ד"ר חגי בן ארצי
ד"ר חגי בן ארציערוץ 7

ד"ר חגי בן ארצי, מרצה במכללת ליפשיץ, מומחה לתנ"ך והיסטוריה יהודית, מתייחס בראיון לערוץ 7 לטענות לפיהן התנהלויות מסוימות של חברי כנסת מביאות אותנו לחורבן שלישי באותה דרך בה הביאו קיצוניים לחורבן הבית השני.

"בימים האחרונים משתמשים הרבה בנושא של חורבן בית שני, בעיקר אחרי דבריו של ח"כ בצלאל סמוטריץ' על כך שבנט ושקד אינם אורחים רצויים בבתי הכנסת. נאמר על כך שאלו דברים של פילוג הפוגעים באחדות העם והם אלה שהביאו לחורבן בית שני", אומר בן ארצי ומוסיף: "ראוי להביא את העובדות ההיסטוריות כהווייתן, כפי שהן ידועות בעיקר מכתבי יוסף בן מתתיהו, בעיקר בספרו 'מלחמות היהודים'. לפי כתביו הבעיה העיקרית לחורבן הייתה שיתוף הפעולה של אחד הצדדים שניהלו ויכוח בעם ישראל עם אויבי ישראל. כלומר, גורם שלקח את אויבי ישראל והשתמש בהם כדי להכריע בויכוח פוליטי פנימי והוא נותן מספר דוגמאות".

"הדוגמא הראשונה היא יוחנן הורקנוס השני, בנה של שלומציון, שהיה בויכוח עם יהודה אריסטובלוס השני, אחיו. בויכוח הפוליטי הזה יהודה ניצח והפך למלך. יוחנן הורקנוס השני, כדי להביס את יהודה, הלך לנבטים, אויבי ישראל, הערבים של אותה תקופה, הביא אותם לארץ עם צבא נבטי וניהל מלחמה עם אחיו", מספר ד"ר בן ארצי.

לאחר שמהלך מלחמתי זה לא צלח "יוחנן המשיך לעשות זאת גם עם הרומאים. הוא הלך לפומפיאוס והביא צבא רומאי לירושלים וניהל מלחמה ביהודה אריסטובלוס. יוסף בן מתתיהו אומר שזה מה שהביא לאבדן העצמאות. כך פומפאוס כבש את הארץ".

"כך היה גם עם הורדוס. העם לא רצה אותו. מתיתהו אנטיגונוס מרד בהורדוס וחידש את ממלכת החשמונאים. העם הכריע בויכוח הזה באופן דמוקרטי, אבל הורדוס הביא צבא רומאי והכריע בעזרתו את הויכוח הפוליטי הפנימי. בכך הוא הביא עלינו את החורבן. ליוסף בן מתתיהו ברור שגיוס אויב של עם ישראל להכרעה, זה מה שהביא לחורבן".

בן ארצי מוצא השלכה ישירה לפוליטיקה של ימינו: "זה בדיוק מה שעשו בנט שקד ושאר הסיעות בהקמת הממשלה הזו שבנויה על התנועה האיסלאמית, שהיא שלוחה של האחים המוסלמים. הם לקחו אויב מר של העם היהודי והציונות כדי להכריע בוויכוח פנימי בעם היהודי, אחרי שרוב גדול הצביע בעד מפלגות לאומיות. התנועה האיסלאמית חרטה על עצמה את השמדת הציונית", אומר בן ארצי ומוסיף כי כעת פונה הממשלה להישען על הרשימה המשותפת.

להערתנו לפיה השמועות על פנייה של הממשלה לרשימה המשותפת זוכות להכחשות מצידו של ראש הממשלה והשרים, אומר ד"ר בן ארצי כי כאשר ראש הממשלה אומר בראיונות החג שבכוונתו להמשיך על אף שאין לו את המנדט ה-61 המשמעות היא ככל הנראה הישענות על הרשימה המשותפת. הזכרנו שיכולה להיות גם אפשרות של החזרת סילמן ל'ימינה' וצירוף עריקים מהליכוד שאולי יקבלו תפקיד בממשלה, ועל כך משיב ד"ר בן ארצי כי אמנם ניתן לתת פרשנות כזו אך "די ברור שבמצב הפוליטי הנתון האפשרות היחידה הקיימת היא שיתוף פעולה עם המשותפת".

"זה בדיוק מה שיוסף בן מתתיהו מספר לנו. אני אומר לבנט, שקד וסער, דעו לכם שמה שאתם עושים זה בדיוק מה שיוסף בן מתתיהו מזהיר ממנו שהביא עלינו את אבדן העצמאות. חפשו טיעונים אחרים", חותם בן ארצי.