אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: איסטוק

האם נמצאה פריצת הדרך במניעת וטיפול בסרטן הערמונית? קבוצת מדענים מאוניברסיטת מזרח אנגליה טוענים כי הצליחו לזהות חמישה סוגי חיידקים הקשורים לסרטן ערמונית אגרסיבי, ומקווים כי התגלית החדשה תסייע במציאת דרכי טיפול חדשות שימנעו התפתחות של סרטן ערמונית אגרסיבי ויסייעו לטפל באלו שכבר התפתחו.

במסגרת המחקר ביצעו המדענים ניתוחים גנטיים מתוחכמים בשתן וברקמת הערמונית של יותר מ-600 גברים שחלקם סבלו מסרטן הערמונית וחלקם היו בריאים לחלוטין, ומצאו חמישה סוגים של חיידקים הקשורים להתקדמות מהירה של המחלה.

תוצאות המחקר עדיין אינן מוכיחות באופן חד משמעי כי החיידקים האלו אכן מחמירים את סרטן הערמונית, אך אם יוכח כי הם אכן גורמים לסרטן הערמונית להיות אגרסיבי ואף קטלני, יתכן ויהיה אפשר לבצע בדיקות לזיהוי מוקדם של החיידקים ואף פיתוח של אנטיביוטיקה שתיאבק בהם.

ד"ר היילי לוקסטון מעמותת סרטן הערמונית בבריטניה, שמימנה את המחקר, טענה כי "זוהי תגלית מרגשת שיש לה פוטנציאל לחולל מהפכה אמיתית בטיפול בגברים".

סרטן הערמונית אינו תמיד מסכן חיים ופעמים רבות ניתן להסירו בניתוח או להשאיר אותו במידה והוא לא גדל במידה מסוכנת, אולם במקרים רבים מדובר בסרטן אגרסיבי שעלול לגרור סכנת חיים.

ד"ר רייצ'ל הרסט, אחת המדעניות מאחורי המחקר החדש שתוצאותיו פורסמו בכתב העת הרפואי European Urology Oncology אמרה כי חלק מהחיידקים שזוהו היו חדשים לחלוטין ולא מוכרים עד עתה. "אחד הדברים שאנו עדיין לא יודעים הוא איך אנשים קולטים את החיידקים האלה, האם הם גורמים לסרטן, או אם תגובה חיסונית לקויה מאפשרת את הצמיחה של החיידקים. אבל אנו מקווים שהממצאים והעבודה העתידית שלנו יכולים להוביל לאפשרויות טיפול חדשות, שיוכלו להאט או למנוע את התפתחות סרטן הערמונית האגרסיבי. העבודה שלנו יכולה גם להניח את היסודות לבדיקות חדשות המשתמשות בחיידקים כדי לחזות את הטיפול היעיל ביותר עבור כל סרטן של גברים".