גנץ בסיור בשומרון
גנץ בסיור בשומרון צילום: אלעד מלכא

כתב חדשות 12 ירון אברהם פרסם פרטים חדשים מתוך פגישת שר הביטחון בני גנץ והח"כית הפורשת מהקואליציה עידית סילמן.

גנץ אמר בפגישה כי אישור "אביתר" יקח עוד זמן רב. לטענת אנשי הימין זה בניגוד למתווה שסוכם עם תושבי אביתר, שאכלוס הישוב יהיה במקביל לתהליך הבירוקרטי.

גנץ הסביר לסילמן שהוא רק מקיים את החלטת היועמ"ש לשעבר מנדלבליט, שלפיה תתבצע הכרזה על האדמות כאדמות מדינה אבל יינתן זמן של 45 יום לעררים ושרק בתום ההליך (שיכול לקחת גם יותר מ-45 יום) תתאפשר העלייה למקום.

עוד אמר שר הביטחון כי חומש תפונה בקרוב. לטענתו של גנץ כלל השותפים בממשלה כולל ימינה ותקווה חדשה מכירים את עמדתו והוא לא יתפשר על כך כיוון שהוא מקיים את החוק. השאלה היא לא שאלה של אם - אלא של מתי.

יחד עם זאת, גנץ נתן גם "סוכריה" והבהיר שמועצת התכנון העליונה תכונס ככל הנראה בשבוע הראשון של חודש מאי ותאשר בנייה חדשה לישראלים ופלסטינים ביהודה ושומרון.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הגיב בחריפות על דברי שר הביטחון. דגן אמר כי "הפרת הסכם אביתר על ידי נפתלי בנט ובני גנץ היא קו אדום. אם הסכם אביתר יופר - נצא למאבק ציבורי שיזעזע את המדינה. ההתיישבות בשומרון לא תהיה אסקופה נדרסת של אף מאבק פנימי פוליטי ציני בין מרכיבי הממשלה הזו".

''אני מציע מכל הלב לפוליטיקאים בממשלה הזו שלא להביא את ציבור אוהבי ארץ ישראל לנקודת הקצה", הוסיף ראש מועצת שומרון.

במפלגת הציונות הדתות תוקפים את דברי שר הביטחון בני גנץ ולפיהם ישיבת חומש תפונה ויישוב אביתר לא צפוי בקרוב. "הודעתו של גנץ על פינוי חומש כפרס לטרור לאחר רציחתו של יהודה דימנטמן הי"ד, בניגוד מוחלט להתחייבויות של שקד ואורבך, ועל עיכוב שיכול להתמשך שנים בהקמת אביתר, בניגוד להסכם שהממשלה חתומה עליו הם שיא חדש של התרפסות בפני הטרור", אמרו במפלגתו של בצלאל סמוטריץ'.

"ממשלת הבלהות נכנעת לטרור בהר הבית ובירושלים, באביתר, בעזה, בחדרה, בחומש, בבאר-שבע ובבני ברק, ומעניקה רוח גבית לטרור", הוסיפו במפלגת הציונות הדתית. "מול הקווים האדומים שיודעת התנועה האיסלאמית לשרטט ולהכניע את שותפיה בממשלה, לאגף שבעבר הגדיר את עצמו ימני אין שום קו אדום ושום מנוף על גנץ והשמאל''.

לא אני הפורש, אתם הפורשים

ח"כ עמיחי שיקלי שיגר אמש (רביעי) מסמך לוועדת הכנסת שבו ציין 98 התחייבויות של חברי מפלגת ימינה, ובראשם של ראש הממשלה נפתלי בנט ושרת הפנים איילת שקד שלטענתו הופרו בהקמת הממשלה הנוכחית ובמהלך כהונתה.

98 הבטחות שהופרו על ידי בנט ושקד - המסמך המלא

בין עשרות הציטוטים המופיעים במסמך, ניתן למצוא התחייבות של שקד שנאמרה בשידור חי בפייסבוק ב-22 במרץ 2021: "ממשלת ימין - התחייבנו לזה ונעמוד בזה".

כמה ימים קודם, ב-14 במרץ 2021 כתב בנט בטוויטר "בעוד עשרה ימים נקים ממשלת ימין שאכפת לה, במקום שרי כח, כבוד וכסף אגואיסטיים שמבזים את המדינה".

ב-21 במרץ כתב בנט בפייסבוק: "הספין של ביבי הוא שקר מוחלט. הנה העקרונות שלי לממשלה הבאה: 1) לפיד לא יהיה ראש ממשלה. אני איש ימין וכך גם רוב המצביעים. 2) הממשלה הבאה שתקום תהיה ממשלת ימין. יש שמונים מנדטים ימניים ויש שפע אפשרויות. 3) נקים ממשלת ימין שאכפת לה מהאזרחים".

ב-19 במרץ התחייבה שקד בטוויטר: "לפני שאתה קורא לבנט להקים ממשלת ימין – תתחייב שאתה ימין, למרות שמעולם לא עמדת בהתחייבויות שלך לימין בישראל.... איך מתקנים את מערכת המשפט, המצב בנגב, ההשתלטות הפלסטינית על שטחי C ,המסתננים בדרום תל אביב ועוד.... אם רוצים ממשלת ימין אמיתית, שלא מחביאה את הערכים שלה – מצביעים ימינה!".

שיקלי תוקף את בנט ושקד ערוץ כנסת