ראאד סאלח בהר הבית
ראאד סאלח בהר הבית צילום: יונתן זינדל/ פלאש 90

תנועת חמאס רואה במדיניות המרוסנת של ישראל בירושלים הישג משמעותי במשוואת היחסים בינה לבין ישראל.

דובר חמאס פאוזי ברהום, אמר כי "מניעת המתנחלים מלשחוט קרבנות ב(מסגד) אל-אקצה ולאחר מכן מניעת צעדת הדגלים מלהגיע לרובע האסלאמי ולבאב אל-עמוד (שער שכם) הושגו בזכות (גורם) ההרתעה (של חמאס) וכללי המשחק שכפו פעולות המאבק במהלך קרב סייף אל-קודס (שומר החומות 2021)".

בנוסף, ציין ברהום את התרומה של "הלכידות העממית" ברחבי פלסטין ששיבשו את מערכת השיקולים של "האויב", "העמידה האיתנה" של הפלסטינים הנאחזים במסגד אל-אקצה, "מעשי הגבורה" (הפיגועים) וההקרבה של הפלסטינים באיו"ש, בירושלים וב"פנים הפלסטיני" (ישראל).

בערוצי חמאס והארגונים הפלסטיניים מציגים את המהלכים הישראליים בירושלים כ"כניעה" וכהישג משמעותי ביותר של ארגוני המאבק הפלסטיניים שמומש ללא צורך בשימוש בכוח צבאי אלא באמצעות שילוב של הרתעה ואיומים.

ח"כ בן גביר בלשכה שפתח מול חומות העיר העתיקה בכיכר צה''ל אלישיב רקובסקי/TPS

בחוות דעת שהוצגה הבוקר (רביעי) לראש הממשלה נפתלי בנט דרשו בשב"כ להרחיק את חה"כ איתמר בן גביר (עוצמה יהודית) משער שכם מחשש להידרדרות ביטחונית והזהירו: "העלייה שלו היא נפץ ונפץ צריך לנטרל".

גורמי ביטחון הביעו חשש שחמאס והג'יהאד האיסלאמי יגיבו בירי רקטות והתריעו: "אם בן גביר יגיע לשער שכם - שומר החומות 2 יפרוץ".

לפי הדיווח של כתב חדשות 12 ניר דבורי, בשב"כ ראו בעלייה של בן גביר לשער שכם הכנסת אצבע בעיני הפלסטינים וכתבו בחוות הדעת: "העלייה של בן גביר היא נפץ ונפץ צריך לנטרל. הפרובוקציות האלו יכולות להוביל לאלימות ולהסלמה עד כדי הצתה של האזור". גורם ביטחוני בכיר אמר הערב שהמעשה של בן גביר "פשוט משחק לידיים של חמאס".

גורמי הביטחון אמרו הבוקר בדיונים סגורים עם ראש הממשלה: "הגעת בן גביר לשער שכם עלולה להוביל לאירוע שומר החומות 2". בנט עצמו הבהיר: "ריבונות ומשילות כן, אבל פרובוקציה ופוליטיקה לא". בעקבות האזהרות, החליטו ראש הממשלה ושר הביטחון בעצה אחרת למנוע את הגעתם של בן גביר ושל יתר הצועדים לשער שכם.