ספר קוראן
ספר קוראן צילום: Sliman Khader/Flash90

גל של מהומות פוקד את שבדיה זה שלושה ימים לאחר שמפגינים ממפלגת הימין הקיצוני העלו באש את ספר הקוראן וגרמו לתסיסה בקרב צעירים איסלאמיים.

מאחורי המהומות עומדת המפלגה הדנית 'סטראם קורס' העורכת מפגני מחאה נגד המהגרים והאיסלאם באופן כללי.

במסגרת המחאה פוקדים פעילי המפלגה ריכוזים איסלאמיים במדינה ומנסים להעלות באש עותקים מהקוראן.

בשבוע שעבר הם הצליחו לעשות זאת בברינקבי, פרבר של שטוקהולם, וביום שישי האחרון הם ניסו לעשות זאת בעיר אורברו שבמרכז שבדיה.

בעקבות הפעילות הפרובוקטיבית של המפגינים התפתחו אירועים אלימים במקום במסגרתם המפגינים האיסלאמיים יידו אבנים והציתו רכבי משטרה.

למרות שהפעילים לא הציתו בסופו של דבר ספר קוראן במקום, במהלך ההפגנה הנגדית, נפצעו 12 שוטרים וארבע ניידות משטרה הוצתו.

מנהיג המפלגה, רסמוס פלודן, עורך דין מדנמרק, ידוע בגישתו הניצית. הוא גורש בשנה שעברה מצרפת ובמהלך השנים האחרונות נמנעה כניסתו לגרמניה ולשבדיה לפרקי זמן קצרים.

אמש הוא קיים מפגן בפארק במרכז מאלמה ונאם בפני כמה עשרות בני אדם. מפגינים איסלאמיים שהגיעו למקום החלו לידות לעברו אבנים ופוזרו בידי המשטרה. על פי דיווחים מקומיים, פלודן עצמו נפגע ברגלו.

ראש ממשלת שבדיה, מגדלנה אנדרסון, גינתה את האלימות ואת ההתקפות על השוטרים. "בשבדיה אנשים רשאים להביע את דעתם, בין שהם עושים זאת בטעם טוב או רע, זה חלק מהדמוקרטיה. לא משנה מה דעתכם – אסור לכם לעולם לנקוט אלימות. אנחנו לא מקבלים את זה, ולעולם לא נקבל".

עם זאת, שיגרה עקיצה לעברו של פלודן כשאמרה כי "זו בדיוק התגובה האלימה שהוא (פלודן) רוצה לראות. זו בדיוק המטרה שלשמה הוא מסית אנשים זה נגד זה".