משפצים את מתחם הקבר, השבוע
משפצים את מתחם הקבר, השבוע צילום: מנהלת קבר יוסף

"הפגיעה בקבר יוסף היא חילול הקודש, חילול כבוד המתים וחילול כבוד החיים. יוסף הוא מאבות האומה היהודית, סמל לדורות. מי שעשה מעשה נפשע זה חייב לקבל את העונש המגיע לו, ומי שבידו היכולת לאכוף זאת, מוטל עליו שמקרה זה לא יישנה. פגיעה בקבר יוסף יש בה ממד נוסף: חז"ל לימדונו על הקשר של יוסף עם ארץ ישראל, שהרי יוסף התהדר בהיותו בן הארץ באומרו 'כי גנוב גונבתי מארץ העברים', ובזכות אמירה זו זכה להיקבר בארץ ישראל, בשכם. אני ממתין לשמוע התייחסות לכך מראשי הדתות האחרות, שמילאו פיהם מים ולא הגיבו בצורה קשה כנגד המעשה הנפשע הזה".

את הדברים הללו אומר ל'בשבע' הרב הראשי לישראל, הרב דוד לאו, על רקע השחתת קבר יוסף הצדיק בשכם במוצאי השבת האחרונה. במהלך הלילה ההוא נכנסו כמאה פורעים פלשתינים למתחם קבר יוסף בשכם וגרמו נזק עצום למקום. הפורעים הציתו את חדרי המתחם, שברו את המצבה שעל הקבר, גרמו נזק לנברשת, ניפצו את מכל המים ואת חדרי השירותים וכן שברו את ארון החשמל ואת כל תשתית החשמל במקום.

במהלך ישיבת הממשלה התייחס ראש הממשלה נפתלי בנט להשחתת קבר יוסף ואמר כי "לא נשלים עם פגיעה כזאת, במקום קדוש לנו, ערב פסח, ונגיע לפורעים. אנחנו כמובן נדאג לבנות מחדש את מה שהם החריבו, כפי שאנחנו עושים תמיד". גם שר הביטחון בני גנץ, שהיה מפקד אוגדת איו"ש בעת שצה"ל הפקיר את המקום לפני למעלה מעשרים שנה, ציין כי מדובר באירוע חמור ביותר. "מדובר בפגיעה קשה בחופש הפולחן באחד המקומות הקדושים ביותר לכל יהודי, וברגשות העם היהודי כולו, דווקא בעיצומו של החג הקדוש למוסלמים. ישראל תדאג לתקן את המתחם, להחזירו לקדמותו במהירות ולפעול בכל האמצעים כדי שמקרה כזה לא יחזור''.

אך לא עברו 24 שעות מאז הבטחות הפוליטיקאים שההרתעה תחזור וקבר יוסף ישוקם, ובלילה שאחרי, בין ראשון לשני, נכנסו הפורעים הפלשתינים כדי להשחית את המתחם פעם נוספת. בתוך כך, ראשי שדולת ארץ ישראל בכנסת, ח"כ יואב קיש (הליכוד) וח"כ אורית סטרוק (הציונות הדתית) ביקשו להגיע לקבר יוסף, אך קיבלו הודעה מקצין הכנסת כי אלוף פיקוד המרכז מסרב לאשר את כניסתם.

"ביקשנו לקיים את הביקור כדי להעלות את הנושא לפוקוס הציבורי והתקשורתי", מסביר ח"כ קיש בשיחה עם 'בשבע'. "אנחנו רוצים גם שימור גישה משמעותית של ישראל למקום וגם תיקון. זו הפכה להיות החצר האחורית של הפלשתינים. הם הורסים את המקום פעם אחר פעם ואף אחד לא מגיב. אלוף פיקוד המרכז סירב לבקשה שלנו להגיע למקום. זה בסדר לתת תשובה שלילית, אבל צריך לתת תאריך חלופי. מדובר בשטח שישראלים יכולים להיכנס אליו, בטח חברי כנסת. כל עוד הוא לא נותן לנו תאריך חלופי ורק משתמט מחובתו לשמור על המקום, אנחנו לא נוותר".

אחרי הרצח של בן יוסף לבנת הי"ד בקבר יוסף לפני כעשור ביקרה במקום שדולת ארץ ישראל בשעות היום - ביקור שהיה חסר תקדים מאז נטישת צה"ל את המקום, אך בפועל, הסטטוס לא השתנה. "מי שבסוף משפיע על המקום זה שר הביטחון והממשלה. אנחנו לא יכולים לעשות הרבה חוץ מאשר להעלות למודעות, כדי שאנשים יבינו מה קורה שם", מודה ח"כ קיש. "עם הממשלה הנוכחית קשה לי לראות שהם יעשו משהו. אבל לשמור על המקום – זאת דרישה בסיסית. לפחות בעניין הזה אנחנו מקווים שהביקור יצליח לעשות את שלו.

"הייתי מאוד שמח שהיו משנים מדיניות, שהיינו חוזרים למקום, כמו שהיה לפני האירוע הקשה והמצער עם מדחת יוסף. זאת המטרה שאנחנו מנסים להשיג. להגיד לך שזה יקרה בממשלה הזאת – אין סיכוי, אבל לפחות לדאוג לשמירה על המקום ושלא יישרף ושגם הרשות הפלשתינית תהיה מחויבת לשמור עליו – זה המינימום הנדרש".

גם בממשלות הקודמות, כשהליכוד היה בשלטון, לא ראינו שיפור בנושא.

"מושלמים לא היינו. עשינו הרבה דברים טובים, לא את הכול הצלחנו לעשות. כל פעם היה מי שעצר אותנו. בממשלה הקודמת גנץ עצר אותנו, לפני זה היה כחלון. אני מסתכל קדימה. היום יש פוטנציאל של 65 חברי כנסת מהימין, אבל לצערי הם מעדיפים למכור לאחמד טיבי את ארץ ישראל במקום לעשות את הדבר הנכון. אנחנו מתעקשים מול פיקוד המרכז על תאריך חלופי, אם לא – אנחנו נעלה והוא יתמודד עם זה".

עד ליום שני בלילה לא קיבלו ראשי שדולת ארץ ישראל תאריך חלופי מפיקוד המרכז, והגיעו להר ברכה לקראת כניסתם לקבר יוסף בשכם. במהלך ההתייעצות בהר ברכה הגיעו למקום ראש מועצת שומרון יוסי דגן יחד עם מח"ט שומרון, שניהל איתם שיח על המציאות הביטחונית במרחב ועל האירועים האלימים האחרונים בקבר יוסף. בתום ההתייעצות ולאחר שיחות עם אלוף פיקוד המרכז החליטו חברי הכנסת לקבל את הבטחת אלוף הפיקוד כי בשבוע לאחר חג הפסח תתאפשר כניסתם בצורה מאובטחת ומאושרת לקבר יוסף.

לתת לחתול לשמור על השמנת

בתוך כך, במבצע חשאי שהתקיים לראשונה באור יום תחת אבטחה צבאית כבדה, נערך אתמול (ד') בבוקר מבצע שיפוץ נרחב בקבר יוסף על ידי מינהלת קבר יוסף והמקומות הקדושים בשומרון, המועצה האזורית שומרון וחברת הבנייה הר כביר, שבמהלכו נבנו מחדש החלקים במצבת האבן של קבר יוסף שנותצו ונהרסו על ידי הפורעים, נצבעו מחדש הקירות שהתמלאו בפיח שחור בעקבות השרפה וכן נערכו עבודות לשיקום מערכת החשמל וחדרי השירותים במקום.

"הגענו לכאן עם שחר ולאור היום, רגע לפני חג החירות, להחזיר את הכבוד הלאומי של עם ישראל ואת כבודו של יוסף שחולל", אמר ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן. "הפורעים הברברים מבית מדרשה של הרשות הפלשתינית ידעו היטב מדוע הם שורפים והורסים בקבר יוסף הצדיק. הם יודעים שכל עוד עם ישראל ממשיך לפקוד את המקומות הקדושים לו ואת אתרי המורשת הלאומיים, הם לא יכולים לנצח אותנו".

בשיחה עם 'בשבע' ציין דגן כי כמו בכל פעם שהושחת מתחם קבר יוסף, גם הפעם התנהל דיון נרחב בשאלה מי ישפץ את המקום. "קבר יוסף הוא אתר יהודי קדוש ששייך לעם ישראל, אין שום סיבה בעולם שהאויב שלנו יטמא אותו, בוודאי כשחלק מהפעמים הרשות הפלשתינית עצמה היא זו שהורסת. פעם אחרי פעם הם רוצים כאילו לתקן, אבל זאת עזות מצח, בבחינת הרצחת וגם ירשת. צריך לדחות את הרעיון הזה בבוז. גם עכשיו וגם בפעם הקודמת שהמקום הושחת, לפני כשבע שנים, עמדתי על כך שרק עם ישראל ונציגיו – ההתיישבות היהודית בשומרון וחיילי צה"ל – ישפצו את מתחם הקבר.

"קבר יוסף נמצא בשבי כבר הרבה שנים, תוך אוזלת יד שערוריית של כל ממשלות ישראל בשנים האחרונות. פעם אחרי פעם מפקירים את המקום ומוכרים את יוסף הצדיק שוב ושוב. הדבר האבסורדי הוא שאפילו לפי הסכמי אוסלו הארורים קבר יוסף אמור להיות בשליטה מלאה של מדינת ישראל, כולל הדרך שמוליכה אליו. מאז ההחלטה השערורייתית של אהוד ברק שתיזכר לדיראון עולם, לברוח מקבר יוסף, שאחריה הרשות הפלשתינית שברה והרסה אותו – צה"ל לא חזר לשם, למרות שכולם יודעים שצה"ל שולט בכל יהודה ושומרון ופועל בכל מקום שהוא צריך. לממשלה אין את העוצמה לחזור לקבר יוסף ולתקן את העוול של הפקרת המקום".

מתחם הקבר שופץ, אבל מה יבטיח שלא עוד הלילה ישחיתו אותו פעם נוספת?

"זאת שאלה טובה. אני לא ישן טוב בלילה מחשש אמיתי להרס נוסף של המקום הקדוש הזה. לומר שהמחבלים במדים של הרשות הפלשתינית שרצחו את בן יוסף לבנת הי"ד ושברו לפחות פעמיים את המצבה של קבר יוסף, הם ישמרו על המקום הקדוש הזה - זה גלגול עיניים. זאת לא תמימות, אלא היתממות. זה לתת לחתול לשמור על השמנת. רק יהודים יכולים לשמור על קבר יוסף. עד אז, נמשיך לממש את אחריותנו להביא את עם ישראל לבוא ולהתפלל בקבר יוסף ולדרוש בשם כל אדם תרבותי מממשלת ישראל לממש את חובתה לשמור על הקבר".

אתגר האבטחה – הרתעה לצד נוכחות

גם עד הימים הנוראים של תחילת תשס"א, שבהם הופקר מתחם קבר יוסף לחסדי הפלשתינים והוחרב כמעט כליל, ובמהלכם גם דימם למוות לוחם מג"ב מדחת יוסף ונרצח הרב הלל ליברמן הי"ד שהיה בדרכו לשם, לא זכה המקום לשלווה. במשך כארבע שנים של שיירות ליווי משותפות לצה"ל ולמשטרה הפלשתינית, פעמיים הותקף המקום ונשרף כמעט כליל. נקודת המפנה הייתה מבצע חומת מגן לפני עשרים שנים בדיוק. הפיגוע הרצחני במלון פארק בנתניה בליל הסדר, כמו גם הטבח בבני משפחת גביש באלון מורה, הוביל את צה"ל חזרה למרכזי הערים הפלשתיניות, ובכללן העיר שכם.

אל"מ במיל' הרב אליעזר חיים שינוולד, ראש ישיבת ההסדר 'מאיר הראל' במודיעין, היה בזמן מבצע חומת מגן סמח"ט חטיבת שריון 536 ומהראשונים להגיע לקבר יוסף מאז נטישתו שנה וחצי קודם לכן. "המשימה שלנו הייתה לכבוש את כל החלק המזרחי של שכם, כולל מחנות הפליטים בלאטה ועסכר, עד הקסבה, ובתוכו קבר יוסף", הוא משחזר כעת עשרים שנה לאחור. "כשהגענו לקבר יוסף באור יום, לא נכנסנו פנימה, מכיוון שחששנו שיש שם מלכוד. רק בלילה הגיעו חבלנים ופתחו את המתחם. בסופו של דבר השטח היה נקי, המקום היה מטופח, המצבה הייתה מצופה שיש ומערכת החשמל עבדה. היה ניכר שמישהו שומר על זה".

הרב שינוולד מתאר שלאחר תקופה, כאשר היקף הכוחות ירד ונעשה מורכב לאבטח את המקום, נכנסו פורעים ערבים, שרפו את המקום ושברו את המצבה. "מאז השחיתו כמה פעמים, אך בהמשך המקום נשמר למשך תקופה. בהסכמי אוסלו הייתה התעקשות שהמקום יישאר בשליטה ישראלית. הסוגיה הביטחונית מורכבת. קבר יוסף נמצא במקום שמאוד קשה לאבטח אותו, יש מסביב בניינים רבי־קומות והוא נשלט מהרבה נקודות. כלומר, כדי לאבטח אותו צריך או הרתעה משמעותית או כוחות פיזיים שיהוו הרתעה 24 שעות ביממה, או שילוב של שניהם. בנוסף, אם רוצים גישה חופשית, צריך לאבטח את צירי הכניסה. הרחוב הראשון נע ממחנה חורון בכניסה הדרומית או מכיוון אזור התעשייה מכיוון מזרח - בשני המקרים, זה עובר בלב העיר. כדי לאבטח כניסה ויציאה חופשית דרושה אבטחה משמעותית, לא רק ג'יפ שייסע וילווה. כשיש כניסה מאורגנת זה אירוע חטיבתי לכל דבר, לא דבר שעושים כלאחר יד".

לדבריו, עניינו של קבר יוסף שונה מבחינה ביטחונית ממערת המכפלה, שהגישה אליה נשמרת חופשית במהלך כל השנה. "מכיוון שבמשך השנים הייתה התיישבות יהודית בחברון, דאגו שיהיה ציר כניסה מאובטח שפעיל לאורך כל שעות היממה, ודאגו גם שלא תהייה אפשרות לפלשתינים לשלוט על ציר הכניסה. בשכם, גם כשישיבת עוד יוסף חי פעלה במקום, לא הייתה התיישבות יהודית בתוך העיר. איך המצב הזה יכול להשתנות, זאת שאלה פוליטית. זה יכול להיות או באופן של אבטחה מאוד כבדה, שאני לא בטוח שזה דבר בר־ביצוע בטווח הנראה לעין, או לחלופין שיהיה לאלו שאחראים על השליטה בעיר אינטרס שיהודים יגיעו למקום. אם יהיה להם אינטרס, הם ידאגו לצמצם למינימום את הסיכוי שמישהו ייפגע. אבל אני לא רואה גם את זה קורה כרגע. יכול להיות שהפתרון הוא לקיים כניסות תכופות יותר למקום, לא פעם בחודש, אלא קצת יותר. צריך לבדוק את היכולת של הכוחות בשטח".

תא"ל במיל' הראל כנפו, ממקימי תנועת 'הביטחוניסטים', נכנס לתפקיד מפקד חטיבת שומרון מיד לאחר מבצע חומת מגן וכיבוש שכם. "בשנתיים שלי, מה שאפיין את הלחימה היה בעיקר הטיהור", הוא נזכר, "היינו צריכים לטהר את קיני המחבלים, לעצור או לחסל, וכמובן לשים את היד על כמה שיותר כלי נשק. העיר הייתה אז בירת הטרור, ההתנגדות שם הייתה הרבה יותר קשה מאשר בג'נין, שמוכרת יותר בגלל הכוחות שהסתבכו שם. אין ספק ששכם הייתה הרבה יותר משמעותית, גם במבצע חומת מגן עצמו וגם בשנתיים שלאחר מכן. עצרנו והרגנו יותר ממאה מחבלים מתאבדים בשנה אחת.

"כשחידשנו את הכניסות לקבר יוסף מצב השליטה הפלשתינית בעיר הורע מאוד, כי תפסנו והרגנו כמעט את כל המחבלים, ועוד כל מיני מבצעים שאפשרו תנועה הרבה יותר טובה בעיר", הוא מציין בסיפוק. "לאחר מכן שלטנו בקבר במשך כמעט עשור. עשינו את זה יותר כסממן של שליטה בשטח - שנהיה איפה שאנחנו רוצים מתי שאנחנו רוצים. לא יודע אם עצם התפיסה של קבר יוסף אפשרה ביטחון יותר גדול. זה אתר יהודי עתיק, אין שום סיבה שלא נהיה במקום. אם פני הרשות הפלשתינית לשלום ושיתוף פעולה עם ישראל, אין שום סיבה שיקרו בה הדברים שקורים היום. אין שום סיבה שישרפו עוד פעם את הקבר. בעבר שיפצנו ושיקמנו אותו. כל הדבר הזה הוא פארסה אחת גדולה".

לשיטתו של כנפו, בדיוק כמו שלירדנים יש את הוואקף בהר הבית, צריך להיות לנו סוג של וואקף משלנו בקבר יוסף. "קבר יוסף צריך להיות בידינו ולא בידי הפלשתינים. מעצם היותו אתר יהודי אנחנו אמורים להיות אחראים למה שקורה שם בשטח. אם צריך לתפוס חלק משכם בשביל זה, לדעתי אין שום סיבה שלא נעשה זאת", הוא קובע. "כל עוד הרוח של הסכמי אוסלו היא הרוח שבה מיישמים את הדברים, כך שהערים הפלשתיניות נמצאות בשליטה פלשתינית - אין סיבה שלא כל סעיפי ההסכם ימומשו, גם בקבר יוסף. אין לי ספק שאנחנו צריכים להחזיק במקום הזה. כל אפשרות אחרת היא ויתור על אינטרס ישראלי. ממשלות ישראל לאורך השנים מתקפלות מכל דבר שהיה תנאי בתוך ההסכמים. בכלל, לא ירחק היום שבו ישראל תצטרך להחיל את השלטון שלה על כל השטח, מכיוון שהרשות הפלשתינית היא לא יותר מאשר רשות טרוריסטית".

עוד בעיצומו של מבצע חומת מגן, חסידי ברסלב מירושלים היו הראשונים לפקוד את המקום. לאחר חודשים ספורים של התגנבות לילית לעיר החלו כניסות מסודרות באבטחת צה"ל. השיירות המאובטחות, שהיו לצנינים בעיני התושבים, הובילו להשחתת המקום בכל פעם שצה"ל יצא מהעיר. בחורף תשע"א, כחלק ממהלך כולל של שיקום היחסים עם הרשות הפלשתינית, כמו גם חוסר רצון בצה"ל להתמודד מדי לילה עם המסתננים מחסידי ברסלב שהמשיכו להגיע לעיר, הועברה האחריות על המתחם פעם נוספת לידי הרשות הפלשתינית. התוצאה הטרגית לא איחרה לבוא: חודשים ספורים לאחר מכן נרצח בן יוסף לבנת הי"ד שהגיע להתפלל במקום. מאז, אומנם במינון נמוך יותר, אך עדיין לכל אורך השנים, חסידי ברסלב ממשיכים לנסות לפקוד את המקום. כך גם בלילה שאחרי ההשחתה השבוע, שני חסידים נורו ונפצעו באורח בינוני בשכם לאחר שניסו להגיע לקבר יוסף כדי לשפץ את המקום בכוחות עצמם.

מדובר צה"ל נמסר בתגובה: "צה"ל רואה בחומרה את השחתת מתחם קבר יוסף ופועל באמצעות המינהל האזרחי לשיקומו בהקדם האפשרי. יחד עם כלל גורמי הביטחון, צה"ל פועל בדרכים גלויות וחשאיות לשמירה על המתחם. בתוך כך, מוקדם יותר היום (שלישי) לוחמי צה"ל עצרו פלשתיני תושב שכם אשר חשוד בהשחתת המתחם".

***