המשלחת האמריקנית בלשכת לפיד בתל אביב
המשלחת האמריקנית בלשכת לפיד בתל אביב צילום: דוד אזגורי, שגרירות ארה"ב בישראל

שר החוץ יאיר לפיד נפגש בצהריים (חמישי) עם המשלחת של מחלקת המדינה האמריקאית שהגיעה לישראל.

בפגישה השתתפו סגנית מזכיר המדינה בפועל לענייני המזרח הקרוב, יעל למפרט, המשנה לסגנית מזכיר המדינה לענייני ישראל והפלסטינים, האדי עמר ושגריר ארה"ב בישראל תום ניידס.

מהצד הישראלי השתתפו מנכ"ל משרד החוץ אלון אושפיז ועודד יוסף סמנכ"ל מזרח תיכון ותהליך השלום במשרד החוץ.

במהלך הפגישה נדונו המאמצים שישראל עושה בתקופה מאתגרת מאוד על מנת לשמור בהר הבית על הסטאטוס קוו.

השר לפיד עדכן כי בשבועיים הראשונים של הראמדאן התפללו מאות-אלפי מוסלמים במסגד אל-אקצא. ''היחידים שהפריעו להם הם קיצונים ותומכי חמאס. הם השתלטו על המסגד, חיללו את קדושתו, שיבשו את התפילה וזרקו זיקוקים, בקבוקי תבערה ואבנים.

''אנחנו פועלים רק כדי למנוע את האלימות ולאפשר לתפילות להימשך כרגיל. זו המדיניות הישראלית, ואין אחרת'', אמר לפיד שהביע את הערכתו הרבה לארה"ב על המאמצים שהיא עושה על מנת להרגיע את המתח באזור.

לפיד אמר לאחר הפגישה: "מדינת ישראל מתמודדת עם טרור איסלאמיסטי קיצוני שכל מטרתו היא לזרוע אלימות פחד וכאוס. אנחנו קוראים לכל המנהיגים באזור לפעול ולהתבטא באחריות על מנת להרגיע את הרוחות. ישראל שומרת ותשמור גם בעתיד על הסטטוס קוו בהר הבית ואין לנו שום כוונה לשנות אותו."

לפיד הוסיף: "אנחנו לא נקבל בשום מצב ירי של טילים מרצועת עזה על מדינת ישראל. חמאס והעולם כולו צריכים לדעת שישראל תפעל ותעשה כל מה שצריך כדי להגן על בטחון אזרחיה."