גלי עטרי והמשלחות
גלי עטרי והמשלחות צילום: צילום גיא יחיאלי

זוכת האירוויזיון גלי עטרי בביצוע מרגש ל"הללויה", איתו זכוי וחברי להקת 'חלב ודב' באירוויזיון 1979 שנערך בישראל.

הביצוע המיוחד היה ביחד עם כלל נציגי מדינות אירופה לאירוויזיון הקרוב, כשלצידה של עטרי המשלחת האוקראינית שמובילה בסקרים לזכייה והתרגשה לבצע את השיר ׳הללויה׳ - שיר עם מסר של אחדות, שלום ותקווה, כאן בישראל בתקופת המלחמה שמתקיימת במדינתם.

כזכור, מי שייצגו את אוקראינה הם חברי להקת KALUSH שהמשימה שלהם כאמנים גדלה תוך כמה שבועות מעיסוק במוזיקה וייצוג מדינתם בתחרות האירוויזיון השנה' לעמדת הפנים והקול של אומה שנמצאת בימים אלה באחת התקופות הגורליות והקשות שידעה המדינה.

"24 בפברואר היה אמור להיות היום הגרוע בחיינו" אמר אולה פסיוק, המייסד והסולן של הלהקה, "אבל ככל שהמלחמה נמשכת זמן רב יותר, כך הימים נעשים איומים יותר, כשהם מתמלאים בעוד כאב, דם, מוות והרס".

"כל יום חדש הוא סיפור, סיפור של שמחה, כשאנחנו שומעים את קולם של הורים וחברים וסיפור של כאב, כשאנחנו מביטים מהחלון או קוראים את החדשות על הפצצות אוויריות, כניסת טנקי אויב וירי של אזרחים בתור ללחם".

"קראנו בספרי הלימוד על הזמנים הנוראים של מלחמות ורצח עם שבוצעו נגד האומה האוקראינית, אבל לא יכולנו לדמיין שכל זה יקרה לנו שוב".

"בשנה האחרונה היו לנו הופעות כמעט בכל עיר באוקראינה, אני זוכר הרבה עיניים שעמדו מול הבמה ומפחיד לדמיין שרבות מהן נסגרו לנצח. זה מפחיד כשהחברה שלך עוזרת לחזק עמדות בזמן ההפגזה ואתה לא יודע אם תשמע את הקול שלה שוב. זה מפחיד לא לראות חיוך על הפנים של החבר'ה של הלהקה שלנו, כי כולם נמצאים באזור אחר והכל יכול לקרות. זה מפחיד לפתוח הודעות ולקרוא שהחבר שלך מת בהגנה על חרסון".

"כל זה מפחיד, אבל כשאתה קורא על הכל מסיפורים או ראיונות, זה דבר אחד, וכשאתה במרכז, זה דבר אחר לגמרי. אתה לא חושב על פחד, כי אתה מוצף באהבה לכל מי שסביבך, לשפת האם, לרחובות, למבנים ולאדמה. לכן, לאוקראינים אין פחד, יש להם אהבה גדולה לאומה ולארצם".