מה אומר הצבע
מה אומר הצבע pexels

ביכולתו של השתן לגלות לנו הרבה מאוד על המתרחש בגופינו. במשך דורות רבים, רופאים ברחבי העולם משתמשים בממצא היום יומי לגילוי ואבחון של מחלות ותופעות מסכנות. היוונים הקדמונים, בשנת 500 לפני הספירה, הם היו הראשונים שהבחינו בחשיבותו לאבחון הבריאות, והמציאו את בדיקות השתן הראשונות. לאורך השנים, אחד הנתונים הבולטים ביותר שסייע בהבנת הגוף הוא גוון השתן.

צבע, כאמור, הוא נתון בולט. ניתן להבחין בו בקלות גם ללא תנאי מעבדה, בחדר השירותים הביתי. כדי שתהיו בטוחים מהי המשמעות של כל צבע, אספנו עבורכם את התופעות האפשריות: מה אומר מראה השתן על בריאות הגוף?

גוון שקוף

מתן צרכים שקופים לחלוטין, מצביע על כך שהגוף רווי במים. לא קיים מחסור בנוזלים או כל חשש להתייבשות. אתם מקפידים על שתייה מספקת, וייתכן שאף יתר על המידה. חשוב לזכור שכמות המים המומלצת ביום לשתייה היא 8 כוסות.

צבע לבן

צרכים בגוון לבן- מעונן בולט, עלולים להצביע על אבנים בכליות, או על דלקות מסוגים מסוימים, שכן במצבים של זיהום קשה וקריטי הצרכים מתמלאים במוגלה. בנוסף, הצבע הלבן יכול להעיד על הרעלה חמורה, המסכנת את הבריאות והאיזון של הגוף.

גוון צהבהב בהיר

הגוון האידיאלי! הממצא מעיד על שתייה מספקת, תזונה נכונה, חיים בריאים ומאוזנים. חשוב לשמור על המצב הקיים ולהמשיך להתמיד בשתייה ובהקפדה על תזונה מלאה במאכלים בריאים מלאי ויטמינים ומינרלים.

שתן צהוב או כתום

סקאלת הצבעים, שמתחילה בגוון הצהוב, ממשיכה לגוון צהוב כהה ונגמרת בכתום, מתארת לנו את תהליך ההתייבשות שאנחנו עוברים לכל שלביו. חשוב להרבות בשתייה כבר כשהוא צהבהב, ולהחזיר את הגוף לאיזון.

בנוסף, צרכים כהים במיוחד יכולים להעיד על דלקת בשתן. אם אתם סובלים מצריבה מתמדת, דחיפות במתן שתן וכן מכאב ותחושת שריפה בזמן שימוש בשירותים, חשוב שתפנו לטיפול רפואי ותבצעו בדיקה, כדי לרפא את הדלקת במהרה ולמנוע ממנה להתפתח ולהגיע לכליות.

גוון צהוב זרחני

אנשים שנוטלים תוספים שונים כמו ויטמין B ו-B6 (או צורכים הרבה מהם במזונות), ויטמין C (או מזונות הקשורים אליו, כמו גזר ותפוז), מולטי ויטמין או ויטמינים ותרופות עם צבע מאכל, עלולים להטיל שתן צהוב זרחני. במקרים אחרים, הדבר יכול להצביע במקרים מסוימים על דלקת, התייבשות קשה, בעיה בתפקוד הכליות או עודף בחלבון.

צבע אדום

במקרים רבים, הצבע האדום אינו באמת כל כך מפחיד כמו הצבע האדום והצעקני שנובע מאכילת מזונות דוגמת סלק, פטל ואוכמניות וכן אכילת מזונות עשירים בצבעי מאכל עלולים להפוך את הצרכים שלנו לאדומים. למרות זאת, ישנם מקרים רבים נוספים הדורשים טיפול רפואי מידי, כגון: בעיה בכליות, דלקת חמורה בדרכי השתן או דלקת בערמונית.

גוון חום

מתן צרכים חומים (או חומים-צהבהבים) לא תמיד מתריע על בעיה קשה, ייתכן שבסך הכול קפה ואלכוהול הם אלה שצבעו אותם, אך חשוב לדעת שדבר גם עלול להתריע על התייבשות קשה או מחלת כבד הדורשת טיפול רפואי מידי.

גוון ירוק או כחלחל

אומנם צרכים בצבע הזה הם נדירים ביותר, ובכל זאת, קיימים. למרבה הפלא, ברוב המקרים הדבר כלל אינו מצביע על בעיה- אכילת מזון עשיר בצבעי מאכל או מזון עשיר בצבע, כמו אוכמניות ואספרגוס, צובעת את הצרכים בגוונים המפתיעים. מלבד זאת, הממצא עלול להעיד על מחלה או אבנים בכליות, הפרעות בבלוטת הערמונית, הרעלה, גידולים או על עודף חלבון, אם השתן מוקצף. בנוסף, גם תרופות מסוימות עלולות לגרום לשינוי המוזר.