בנט בבסיס יחידת המסתערבים
בנט בבסיס יחידת המסתערביםצילום: קובי גדעון - לע"מ

ראש הממשלה נפתלי בנט ביקר הבוקר (ו') יחד עם השר לביטחון פנים, עמר בר-לב, את לוחמי יחידת המסתערבים של מג"ב בגזרת איו"ש, לכבוד חג הפסח.

בביקור השתתפו מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי, מפקד מג"ב ניצב אמיר כהן, מפקדים ולוחמים.

תחילה קיים ראש הממשלה הערכת מצב וקיבל עדכונים על המתרחש בהר הבית וכן על ההיערכות המבצעית בשאר הארץ. בהמשך קיבל סקירה אודות פעילות היחידה, מבצעים מרכזיים במרחב ג'נין והמשך ההיערכות לקראת ימי החג.

בסיום הביקור התקיימה הרמת כוסית חגיגית עם לוחמי היחידה, במהלכה העניק רה"מ בנט תעודות הוקרה ללוחמים שחיסלו את המחבלים בפיגוע בחדרה.

בנט: "אנחנו פועלים להרגעת השטח גם בהר הבית, וגם בכל רחבי ישראל, ולצד זה אנחנו נערכים לכל תרחיש. מכאן אני רוצה להודות לשוטרים, לחיילים, לאנשי השב"כ שמקדישים את כל זמנם, עובדים יומם ולילה, מוותרים על סדר הפסח שלהם, כדי שכולנו נוכל לחגוג בביטחון ובשקט. *כוחות הביטחון ערוכים לכל משימה. אני מאחל לכם חג פסח כשר ושמח".

תיעוד: התפרעות בהר הביתדוברות המשטרה

יו"ר מפלגת רע"ם, ח"כ מנסור עבאס, תקף את המשטרה ואיים במשבר קואליציוני בעקבות הפעילות של המשטרה הבוקר (שישי) לעצירת ההתפרעויות בהר הבית.

עבאס סיפר בראיון לרדיו א-שמס: "העברתי מסר לכל הדרגים המדיניים ולמשטרה - המשך הפגיעה במסגד אל אקצא הוא קו אדם עבורנו, גם בהקשר של יציבות הקואליציה. בעניין הזה אין שיקולים פוליטיים".

דוברו של ראש הרשות הפלסטינית, נביל אבו רדינה, הגיב על המהומות בהר הבית: "ההסלמה הישראלית הופכת את הסכסוך המדיני למלחמת דת שתטרוף את הכול".

גם ירדן מגנה את "ההסתערות" של המשטרה הישראלית וכוחות מיוחדים על מסגד אל-אקצא, בעקבות התפרעויות הערבים בשטח הר הבית. בהודעה מטעם דובר משרד החוץ, היית'ם אבו אל-פול, נאמר כי המעשים האלה מהווים "הפרה בוטה", ראויים לגינוי ולא מתקבלים על הדעת. ירדן דורשץ מישראל להוציא את הכוחות באופן מיידי.

המהומות בהר הבית נמשכו בכל שעות הבוקר. שוטרים נכנסו לאל-אקצא והחלו במעצרים. מאות ערבים יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה. הסהר האדום דיווח כי לפחות 90 ערבים נפצעו - רובם מגז מדמיע.

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב: "נעשה את המירב כדי לאפשר את חופש הפולחן בהר הבית, המציאות הזו לא השתנתה. השוטרים פועלים בתנאים לא פשוטים ונאלצים להתעמת עם גורמים אלימים. אין לנו עניין שהר הבית יהפוך למוקד אלימות, שתפגע במתפללים המוסלמים ובמתפללים היהודים בכותל".

במפלגת הציונות הדתית מגיבים לאיומים של מנסור עבאס לפרק את הממשלה בעקבות ה"פגיעה" של המשטרה במסגד אל אקצא. "עבאס מיישר קו עם הנרטיב השקרי, והמסית והאלים לפיו 'ישראל פוגעת באל-אקצא' וקורא לשוטרי משטרת ישראל להסתלק מהמקום הקדוש ביותר לעם היהודי, ומצדיק את המחבלים שמנסים לפגוע בשוטרים'', אמרו במפלגת הציונות הדתית.

''למרבה החרפה בנט מכר את המדינה לתנועה האיסלאמית, ועם ישראל משלם את המחיר. בעזרת ה׳ בקרוב מאוד ישראל תשחרר מהממשלה המסוכנת הזאת ותצא לחירות'', נמסר.