המפכ''ל בהערכת מצב
המפכ''ל בהערכת מצבצילום: דוברות המשטרה

מפכ"ל המשטרה רב ניצב יעקב שבתאי קיים בצהריים (שישי) הערכת מצב בכותל בעקבות ההתפרעויות בהר הבית. כוחות גדולים של משטרה עצרו מאות ערבים שהפרו את הסדר. כעת שקט בהר הבית.

בהערכת המצב השתתפו מפקד מחוז ירושלים, מפקד מג"ב, ראש אג"מ, ראש אגף סייף, אלוף פיקוד מרכז, גורמי שב"כ וצה"ל.

המפכ"ל אמר בהערכת המצב: "לא נאפשר למיעוט פורע חוק להפר את הסדר, השלווה ואת חופש הפולחן בירושלים. עשינו כל שביכולתנו להימנע מכניסה להר הבית ופנינו לשומרי הווקף לטפל בפורעים, להרחיק אותם ולהוציא אותם משטח ההר, אך לצערנו זה לא צלח והפרות הסדר נמשכו. למרות זאת, אפשרנו את תפילת הבוקר, אך גם בסיומה השוטרים הותקפו באבנים, סלעים וירי בכינון ישיר של זיקוקין, מה שאילץ אותנו להיכנס פנימה לפזר ולעצור את הפורעים''.

שבתאי תיאר: "בשלב מסויים האבנים שהושלכו סיכנו את המתפללים ברחבת הכותל המערבי, ופעילות נחושה של מפקד המחוז ושוטריו הביאה למעצר של מאות פורעי חוק ולהשבת השקט אל ההר".

המפכ''ל הדגיש: "לא נאפשר אלימות כלפי שוטרים ואזרחים, ולא נאפשר כל פגיעה במוסלמים שמעוניינים להגיע לשטח ההר בכדי להתפלל בחג הרמדאן. הפורעים הם אלה שפוגעים בהר ובמוסלמים שומרי החוק בחגם. בשעתיים האחרונות הכל בשליטה, שקט ובטוח על ההר, המתפללים נכנסים להתפלל בבטחה, ואנו קוראים לכולם לשמור על החוק והסדר".

תיעוד: התפרעות בהר הביתדוברות המשטרה

שר החוץ יאיר לפיד פרסם התייחסות לאירועים האלימים בהר הבית ואמר כי ישראל מחוייבת להעניק חופש פולחן לבני כל הדתות בירושלים ולאפשר תפילה שקטה למאמינים בחג הרמדאן.

"ההתפרעויות הבוקר על הר הבית הן מעשה בלתי נסלח העומד בניגוד לרוח הדתות בהן אנו מאמינים", אמר לפיד. ''החיבור של חג הפסח, הראמדן והפסחא מצביעים על המשותף בינינו. אסור לנו לתת לאיש להפוך אותם לפלטפורמה של שנאה, הסתה ואלימות''.

לפיד הדגיש: ''אני מבקש לחזק את כוחות הביטחון שפעלו הבוקר ברגישות, בנחישות ובצורה ממוקדת ובכך הם מאפשרים את המשך התפילות באופן סדיר. ערב חג הפסח לעם היהודי, חג החירות, כולנו, כל בני העמים, מתפללים היום לחירות ובטחון, לשקט ושכנות טובה. אני קורא להנהגות של שכנינו לפעול ברוח זו".

תיעוד: זורקים אבנים ממתחם הר הביתדוברות המשטרה

ראש הממשלה נפתלי בנט ביקר הבוקר (ו') יחד עם השר לביטחון פנים, עמר בר-לב, את לוחמי יחידת המסתערבים של מג"ב בגזרת איו"ש, לכבוד חג הפסח.

בביקור השתתפו מפכ"ל המשטרה רב-ניצב יעקב שבתאי, מפקד מג"ב ניצב אמיר כהן, מפקדים ולוחמים.

תחילה קיים ראש הממשלה הערכת מצב וקיבל עדכונים על המתרחש בהר הבית וכן על ההיערכות המבצעית בשאר הארץ. בהמשך קיבל סקירה אודות פעילות היחידה, מבצעים מרכזיים במרחב ג'נין והמשך ההיערכות לקראת ימי החג.

בסיום הביקור התקיימה הרמת כוסית חגיגית עם לוחמי היחידה, במהלכה העניק רה"מ בנט תעודות הוקרה ללוחמים שחיסלו את המחבלים בפיגוע בחדרה.

בנט: "אנחנו פועלים להרגעת השטח גם בהר הבית, וגם בכל רחבי ישראל, ולצד זה אנחנו נערכים לכל תרחיש. מכאן אני רוצה להודות לשוטרים, לחיילים, לאנשי השב"כ שמקדישים את כל זמנם, עובדים יומם ולילה, מוותרים על סדר הפסח שלהם, כדי שכולנו נוכל לחגוג בביטחון ובשקט. כוחות הביטחון ערוכים לכל משימה. אני מאחל לכם חג פסח כשר ושמח".

בנט בבסיס יחידת המסתערבים
בנט בבסיס יחידת המסתערביםצילום: קובי גדעון - לע"מ

יו"ר מפלגת רע"ם, ח"כ מנסור עבאס, תקף את המשטרה ואיים במשבר קואליציוני בעקבות הפעילות של המשטרה הבוקר (שישי) לעצירת ההתפרעויות בהר הבית.

עבאס סיפר בראיון לרדיו א-שמס: "העברתי מסר לכל הדרגים המדיניים ולמשטרה - המשך הפגיעה במסגד אל אקצא הוא קו אדם עבורנו, גם בהקשר של יציבות הקואליציה. בעניין הזה אין שיקולים פוליטיים".

ח"כ מאזן גנאים מרע"ם הודיע לרה"מ בנט אם יפרוש מהקואליציה אם תימשך פעילות המשטרה במסגד אל אקצא בירושלים. גנאים כתב לבנט: "אם לא תופסק פעילות כוחות הביטחון במסגד אל אקצא, אני רואה את עצמי מחוץ לקואליציה. ממשלה שמתנהגת באופן כזה בתוך כותלי המסגד הקדוש אין לה זכות קיום. קורא לך לפעול מיידית להרגעת הרוחות".

דוברו של ראש הרשות הפלסטינית, נביל אבו רדינה, הגיב על המהומות בהר הבית: "ההסלמה הישראלית הופכת את הסכסוך המדיני למלחמת דת שתטרוף את הכול".

גם ירדן מגנה את "ההסתערות" של המשטרה הישראלית וכוחות מיוחדים על מסגד אל-אקצא, בעקבות התפרעויות הערבים בשטח הר הבית. בהודעה מטעם דובר משרד החוץ, היית'ם אבו אל-פול, נאמר כי המעשים האלה מהווים "הפרה בוטה", ראויים לגינוי ולא מתקבלים על הדעת. ירדן דורשץ מישראל להוציא את הכוחות באופן מיידי.

המהומות בהר הבית נמשכו בכל שעות הבוקר. שוטרים נכנסו לאל-אקצא והחלו במעצרים. מאות ערבים יידו אבנים לעבר כוחות המשטרה. הסהר האדום דיווח כי לפחות 90 ערבים נפצעו - רובם מגז מדמיע.

השר לביטחון הפנים עמר בר-לב: "נעשה את המירב כדי לאפשר את חופש הפולחן בהר הבית, המציאות הזו לא השתנתה. השוטרים פועלים בתנאים לא פשוטים ונאלצים להתעמת עם גורמים אלימים. אין לנו עניין שהר הבית יהפוך למוקד אלימות, שתפגע במתפללים המוסלמים ובמתפללים היהודים בכותל".

במפלגת הציונות הדתית מגיבים לאיומים של מנסור עבאס לפרק את הממשלה בעקבות ה"פגיעה" של המשטרה במסגד אל אקצא. "עבאס מיישר קו עם הנרטיב השקרי, והמסית והאלים לפיו 'ישראל פוגעת באל-אקצא' וקורא לשוטרי משטרת ישראל להסתלק מהמקום הקדוש ביותר לעם היהודי, ומצדיק את המחבלים שמנסים לפגוע בשוטרים'', אמרו במפלגת הציונות הדתית.

''למרבה החרפה בנט מכר את המדינה לתנועה האיסלאמית, ועם ישראל משלם את המחיר. בעזרת ה׳ בקרוב מאוד ישראל תשחרר מהממשלה המסוכנת הזאת ותצא לחירות'', נמסר.