משטרה
משטרה צילום: דוברות המשטרה

אמש, בתום משחק הכדורסל במסגרת ליגת העל בכדורסל בין מכבי ראשון לציון להפועל גלבוע גליל שהתקיים בבית מכבי שבראשון לציון, התרחש אירוע אלימות חמור ויוצא דופן.

היה זה כאשר אוהדי הקבוצה המקומית מראשל"צ פרצו לפרקט ותקפו את שחקנה של האורחת מהצפון שניצחה, אור קורנליוס.

היום (רביעי) מפרסם משקיף המשחק את הדו"ח המלא מהאירוע האלים ממנו עולה כי לא בפעם הראשונה, משטרת ישראל נעדרה מהאירוע ולמעשה לא ביצעה את תפקידה.

בדו"ח החמור, תיאר המשקיף את השתלשלות האירוע האלים ויוצא הדופן, כשכתב כי "עם שריקת הסיום התפרץ שחקן ראשון לציון, ארצ'י גודווין, כלפי השופטים באופן בוטה ומאיים, שבעקבותיה השופטים הרחיקו אותו ומיד לאחר מכן באו לשולחן המזכירות לדווח על הרחקת השחקן וביקשו לקחת לו את כרטיס השחקן", סיפר, "כשיצאתי מחדר שופטים בחזרה לכיוון המשטח ראיתי אנשים רצים מהפרוזדור למגרש, שמעתי צעקות, נכנסתי וראיתי שמתרחשת מהומה בין אוהדי ראשון לציון לשחקני והנהלת גלבוע גליל".

"מעט אנשי האבטחה שהיו שם לא הצליחו למנוע את האירוע. ממה שראיתי, הבחנתי בקורנליוס שהיה בדרכו לעמדת הראיונות, העמדה הוצבה בסמוך ליציע של "הגרעין הקשה" של אוהדי ראשון לציון, שלא הפסיקו להקניט אותו. התפתח דיאלוג בין אוהד/י ראשון לציון והשחקן, אשר הגיב, מה שגרם לאוהדים לפרוץ למגרש ולהתעמת איתו.

יותם חנוכי משך תוך כדי ריצה את קורנליוס לכיוון ספסל גלבוע כשאוהדי ראשון דולקים אחריהם בניסיון להכות בהם, חנוכי בניסיון להדוף את אותם אוהדים דחף את אחד מאוהדי ראשון שנפל, ואז החלה מהומה רבתי שבה אוהדי ראשון לציון התעמתו פיזית עם שחקני גלבוע גליל ואנשי ההנהלה שלהם. במשטח נראו גם כמה בודדים מאוהדי גלבוע גליל שגם הם פרצו למגרש ולקחו חלק באירוע האלים.

אנשי האבטחה היו במקום ממנו לא הצליחו למנוע את כניסת האוהדים למשטח. הם ניסו להפריד ללא הצלחה, ורק התערבות של אנשי גלבוע וראשון לציון יחד עם אנשי האבטחה הצליחו להפריד בין הכוחות. הרוחות בין 2 המחנות סערו ולקח לא מעט זמן להרגיע את הצדדים.

לדברי משקיף המשחק, "אציין שלא ראיתי אף שוטר בכל השתלשלות האירוע. רק לקראת נסיעת האוטובוס של גליל גלבוע הגיעו 3 שוטרים לאחר שכל האירוע הסתיים".

במנהלת ליגת העל בכדורסל אמרו כי "מנהלת הליגה מגנה בכל תוקף ולא מוכנה לקבל אירועי אלימות כפי שנראו אמש באולם בראשון לציון. משקיף המשחק כתב דו"ח חמור שיועבר לתובע האיגוד אנו מצפים שבית הדין יעניש את המעורבים בחומרה".

במקביל עודכנה המנהלת שמשטרת ישראל החלה לחקור את האירוע כדי לשים יד ולמצות את הדין מול אותם אוהדים שחצו כל גבול, פרצו למגרש והכו שחקנים. "המנהלת יחד עם קציני הבטחון באולמות תרענן את נוהלי האבטחה בסיום משחקים כדי למנוע מקרים של כניסת אוהדים לפרקט".

שר התרבות והספורט חילי טרופר הגיב ואמר כי "אירוע האלימות בסיום המשחק אמש בראשון לציון הוא חמור ביותר. אני מקווה שהמשטרה תחקור במהירות וביסודיות, ושהמתפרעים האלימים יענשו בחומרה. במקביל, נפעל כדי שהכנסת תאשר כבר במושב הקיץ הקרוב את החוק החדש נגד אלימות בספורט. זו האחריות שלנו כלפי כל אוהדי הספורט בישראל ונמשיך לעשות כל שביכולתנו כדי למגר את תופעת האלימות המכוערת בספורט".