שמואל מידד (זנגי)
שמואל מידד (זנגי)צילום: יח"צ

ראש ארגון חוננו, שמואל (זנגי) מידד, תומך בדבריו של מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן לאור אירועי הטרור ופציעת נוסעי האוטובוסים לכותל המערבי אתמול (ראשון) בעיר ירושלים.

בין היתר אמר ניצב תורג'מן כי קיבל החלטה לבצע מעצרים ולא לשנות את מסלול נסיעת האוטובוסים לכותל.

"ניצב תורג'מן צודק שאסור להיכנע לטרור והוא קיבל החלטה מוצדקת שלא לשנות את מסלול נסיעת האוטובוס לכותל, זה לא הפתרון", מצדיק מידד את החלטתו של מפקד מחוז ירושלים במשטרה.

"ניצב תורג'מן גם צודק שהמשטרה אינה יכולה להיות בכל רגע ובכל מקום. הבעיה האמיתית היא שהמשטרה אינה עסוקה בהרתעה, ולא כי היא לא מסוגלת, אלא כי היא פשוט אינה רוצה בכך. את אוזלת היד הזו, וחוסר הרצון לפעול, אנו מזהים בעיקר בחוסר אכיפה נגד זורקי אבנים".

לדברי מידד, "לארגון חוננו מגיעים מידי יום תלונות על אירועים של זריקות אבנים על יהודים ברחבי הארץ. רוב תיקי החקירה לתדהמתנו נסגרים ע"י המשטרה כבר באותו יום, ועילת הסגירה הרשמית היא על"ן - עבריין לא נודע. ללא חקירה וללא שום ניסיון לחפש את הפושעים וליצור הרתעה. משטרת ישראל אינה משתמשת כלל בכלים הפשוטים שזמינים לה על מנת למצות את הדין עם מיידי האבנים ובכך להילחם בצורה נחרצת בתופעה הזו. אנו נתקלים בתופעה פסולה שמרבית התיקים אינם נחקרים, וכלפי המעט שכן נחקרים ישנה דלת מסתובבת - מיידי האבנים מגיעים לתחנת המשטרה ומיד משתחררים (למעט אם הם מהצד היהודי). כך לא מטפלים בטרור.

''כך מביאים למצב שבו אוטובוסים מותקפים באבנים בלב ליבה של ירושלים ובשאר רחבי ישראל, ועד שאין נפגעים או לחץ ציבורי - אין טיפול וממילא אין גם הרתעה".

"כפי שפורסם רק בחודש שעבר סגרה המשטרה תיק כנגד מחבלים שיידו אבנים על רכב סמוך לאל ערוב בגוש עציון, האבן כמעט פגעה בעיניה ובגופה של התינוקת, אבל בנפשה היא שרטה. בודאות", מביא מידד דוגמה לאוזלת היד נגד מיידי האבנים. "אנו נתקלים גם בתופעה שמחבלים שנלכדים על ידי הצבא מודים בחקירתם על ידי הצבא באירועים של זריקות אבנים בהם השתתפו, אבל לא נעשה שום חיבור בניהם לבין התלונות שכבר נסגרו במשטרה. זה מה שמוביל לחוסר ההרתעה בירושלים, ביהודה ובשומרון. המשטרה חייבת לשנות דיסקט, להפסיק עם הסלחנות ולהתחיל לפעול כנגד טרור האבנים", מוסיף מנכ"ל חוננו.

כאמור, אתמול אמר ניצב תורג'מן כי "הכי קל לי לעצור אוטובוסים, אבל בחול המועד אלפי יהודים מגיעים לכותל, אותם 'שאטלים' נסעו על הציר שבו אירעו האירועים של זריקת האבנים. נעצרו חשודים והאוטובוסים המשיכו. תמיד אפשר לסטות מהתוכנית המקורית אבל עיבינו את המערך, וקיבלתי את ההחלטה לעשות זאת במקום לעצור את האוטובוסים".

דבריו מגיעים בתגובה ליידויי האבנים אתמול בבוקר לעבר אוטובוסים של אגד שעשו את דרכם עם מתפללים לעבר הכותל המערבי על מנת להתפלל את תפילת החג.