפוש אחר מרבצי הנחושת ומקומות "לרבוץ" בהם, מביאים אותנו לטיול באזור הדרומי.

אין ספק בואכה אילת, היא במרכז הפעילות בבקעת תמנע, אך כל המקומות שסביב לה, תומכים בהחלט ונותנים מגוון אפשרויות מרתק. ניתן למצוא בטיול באזור, פעילות למשפחה, לזוג, לקבוצה, ולא.. שכחנו - המחירים. אלו נמוכים בעשרות אחוזים מהאטרקציות האלתיות ומקומות הלינה. אפילו מתחם אהלים שהוקם לאחרונה בתוך פארק תמנע נותן את הפתרון.

סיורים חקלאיים ושלל אטרקציות תיירותיות לכל המשפחה בערבה.

דווקא במדבר הצחיח בעל מים מליחים, במקום הכי פחות צפוי, גדלים הירקות האיכותיים ביותר בישראל, המצליחים ומבוקשים בכל העולם.

חמשת החושים

בקיבוץ אליפז לדוגמא סיור לחסה הגדלה על מצע של מים, ביקור בפרדס הדרומי בעולם, טעימת פומלות ,סיור כיף בדיונות סמר והפרחת עפיפונים.

בקיבוץ מציעים גם סיור חקלאי ל"חמשת החושים". מסלול הסיור כולל, ביקור ברפת, תצפית על הר תמנע וגבעת ססגון, נסיעה לשטחים החקלאיים, ביקור במטע התמרים. לא לפספס את גידול המלונים והבצל. חממות וגידולי שדה עונתיים המאפשרים לראות, לגעת, לשמוע, להריח ולטעום. 08-6356230

פארק תמנע

טיול לבקעת תמנע הוא טיול משפחתי שבו יכולים אנו לחוש עד כמה פסוקי התורה נמצאים באדמת ארץ ישראל. אחת הדוגמאות היותר יפות לכך היא הפסוק "ארץ אשר מהרריה תחצוב נחושת".

סיור ולו הקצר ביותר בבקעת תמנע לא הרחק מאילת, ימחיש עד כמה סיפורו של שלמה המלך הבונה את נמל אילת בים אילות כפי שהוא מכונה בתנ"ך על מנת להסיע את אוצרות הנחושת לארצות אפריקה מובן כאן בסיור ביותר. כמעט כל חופן מאבן הגיר הקשה מכיל את האבן הירקרקה הזו המכילה את הנחושת.

האגם הנעלם בפאתי תמנע הוא הוכחה לעבודת כריית הנחושת שם. אגם עמוק מאד ( 40 מטר), מים כחולים והכל נראה מלמעלה. אל תסתכנו ברחצה. לראות ולהנות בלבד.

ניסע צפונה, ניכנס בשערי הפארק, נשלם בקופות ומיד אנו חוזרים במנהרת הזמן אלפי שנים אחורנית.

במרכז המבקרים החדש, סרט קצר, מיזוג אויר, שירותים ומפות הפארק.

בחוץ, מולנו מתנשא לגובה של 453 מטרים הר תמנע שהוא למעשה הר מגמתי, שכל כולו עשוי מגמה שעלתה מתחת לפני כדור הארץ. רק לשם השוואה הבקעה שבתוכה אנו מסיירים גובהה כ200 מטרים.

בלב הפארק עומדות בפנינו שתי דרכים. האחת ימינה המובילה אותנו היישר לשטח המכרות וגבעת הכתובות. אלפי "צלחות" שקוטרן כ 3- מטרים פרוסות בשטח. אלו הן בעצם תנורים שמהם הופקה הנחושת.

הכל, על רקע נופי המקום המוארים בלילה בשיטה מיוחדת, בעלי חיים, ציורים ואפילו ה"פטריה" המפורסמת פרי הבלייה של הרוח והמים.

אהל מועד

אי אפשר בלי "אהל מועד" זה שעליו קוראים רבות בתורה. אחת מנקודות החן של הפארק הינו מודל מושלם ובגודל מלא של אהל מועד. בתוככי האהל מתקיימים סיורים במשך כל היום ובו אפשר לקבל במקום היחידי בארץ בתוך נופי המדבר את החוויה לה זכו בני ישראל כשהאהל לצידם. בקיץ, פארק תמנע נפתח לסיורי שקיעה וסיורי לילה .הסיורים מודרכים ומיועדים למבקרים באמצעות כלי רכב בתאום מראש.

אהל מועד בתמנע
אהל מועד בתמנע צילום:יחצ

חאן שלמה

אל מול אגם תמנע הוקם חאן יפייפה ובו מסעדה אותנטית מדברית. החאן נבנה בעבודת יד, אבן על אבן, עם קורות עץ והוא מרוהט בישיבה אלטרנטיבית. הנוף שנשקף מחלונותיו הרחבים, חושף את אגם תמנע ואת נופי המדבר הקסומים, וממסגר אותם לתמונה פאסטוראלית.

ביום, מוגשות בחאן ארוחות צהריים קלות ולאפות טריות הנאפות מדי יום בטבון ובסאג, כיאה לארוחה מדברית אותנטית. בלילה, מתקיימים אירועי ערב ייחודיים לקבוצות, בשילוב תאורה מיוחדת במינה.

שם מעניין, אגב, נתנו אנשי הקק"ל לנחל החוצה את הבקעה- נחל נחושתן בו אנו מסיירים.

מכאן היישר לים סוף.

במצפה התת ימי באילת השיקו החודש את האקווה- דום, חוויה ייחודית המפגישה את הקהל עם לוויתן גדול הסנפיר באמצעות טכנולוגיה המאפשרת לצופים להרגיש כאילו הם שוחים לצידו בים.

המצפה התת ימי
המצפה התת ימי צילום:יחצ

הסרט הייחודי שצולם במהלך שתי עונות בחופי הוואי עוקב באמצעות 4 מצלמות אחרי לווייתן גדול הסנפיר המגיע לאזור בין דצמבר למרץ, חושף בפני המבקרים את חייהם של הלווייתנים ובאמצעות הטכנולוגיה הייחודית מאפשר לצופים, המרכיבים משקפי תלת מימד, לראות את הלוויתן בגודל טבעי, בזכות צילום 360 מעלות של ההתרחשות מתחת למים.

לצורך צילומי הסרט התקבל אישור מיוחד מה- NOAA, רשות האכיפה האחראית על האוקיינוסים בארה"ב האוסרת על צלילה וצילום הלוויתנים. עשיית הסרט ארכה כ-4 שנים, מתוכן הצילומים עצמם נעשו במשך שתי עונות בהן הליוותנים מגיעים לאזור.

אילת מצטרפת כעת לשני היעדים היחידים בעולם בהם מוקרן הסרט בטכנולוגיה הייחודית, מאווי בהוואי ופלמה דה מיורקה בספרד ובהמשך צפוי הסרט להגיע לשלושה יעדים נוספים בעולם.

הסרט מוקרן באולם ההקרנות העגול במצפה התת ימי. הטכנולוגיה באמצעותה מוקרן הסרט מאפשרת לצופים לחוות את המתרחש בחוויית תלת מימד שאינה מלאכותית.

המצפה התת ימי באילת, מציע לאורך כל השנה חוויה החושפת את המבקרים לבעלי החיים הימיים הרבים באזור ביניהם מאות סוגי דגים, צבי ים, סוסוני ים, כרישים ואלמוגים וכעת מאפשר למבקרים להגיע הכי קרוב שאפשר ללווייתן גדול הסנפיר באמצעות הסרט הייחודי.

לפרטים נוספים ורכישת כרטיסים: https://coralworld.co.il/aquadome/

עוד במצפה התת ימי בריכת הכרישים הגדולה במזרח התיכון - חוויה ייחודית יוצאת דופן.

הביקור נפתח באולם חשוך, שבקצהו חלון ענק 4/10 מ' עוצר נשימה המחדיר פנימה אור כחלחל וענוג המשקיף על בריכה בגודל של 575 מר'. הבריכה מאכלסת 18 כרישים, חתולי ים, עטלפי ים ואלפי דגים מרהיבים החיים בהרמוניה מושלמת ביחד. את הבריכה חוצה מנהרה שקופה שהמבקרים שעוברים בה ורואים את הכרישים ממש במרחק נגיעה. כאילו צללו לצדם בים.

גולת הכותרת. בכרטיס אחד ניתן להיכנס לאתר שלושה ימים וזה פשוט מקסים.

הרי ומדבר בהרי אילת

ובלי מדבר ומצרים אי אפשר בימים אלו של פסח. אז יצאנו עם יעלה וצוות הש"ש מבית ספר שדה אילת לראות את הכל. ים סוף, מדבר ומצרים בחבילה משפחתית אחת לנחל גשרון עליון.

גישרון עליון
גישרון עליון צילום:קובי פינקלר

נחל גשרון הוא הנחל המערבי ביותר באזור הרי אילת והוא צמוד לגבול עם מצרים. שמו של הנחל נובע מכך שהנחל מתפתל בין שתי המדינות, ישראל ומצרים, כ"מגשר" ביניהן.

אז איך מגיעים?

יוצאים מהעיר, מהכניסה המערבית, אל כביש 12, נוסעים צפונה בכביש מעלה אילת, עולים בעליות המפותלות, נסיעה של כ-15 דקות, עד השילוט ל"הר יואש". חונים בצד הדרך, ברחבת חנייה גדולה בסמוך לשילוט ל"נחל גשרון עליון" המסלול מעגלי.

יעלה מציע שמנקודת ההתחלה תצאו על הסימון השחור לכיוון מערב-צפון מערב, במישור מתון. ממשיכים דרומה לנחל המתחתר באבני החול. בנקודות שונות לאורך הדרך נזהה תרכיזי קווארץ מרשימים בצורת חלוקי אבן קטנים, הם נקראים ביצי קוורץ. מדובר על ערך טבע מוגן שאין לאסוף אותו מהשטח.

מספר דקות מתחילת ההליכה נפגשים עם נקודת עניין נוספת, מלכודת טורפים עתיקה. המלכודת תחומה בארבעה ברזלי זווית.

בעבר נהגו לצוד את הטורפים הגדולים שהיו כאן כמו נמרים, צבועים, קרקלים וזאבים, כדי להגן על הצאן ועל מקורות מים ולעיתים גם כדי לקחת את הפרווה או לרכוש סתם בגלל הכבוד. מלכודות מסוג זה, היו בשימוש עד להופעת הנשק החם באזורנו בשלהי המאה ה-19, והתבססו על משיכת הטורף

ממשיכים במורד הערוץ החולי בכיוון כללי דרומה. במהלך הדרך נפתח הנוף לעבר הר יואש, אותו תוכלו לזהות בגלל האנטנות שבפסגתו. הליכה קצרה נוספת תוביל אותנו למפל בגובה כמטר וחצי, כאשר סימון השבילים מכוון לירידה במורד המפל עצמו. מולנו,

ניתן לראות בבירור את גדר הגבול בין ישראל ומצרים שנבנתה בשנת 2015.

ממשיכים בדרך: השביל נוטה לכיוון צפון-מזרח, ומגיע לצומת שבילים שחור - כחול. לסיום המסלול ממשיכים עם השביל הכחול ושביל ישראל צפונה כ- 1,200 מטר עד החזרה לרכב.

ואחרי שראינו את ים סוף מלמעלה הגיע הזמן גם לחצות אותו.

אז תרנו, ומצאנו את sail אילת.

הפלגה פרטית ביאכטה מפנקת במפרץ אילת. לקפוץ למים הצלולים של הים האדום לחתור על סאפ, להשתזף, ועוד המון פעילויות סטאלבט על המים…

ים סוף מתוך היאכטה
ים סוף מתוך היאכטה צילום:קובי פינקלר

לצוות מגוון יאכטות המתאימות לשייט החל מזוג ועד 55 מפליגים, מותאם לפי כמות מפליגים, אטרקציות רצויות ותקציב. מומלץ להזמין הפלגות פרטיות בתאום מראש ובתשלום מקדמה. מושלם.