עו"ד איתן גליק
עו"ד איתן גליקצילום: תומר לשר

אשת התקשורת והפרשנית לענייני איראן, פריסה דניאל, זכתה באחרונה בתביעת לשון הרע שהגישה באמצעות עו"ד איתן גליק נגד פרשן אחר לענייני איראן ובעל ערוץ תקשורת מתחרה שהפיץ פוסט המאשים אותה בשיתוף פעולה עם משמרות המהפכה.

דניאל לא יכלה לשער שדווקא היא, שנזרקה לכלא באיראן בשל פעילותה הפוליטית לטובת הקהילה היהודית בעיר שיראז, תואשם בשיתוף פעולה עם משמרות המהפכה.

יחד עם שותף מהקהילת יוצאי איראן בישראל, הקימה דניאל ערוץ אינטרנטי ולווייני בשם Israel Pars TV, שבאמצעותו היא משדרת למיליוני יוצאי איראן בארץ ובתפוצות רצועה יומית עם פרשנות לגבי המתרחש באיראן ומביעה תמיכה במתנגדי המשטר.

לפני כשלוש שנים, נדהמה דניאל לגלות ברשת החברתית, פוסט שמשמיץ את הערוץ אותו היא מפעילה. לדברי עורך דינה, את הפוסט פרסם קרוב משפחתו של פרשן ידוע, המפעיל ערוץ שידורים אינטרנטיים מתחרה, שגם הוא, כמו דניאל, דמות מוכרת מאוד בקהילה הפרסית. בתגובה לפוסט שלחה דניאל מכתב התראה לפני תביעה משפטית, אולם לבסוף, בסיוע ראשי הקהילה, נסגרה הפרשה מחוץ לכתלי בית המשפט.

אלא שהמקרה חזר על עצמו. על פי כתב התביעה, גולה איראנית, שחיה בניו זילנד ומפעילה משם ערוץ טלוויזיה לטובת הקהילה האיראנית בעולם, פרסמה פוסט פוגעני, המאשים את דניאל בקשרים עם משמרות המהפכה באיראן. לטענת דניאל, הפוסט, שפורסם בשפה הפרסית, שותף והופץ על ידי אותו פרשן ובעל ערוץ מתחרה, בוואטסאפ למספר אנשים, ובהם עיתונאים.

עקב הפצת הפוסט פנתה דניאל אל גליק אשר הגיש בשמה תביעת לשון הרע נגד הפרשן, שבה נטען כי היתה פגיעה קשה בה ובשמה הטוב.

"הפרשן לא הסתפק רק בהפצת הפוסט הפוגעני, וכאשר מאזינה שלו הביעה חשש מכך שהפוסט שלו יעורר סכסוכים מיותרים בקהילה, הוא אף הגדיל לעשות כשהשיב לה בכתב: 'זה מה שהופץ בפייסבוק, ובכל העולם מדברים עליה... חשדתי בה תמיד, כי היא הייתה מראיינת אנשים אנטישמיים ואנטי ישראלים'", ציין עורך הדין.

לדבריו, אם לא די בכל אלה, הפרשן פנה גם לתומך פיננסי של ערוץ השידורים של דניאל, היושב בארה"ב, בקשר לתוכן הפוגעני.

השופטת חגית בולמש מביהמ"ש השלום בכפר סבא שדנה בתיק דחתה את הטענה הזו. לדבריה, שיתוף הפוסט על ידי הפרשן לא נעשה בתום לב, כי אם בכוונה לפגוע בדניאל ובערוץ שלה, עקב התחרות ביניהם. "לא ניתן שלא להגיע לכלל מסקנה כי הפוסט מהווה ניסיון לפגוע בשמה הטוב של התובעת, להציג אותה כמי שמשתפת פעולה עם משמרות המהפכה האיראניות, ללא כל תימוכין עובדתי מוכח המהווה ראיה קבילה על פי דין. מדובר בטענה חמורה ומכפישה".

בסופו של דבר נקבע כי בגין התביעה ישולמו פיצויים בסך 20 אלף שקלים ועוד הוצאת משפט בסכום דומה.