דגן, סילמן וזוהר
דגן, סילמן וזוהר צילום: ניר דבוש

ראשי הישובים בשומרון וחברי כנסת הגיעו אמש (רביעי) לאירוע הרמת כוסית לכבוד חג הפסח בביתו של ראש מועצת שומרון יוסי דגן.

במהלך האירוע סקר דגן בפני המשתתפים את האירועים הרבים שנערכו בשומרון במהלך החג ובשיאם העלייה למזבח יהושע שבהר עיבל, צעדה לחומש ועוד שלל אירועים.

חברת הכנסת עידית סילמן שפרשה מהקואליציה אמרה: "אני מאמינה שזאת התחלה של עשיה טובה ונהדרת גם כאן להתיישבות, ויש לנו מחויבות כלפי ההתיישבות, ויש את הסכם אביתר שמחויבים אליו, ואני בדאגה מאוד גדולה. אני חושבת שחייבים לקיים את זה כמה שיותר מהר בשביל להציל את ההתיישבות, מלבד הדברים האחרים בהתיישבות. הראייה לגבי ההתיישבות ולגבי השיבה אל הארץ וירושת הארץ, צריכה להיות ראיה לאומית של כולם, של כלל עם ישראל. להוסיף טוב למען עם ישראל ולמען ההתיישבות. בהחלט טוב להיות בבית. זו האמת שלנו".

על פרישתה מהקואליציה אמרה סילמן: "הזהות היהודית זה לא רק עניין של דת, מדינה וזהות יהודית. זה עניין של ערכים משמעותיים. ערך הרעות והאחדות שמחזיק אותנו ביחד, בטח בתוך עולם הבריאות שאני באה מתוכו ששם אין ספק שכולם גרים בכפיפה אחת בבתי החולים. יהודים עם ערבים, עם צ'רקסיים, עם בדואים, עם חרדים. לפגוע בערכי הרעות האלה זה לא דבר של מה בכך, ואותו ערך של זהות יהודית צריך להישמר על אחת כמה וכמה במקומות האלה".

חבר הכנסת מיקי זוהר מהליכוד דיבר אף הוא במהלך האירוע ובירך את ראשי הישובים על עבודתם. זוהר חיזק את סילמן על החלטתה לפרוש מהקואליציה ואמר: "עידית עשתה את ההחלטה הנכונה והיא תיזכר לנצח כמי שהצילה את עם ישראל מהממשלה הרעה הזו שפעלה נגד המסורת היהודית. היא פעלה ממקום אידאולוגי ולא היה לה שום שיקול אחר. כמי שנמצא בסוד העניינים אני יודע שהיא עושה את זה ממקום אמיתי ושלם. אנחנו גאים בה ואני בטוח שנעשה עוד יחד למען עם ישראל''.

ח"כ זוהר הוסיף: "יוסי דגן הוא הלוחם הכי גדול שיש היום לעם ישראל, ולמען ארץ ישראל. אני ראיתי הרבה אנשים שנלחמים למען ארץ ישראל, יוסי עושה את זה בצורה מעוררת השראה".

דגן הודה להנהגות הישובים, למזכירים וליושבי הראש של ישובי השומרון על פעילותם: "אני מאוד שמח שבאתם לכאן, התברכנו בהנהגות ישובים משכמם ומעלה. בסוף זה דבר שהולך ביחד והחיבור הזה, העבודה המשותפת הזאת, מביאה את השומרון למקום אחר. נמצאים פה גם החבר'ה הנהדרים מהנהלת החברה לפיתוח השומרון שעשו מהפך בחברה הזאת ובראשם לאליסף ולרובי. בזכותם החברה לפיתוח השומרון היא הכי טובה בארץ ומשאירה אבק לכולם בכל התחומים".

בהמשך פירט דגן בפני הנהגת הישובים את מטרות המועצה בעתיד. "יש לנו משימה אחת ששמנו לעצמו – להגיע למיליון יהודים בשומרון. אנחנו מתמודדים מול טרור, מתמודדים מול קמפיינים של הכפשות ודה-לגיטימציה. אנחנו מתמודדים מול ממשלה שגם לי אישית מאוד לא פשוטה. אנחנו עומדים מול איומים לפעמים. זה לא פשוט. הממשלה הזאת לא טובה להתיישבות ואנחנו מקווים שתהיה לנו ממשלה טובה יותר, ממשלה לאומית מלאה שהתיישבות תחזור להיות בראש סדר העדיפויות שלה".

"אני מבקש להודות לח"כ עידית סילמן שהתחילה בתהליך משמעותי מאוד וחשוב מאוד", אמר ראש מועצת שומרון. "מגיעות לה הרבה תודה רבה והערכה על הדבר הזה. כולנו מקווים שנוכל לראות כבר בתקופה הקרובה שיושלם בעז"ה המהלך שהתחיל עכשיו", הוסיף דגן ביחס לסילמן.

באירוע השתתף גם אביו של הקצין סרן גרמן רזו'קוב הי"ד, שלחם בשומרון ונפל מות גיבורים בקרב עם מחבלי חיזבאללה עליו קיבל צל"ש לאחר מותו. דגן, שהכיר את גרמן הי"ד משירותו בשומרון - פגש את אביו בגבול אוקראינה לפני כחודש וסייע לו ולאשתו לעלות לישראל, לאחר שביתו הופצץ באוקראינה.