פרופ' אבי לוי
פרופ' אבי לוי צילום: באדיבות שאנן

למר שלמה גרוניך, אודה שפעם אהבתי מאוד את שירתך. החשבתיך כחלק מקבוצת איכות מיוחדת של יוצרים שפורטת על מיתרי ליבי, אך היום נקרע מיתרך! נפלת ונתפסת על חם כאשר פרצופך האמיתי התגלה באופן מכוער בדומה לקודמיך; הצטרפת לרשימה השחורה של "אנשי בוהמה" שמחשיבים עצמם ל"אנשי רוח".

לא עוד. בכל פעם שנשמעים מחדש דברי הבל ברוח זו אני תוהה: ממה זה נובע? מאיזה בור עכור נוצרת גבהות הלב שלך ושל קהל הצופים הקהל הרב והמעודן שמחא כפיים וצחקק בקול גדול, ואפילו מחאה רפה אחת לא נשמעה!

מר גרוניך, אכן, אני שונה ממך ומחבר מרעיך; לא נולדתי בארץ, עליתי עם הורי ממרוקו, עם גאווה גדולה על עצם היותנו יהודים ומתוך ערגה לארץ האבות, וכאן גדלתי בבית עני במעברה אבל עשיר רוחנית, תומך, מכיל כשתמיד מקבל את האחר והשונה בסבר פנים יפות. למדתי בבית הורי לכבד כל אמן, חכם, מדען - להעריץ מדע, ידע וחכמה, ובלי כפיות זהב וגם ללא מגשי כסף לחמתי על כל שלב בחיים והגעתי לאן שהגעתי כמו גם אלפי אלפים אחרים ביושר, אהבה, ענווה, בנתינה ובעיקר בכבוד לכל אדם.

למדתי להעריך שכמותך ואותך, כי אצל צ'חצ'חים כמונו, קבלת אורחים וכבוד לזולת מהווים חלק אינטגרלי מה-DNA.

למרות תנאי המעברה והעוני או ליתר דיוק בעיקר בזכותם סיימתי תיכון בגיל 16.5 ואח"כ למדתי הוראה, שירתי בצה"ל, סיימתי תואר ראשון ותואר שני בבית הספר לרפואה בב"ש, פוסטדוקטורט באוניברסיטה, ומכהן כפרופ' ונשיא מוסד אקדמי. אני גאה בכל מאודי בשורשיי, במסורת, בשפה, במאכלים, בשירים ובמוסיקה ויודע לכבד גם אחרים. המוסיקה שלך לא תוכל עוד לשמש כמסכת קמופלז' לפרצופך האמיתי ולאקורד הסיום הצורם שלך שילווה אותך בשארית חייך.

והנה הם שותקים! כל אלו שמכנים עצמם יפי הנפש – נפש עכורה נטולת יופי ותואר! ורק שוו בנפשכם אם בוזגלו או אמסלם היו מתבטאים ברוח דומה כנגד גרוניך? הרי מיד הייתה נפתחת תזמורת הצבועים, שעושים אבחנה דיכוטומית ברורה בין מי ששייך למועדון החברים "הנכון" ובין אלה שכמותי, ולא אתה ולא שכמותך יפגמו ברוחנו האיתנה והגאה.

אתה תמשיך להתבוסס בצ'חצ'חות לשונך, ואנו נמשיך לצמוח ולהצמיח, מתוך אהבה והכלה לכלל ישראל, וכן גם כלפי משליכי הארס שכמותך כי גם אנשים שכמותך, לא יגרמו לנו לחרוג ממנהגנו לכבד כל אדם באשר הוא אדם, שכן הרוח המכרעת של תושבי ישראל מכבדים, מחבקים, מעריכים ומוכיחים היטב שדבריך מהווים סטיית תקן מבישה שאינה מעידה כלל על הכלל.

פרופ' אבי לוי הוא נשיא המכללה האקדמית דתית לחינוך שאנן בחיפה