מנסור עבאס
מנסור עבאס צילום: Yonatan Sindel/Flash90

חבר הכנסת מנסור עבאס יו"ר הרשימה הערבית המאוחדת (רע"מ) חוזר ומדגיש, כי "מסגד אל-אקצה הוא קו אדום" עבור רע"מ.

בראיון לרדיו א-נאס (שני) התייחס עבאס לביקורת המושמעת כלפי מפלגתו על רקע האירועים האלימים בירושלים באומרו, כי "איש אינו יכול להטיל ספק בהשתייכות שלנו למסגד אל-אקצה ולעם שלנו (הפלסטיני)".

לדבריו, "לא ייתכן שנוותר על זכותנו במסגד אל-אקצה המבורך" ו"לא ייתכן שנסכים להתקפות על קדושתו". הוא הדגיש, כי "זו אינה סוגיה פוליטית אלא אמונית דתית במהותה".

בהקשר זה אמר עוד עבאס, כי "אין חבר כנסת ערבי או יהודי היכול להיכנס למסגד אל-אקצה המבורך אלא באישור משטרת ישראל. לכן מנסור (עבאס) אינו יכול להסכים לכך שהוא ייכנס למסגד אל-אקצה המבורך באישור המשטרה, הממשלה או הכנסת. אנחנו הבעלים של המקום הזה. לא ניכנס אליו אלא ברצוננו החופשי".

בנוגע למשבר הפוליטי אמר עבאס והחלטת רע"מ להקפיא את שותפותה בקואליציה אמר עבאס, כי "רע"מ הוכיחה עד עכשיו שהיא כוח פוליטי אמיתי, מקבלת החלטות בצורה דמוקרטית ומבצעת בקרה על מדיניותה".

בתשובה על השאלה מדוע רע"מ אינה מפילה את הממשלה אמר עבאס, כי לא ניתן כעת להפיל את הממשלה כיוון שהכנסת מצויה בפגרה, אך הבהיר כי הקפאת השותפות בקואליציה אינה מתוחמת רק לתקופת הפגרה.

לדברי עבאס ביסוד ההחלטה להקפיא את השותפות בקואליציה עמדו שלוש סיבות: הרצון לפנות לציבור הערבי ולברר את עמדתו בנושא לאור הפגיעה האפשרית בהישגי רע"מ בשנה האחרונה, מתן אפשרות לממשלה לשנות את מדיניותה והזדמנות לבחון את עמדות רע"מ גם בנושאים אחרים. בכל מקרה, אמר עבאס, כל האפשרויות פתוחות והחלטה זו עשויה להתפתח להחלטות נוספות.