דניאל זמיר
דניאל זמיר צילום: שרבן לופו

שרשרת גינויים מקיר לקיר נמתחה על הזמר והמוזיקאי שלמה גרוניך אחרי שהאחרון פנה לקהל בפסטיבל עין גב ואמר: "אתם אשכנזיים כאלה, כזה קהל אני רוצה תמיד. אין פה אפילו צ'חצ'ח אחד".

קולגות מירדנה ארזי ועד איל גולן גינו את דבריו, עיריות ומועדונים ביטלו הופעות שלו, אבל למוזיקאי דניאל זמיר, חבר טוב של גרוניך שאף הופיע איתו בפורים האחרון לקח זמן להגיב ולשתף."האמירה אתמול מזעזעת ואידיוטית שקשה לתאר"הוא כתב בעמוד הפייסבוק שלו, "אבל חברים - לא גרוניך אמר את מה שאמר אתמול".

"התלבטתי הרבה אם ואיך להגיב למה שקרה לגרוניך אתמול" הוא פתח, "האמת היא שגרוניך ואני חברים טובים וקולגות הרבה זמן. אני מעריץ של המוזיקה שלו מגיל צעיר, וחושב שהוא אחד המוזיקאים החשובים בתולדות המוזיקה הישראלית".

"לצערי הרב שלמה סובל מדימנציה שהולכת ומתגברת עם הזמן. הוא אומלל מזה. זה אומר למשל שהוא באמצע שיר שלו יכול לשכוח את השיר ולא יודע מה לעשות, או מגיב בצורה לא הגיונית לדברים, מתנהג לפעמים בצורה לא רציונלית, וכן, גם יכול להגיד שטויות שלא קשורות למה שהוא חושב או באמת רוצה להגיד".

"אני מדבר על דברים שראיתי וחוויתי במו עיניי ושאני מדבר איתו עליהם כל הזמן. כאמור, זה סיוט בשבילו כבר כמה זמן, והוא אובד עצות. זה בעיקר עצוב. בהופעה שלנו בפורים באמצע השיר "ציור", שיר שהוא מנגן ושר כבר 50 שנה, הוא פשוט קיבל בלקאאוט ולא ידע איך להמשיך. אני אלתרתי משהו בסקסופון וביחד יצאנו מהלופ המביך והצלחנו לחזור לשיר, אבל ראיתי כמה שהוא מתבייש".

שלמה גרוניך
שלמה גרוניך צילום: פלאש 90

"לפני כמה שנים הופעתי במועדון בניו יורק. ההופעה היתה מעולה, אבל בכל זמן שהיה סולו בס מישהו בקהל עשה קולות של בוז, נחירות משונות, צעק מילים לא ברורות וממש הפריע. זה קרה פעם ופעמיים והבלגתי, אך בפעם השלישית צעקתי למיקרופון בכעס "אולי מספיק עם זה כבר?!?". בתום ההופעה ניגשו אליי שני חבר'ה צעירים, אחד מהם היה זה שצעק והפריע. הוא הסביר לי שיש לו טורט, ושהוא לא שולט על כל מה שהוא אומר, התנצל ממש והצטער. אני לא ידעתי איפה לקבור את עצמי וכמובן שהתנצלתי גם".

זמיר שב והבהיר כי שלמה גרוניך לא גזען וכי מה שהוא אמר אתמול זה מאוד דומה לאדם עם תסמונת טורט, שדברים יוצאים לו מהפה בלי קשר למה שהוא חושב באמת או למה שהוא רוצה להגיד.

"המילים שהוא אמר איומות, מביכות ומכעיסות, אבל הוא, האישיות שלו, לא קשורה לזה. שלמה סובל מהזקנה שהגיעה אליו, אנחנו מדברים על זה הרבה, והכי קשה לו עם הדימנציה".

"עוד לפני האירוע הזה חששתי מה יהיה איתו ואיך הוא ישרוד את ההמשך. היום הטלפון שלו היה כבוי. אני ממש מפחד ממה שיקרה לו. אני יודע בלי לדבר איתו שהוא גמור גמור גמור. גמור ממבוכה, מבושה, מצער ומכעס עצמי על השטויות שיצאו לו מהפה".

"חברים, אנא האמינו לי. אני לא אצא להגנת אף גזען, אני מתעב ושולל גזענות, בעיקר כזו שבאה מצד אנשים לבנים כלפי אחרים. אני שם את שמי הטוב על הכף כאן לא בשביל להגן על גזען אלא כדי להציל איש יקר שסובל מבעיה רפואית הכי מבאסת שיש".

"אנא. אני יודע שהדברים שהוא אמר הם כאלה שקשה שלא להגיב להם, אבל אנא בואו לא נתלה אותו בכיכר העיר. לא בגלל שהדברים לא חמורים, אלא בגלל שהדברים באמת לא נאמרו על דעתו".

זמיר ציין שהוא חושש לשלומו של שלמה, ולא בטוח שהוא ישרוד את הסערה הזו. "אם יש בנפשכם מעט חמלה, אנא אל תגבירו את הסופה. מעט רחמים כלפי מוזיקאי ענק שמתמודד עם בעיה רפואית לא סימפטית בכלל. גרוניך לא גזען ולא אידיוט כזה ענק כדי להפליץ קשקושים מזעזעים כאלה בדעה צלולה או מתוך אמונה בדברי הבל כאלה. בבקשה תעזבו אותו. לא נשאר לו הרבה, ועכשיו עוד פחות. זה באמת לא הוא ולא קשור אליו".

"שוב" הוא סיכם, "לא הייתי בחיים מעלה בדעתי להגן על גזען אשמאי. גרוניך פשוט לא כזה".