רן סיבוני
רן סיבוני צילום: יח"צ שירן פרץ

ביום חמישי הקרוב נחגוג את שביעי של פסח, שכידוע, לפי חז"ל ביום זה נקרע ים סוף. אילו תובנות אפשר ללמוד מהחג לעסקים ולחיים שלנו?

לכל אחד יש את מצרים האישית שלו. המקום אליו הוא משועבד. כבעלי עסקים אנחנו יכולים למצוא את עצמנו כבולים במשך תקופה ארוכה תחת עול ושעבוד פנימי שמונע מאיתנו להתקדם לעבר המטרות שלנו. אני לא מדבר על שעבוד תחת עול מיסים, רגולציה ודברים שלרוב אין לנו שליטה עליהם, אלא על שעבוד שלנו מול עצמנו- התירוצים שאנחנו מספרים לעצמנו למה אנחנו לא מצליחים כמו שהיינו רוצים וההרגלים שפחות מקדמים אותנו בעשייה ובהתנהלות העסקית שלנו.

לעשות שינוי כמו לשנות תפיסה, לשנות גישה, להסכים לראות את הדברים בפרספקטיבה אחרת ולהטמיע הרגלים וסטנדרטים חדשים זה לא דבר פשוט. זה דבר שיכול לקחת זמן, בדר"כ זה לא נוח, יש קשיים ולפעמים גם מחיר שצריך לשלם. לכן רוב האנשים בוחרים להישאר במקום המוכר, הידוע והלכאורה בטוח שלהם, גם אם הוא לא טוב עבורם.

את ה'לא טוב' הזה לפחות הם מכירים ויודעים איך להתמודד איתו. בדיוק כפי שרבותינו דרשו על הכתוב "וַחֲמֻשִׁ֛ים עָל֥וּ בְנֵי־יִשְׂרָאֵ֖ל מֵאֶ֥רֶץ מִצְרָֽיִם" (שמות יג':יח')- שרק אחד מכל חמישה יצאו לחופשי כי האמינו בגאולה והיו מוכנים להתמודד עם הלא נודע ולצאת למסע במדבר בארץ לא זרועה.

ואם אנחנו מיחידי הסגולה שכן העזו לעשות את הצעד, לצאת ממצרים, לעשות שינוי ולהתמודד עם הלא נודע, האם פה נגמר הסיפור? ממש לא.

בדיוק כמו בסיפור יציאת מצרים, גם כשאדם בוחר לעשות שינוי, יצר הרע רודף אחריו. אותו יצר שמנסה כל הזמן להחזיר אותו ל'מצרים', לאזור המוכר והידוע. כשבעל עסק מתחיל לחשוב בגדול ולוקח החלטות אמיצות במטרה לצמוח, הוא מגלה שהדרך לא פשוטה ושיש קורבנות שצריך לפעמים להקריב.

לפעמים זה הקושי להתמודד, לפעמים זה הפחד שמא ההשקעה הגדולה לא תחזיר את עצמה, לפעמים זה חוסר התמיכה מהבית, ולפעמים וזה יכול להיות אפילו הפחד מהצלחה וממה שהיא תביא איתה- יותר לקוחות, יותר אחריות, יותר 'כאב ראש', פחות זמן פנוי לעצמם או למשפחה (ממש לא הכרחי אבל זו התפיסה של הרבה בעלי עסקים).

ויצר הרע, בדיוק כמו פרעה, לא יושב בשקט ולא מוותר בקלות, גם אם הנחתת עליו 10 מכות. בזמן שאנחנו עושים את שלנו במטרה להתקדם, במטרה להתנתק ממצרים שלנו, הוא יושב לנו על העורף ולוחש לנו- "עזוב אותך, בשביל מה אתה צריך את זה? אתה לא מסוגל, זה לא בשבילך... תחזור למצרים, יותר נוח שם, סיר הבשר מחכה לך".

אז איך מנצחים את יצר הרע ומתנתקים לחלוטין ממצרים? חשוב להבין שיצר הרע תמיד שוכן בתוכנו. זה התפקיד שלו. המטרה שלו היא לבלבל אותנו ולהחזיר אותנו למצרים- לחשיבה ההישרדותית, לפחדים, לתחושת חוסר המסוגלות והביטחון, להרגלים הישנים וכו'. זו גם הסיבה שכשבני ישראל עמדו מול ים סוף הם זעקו למשה למה הוציא אותם ממצרים (שמות, יד':יא')- "הֲֽמִבְּלִ֤י אֵין־קְבָרִים֙ בְּמִצְרַ֔יִם לְקַחְתָּ֖נוּ לָמ֣וּת בַּמִּדְבָּ֑ר מַה־זֹּאת֙ עָשִׂ֣יתָ לָּ֔נוּ לְהוֹצִיאָ֖נוּ מִמִּצְרָֽיִם", וזו גם הסיבה למה בהמשך, אחרי שראו כל כך הרבה ניסים ואפילו זכו לקבל את התורה במעמד הר סיני עם הוכחה ברורה לקיומו של הקב"ה- לא מעט המשיכו להתלונן במסעם במדבר, לא לקיים את המצוות ולקחת חלק בחטא העגל וחטאים נוספים.

אבל לא סתם יצר הרע, וכל הקשיים שבני ישראל חוו בדרכם לארץ המובטחת הופיעו. בספר דברים (ח':ב') נכתב- "לְמַ֨עַן עַנֹּֽתְךָ֜ לְנַסֹּֽתְךָ֗ לָדַ֜עַת אֶת־אֲשֶׁ֧ר בִּֽלְבָבְךָ֛ הֲתִשְׁמֹ֥ר מִצְוֺתָ֖ו אִם־לֹֽא"- כלומר הקב"ה רוצה לבחון אותנו. איך אנחנו מתמודדים ברגע האמת והאם אנחנו הולכים עד הסוף אחרי המטרה שלנו. וזו בדיוק הסיבה שים סוף נבקע רק לאחר שנחשון בן עמינדב נכנס לים והגיעו מים עד נפש. רק כשאדם קופץ למים, תרתי משמע, מאמין בלב שלם שהוא יצליח והולך עם זה עד הסוף- הוא זוכה להשתחרר ממצרים.