ד"ר חנה קטן
ד"ר חנה קטן צילום: ערוץ 7

הנה עברו אבותינו את ים סוף בחרבה, כשהמים להם חומה מימינם ומשמאלם. המצרים שנכנסו אחריהם לתוך הים לא זכו לאותו נס אלוקי, והים הציף אותם, וכל סוס פרעה ופרשיו טבעו בים סוף.

מבחינה אנושית זה באמת נורא, ולא לשוא אמרו חכמים את המשפט הידוע - 'מעשה ידיי טובעים בים ואתם אומרים שירה'? אבל בשורה התחתונה צריך לזכור מה הם התכוונו לעשות לנו, ואז הצער על מותם שוכך, והשמחה על מותם של המצרים גוברת, ויחד עמה גם ההודייה לריבונו של עולם על הנס שנעשה לאבותינו ולנו.

ובכל זאת, המצרי רואה שחומות המים שהיו לימינו ולשמאלו מתמוטטות פתאום, והוא יודע שעוד כמה דקות הוא טובע. אין שום אפשרות אחרת. מה קורה למי שנמצא ממש ברגעיו האחרונים? מה קורה למי שיודע שעוד רגעים ספורים חייו מסתיימים? מתברר שהמשפט הידוע של אנשים שנמצאו בסכנת חיים וסיפרו כי "החיים חלפו להם מול העיניים" קורם עור וגידים. מדעני מוח וחוקרים ממספר אוניברסיטאות ברחבי העולם מצאו ממצאים מרתקים אקראיים על המח במחקר על חולים אפילפטיים שנבדקו באמצעות מכשיר אלקטרואנצפלוגרפיה (EEG).

הכול התחיל כשחולה מבוגר במהלך הבדיקה לקה בהתקף לב ומת. החוקרים בדקו את פעילות המוח של האיש במהלך רבע שעה לפני ובמהלך מותו, והם מצאו פעילות מוחית המתאימה להעלאת זיכרונות וחלימת חלומות.

החוקרים התמקדו בעיקר ב-30 השניות לפני ואחרי שליבו של החולה נדם לחלוטין, ומתברר שבחצי דקה הזו היתה פעילות מוגברת של גלי מוח הידועים כ"תנודות גמא", אותם גלי מוח שנצפים בעיקר בשעת חלומות או איחזור הזיכרון. האיש שחש במודע או בלא מודע שחייו עומדים להסתיים כנראה שחזר באותו רגע את חייו, בדיוק כפי שמקובל בסיפורים הנ"ל. אין הסבר אחר לעניין.

תנודות גמא קשורות לתפקודים קוגניטיביים כמו ריכוז, חלימה, אחזור זיכרון ותפיסת מציאות, ולפלאשבקים בזיכרון. במצב של קרוב למוות", מתרחשת 'היזכרות בחיים' אחרונה .כשיקירינו עוצמים עיניים ועוזבים אותנו לעולמים, ייתכן כי המוח שלהם משחזר כמה מהרגעים היפים ביותר שהם חוו בחייהם.

אין כמובן הסבר רציונלי לתופעה הזו של 'הסרט' על החיים שעובר בראשו של הנוטה למות בדקות האחרונות לחייו, ואין גם טעם לזה לכאורה – הרי עוד רגע הוא מת ומה הרוויח בזיכרון הזה? יתכן שהתועלת היא לבודדים שהגיעו לשלב הזה ולא מתו בסוף, ומהם אנו יודעים על קיומה של התופעה המיוחדת הזו. היא נותנת לנו פרופורציות על חשיבות החיים ועל ערכם של החיים שלנו מול העולם הגדול שסביבנו. אולי.