כוחות משטרה במזרח ירושלים
כוחות משטרה במזרח ירושלים צילום: דוברות המשטרה

הרב חיים נבון קרא היום (ראשון) בחשבון הפייסבוק שלו שלא לנהוג בסלחנות כלפי התקפות הערבים סביב חודש הרמאדן, שהפך, לדבריו, לחודש הפוגרומים.

"הרמדאן הפך בשנים האחרונות לחודש הפוגרומים נגד יהודים", כתב הרב נבון. "אסור להשלים עם זה, ואם נברח מהפרעות - הן ירדפו אחרינו".

לדבריו, "השלב הראשון הוא שמערכות המניעה, האכיפה והענישה שלנו יבינו שאין מדובר באוסף אקראי של הפרות סדר, אלא במערך כולל של פרעות אנטישמיות נגד יהודים. אי אפשר להגיב אליהן בסלחנות הרגילה של מערכות החוק שלנו כנגד פושעים זוטרים, אלא בתקיפות של עם הנאבק כנגד העומדים עליו בכל דור ודור".

בתוך כך, ערבים התנפלו הבוקר על יהודים עטופים בטליתות שצעדו בעיר העתיקה בדרכם לתפילת שחרית בכותל המערבי. לוחמים של משמר הגבול זינקו על התוקפים ופתחו אחריהם במרדף, בסיומו עצרו שניים מהם.

כמו כן, המשטרה עצרה שישה ערבים שיידו אבנים מגגות בתים ברובע המוסלמי לעבר שוטרים ועוברי אורח. נתפסה כוורות זיקוקין. החשודים נלקחו לחקירה במשטרה.

מאז הבוקר ועד כה נעצרו בסך הכל 18 חשודים בגין יידוי אבנים וזיקוקין, הפרות סדר, התפרעויות אלימות ותקיפות שוטרים ואזרחים. חלק מהעצורים יידו אבנים לעבר אוטובוס ובשטח הר הבית, ושניים מהעצורים נעצרו בחשד לתקיפת אזרחים עוברי אורח בעיר העתיקה.

מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן שמפקד על ההיערכות המשטרתית, אמר בסיום הערכת המצב שקיים בצהריים: "בשעה שאנחנו פועלים לאפשר לציבור להגיע למקומות הקדושים ולחגוג את ימי החג, ישנם פורעי חוק אלימים שמפרים את הסדר ומנסים לפגוע בשוטרים ואזרחים מתוך המקומות הקדושים. חלק מההתפרעות הזו התבצעה מתוך מסגד ואותם מפרי סדר פוגעים קודם כל בציבור גדול של מתפללים המגיעים להר הבית.

''כמו ביום שישי האחרון, גם הבוקר אותם מפרי סדר גרמו נזק למסגד מבפנים תוך שהם יורים ממנו זיקוקין. פעלנו ונמשיך לפעול לאפשר את הביקורים במקום תוך שמירה על הסדר הציבורי וחופש הפולחן. לצד זאת נפעל בנחישות ובאפס סובלנות נגד מפרי סדר ופורעי חוק שינסו לפגוע באזרחים או שוטרים במקומות הקדושים ובכל מקום אחר'', הדגיש מפקד המחוז.

ידוי אבנים לעבר כוחות המשטרה בשער האריות שלו שלום/TPS

כוחות משטרה נכנסו הבוקר להר הבית בעקבות ניסיון של מתפללים מוסלמים במקום להפר את הסדר ולמנוע ביקורי יהודים. במשטרה הבחינו בשעות הבוקר המוקדמות, בטרם החלו הביקורים בהר הבית, במאות צעירים, חלקם רעולי פנים, שהחלו לאסוף אבנים ברחבת ההר וניסו לחסום את צירי הביקור באמצעות אבנים, ברזלים ומחסומים מאולתרים.

השוטרים נערכו ברחבת ההר כדי לאפשר את הביקורים וכעבור זמן קצר נפתח המתחם לעליית מבקרים, בהם יהודים. בהתפרעויות שנערכו במקום, שכללו גם ירי זיקוקים מתוך המסגד לעבר רחבת הר הבית, נעצרו עד כה תשעה בני אדם.