השר מתן כהנא במהלך הדיון
השר מתן כהנא במהלך הדיון צילום: דוברות

השר לשירותי דת מתן כהנא משיב לדרישתו של נציב תלונות הציבור, עו"ד אורי שהם, להשיב אם בכוונתו לכנס את הוועדה למינוי דיינים כדי לשלול את סמכותו של הרב הראשי לישראל, הראשון לציון, הרב יצחק יוסף לכהן כדיין.

"אין כל הצדקה להעמידו לדין משמעתי או לשלול את כשירותו כדיין", השיב השר מתן כהנא. "שקלתי את העובדה כי מדובר באמירות מעוררות קושי, שהאוזן לא נוחה לשמוע אותם, אני סבור שעל אף הצער שאמירות שכאלה נאמרו, הרב הראשי לישראל, מתוקף תפקידו כסמכות תורנית בכירה ומשמעותית, ראוי לגבולות חופש ביטוי רחבים ביותר כאשר הוא מבטא את עמדת ההלכה היהודית. מצופה מהרב הראשי לישראל כי תהיה לו יראת שמיים בלבד ולא יראת בשר ודם".

לדעתו של השר כהנא לעיתים נבחרי ציבור וחברי כנסת מתבטאים בצורה חריפה מאוד, אך בהיותם נבחרי ציבור, עומדת להם חסינות. "אילו הנושא היה בסמכותי", משיב השר, "אני סבור כי ראוי היה לתת לרבנים הראשיים חסינות בדומה לחסינות שיש לנבחרי ציבור אחרים, שכן החשיבות שהרב הראשי יאמר את דעתו ועמדתו בשלל נושאים, ללא מורא, משמעותית יותר ואף גוברת על החשיבות שחבר כנסת או כל נבחר ציבור אחר יתבטאו בצורה חופשית".

עוד ציין השר כי חשוב להדגיש, שחלק מהאמירות של הראשון לציון המצויינות בכתב התביעה היו מכוונות אליו באופן אישי. ולמרות זאת, לטעמו של השר, הערך בשמירה על חופש הביטוי של הרב הראשי לישראל, גדול לאין ערוך מפגיעה נקודתית ברגשות של נבחר ציבור מסויים או ציבור כזה או אחר.

לבסוף סיכם השר: "על כן, אני סבור, כי אין כל הצדקה להעמדה לדין משמעתי או חלילה לשלילת כשירותו כדיין של הרב הראשי, הראשון לציון, הרב יצחק יוסף שליט"א".