הדברה
הדברהצילום: FREEPIK

ניקיון והדברה מגיעים יחד כעסקת חבילה תמיד, שכן אלו הן שתי פעולות שמטרתן היא לסלק חיידקים או מטרדים מעל פני השטח וליצור סביבת מחייה נעימה ונוחה לשהייה.

אולם רבים מתחבטים בשאלה מה קודם למה – האם עליי קודם כל לקרוא לשירותי הדברה ורק אז לפצוח בפעולות ניקיון?

או שאולי עדיף בכלל לנקות את הבית לפני שהוא עובר הדברה ורק אז לבצע אותה? אנחנו כאן כדי לשפוך אור על הנושא, ולהסביר לכם באילו סדר פעולות יהיה נכון לפעול.

קודם ניקיון או קודם הדברה?

ישנם סוגים רבים ומגוונים של מזיקים שעשויים לפלוש לסביבת המחייה המוגנת והבטוחה, ולחולל בה מהומה ופאניקה. זה יכול לקרות בדירה הפרטית שלכם, במשרדים ואף בבתי מלון ובמפעלים.

כאשר מתחילים בהליך הדברה, תמיד עולה השאלה מתי יהיה נכון לנקוט בפעולת הניקיון. דעה רווחת אחת היא שקודם כל יש לבצע הדברה בחללי המבנה ורק בסיומו צריך לנקות, ואילו הדעה המנוגדת היא שכדאי תחילה לבצע ניקיון מקיף ויסודי ולאחר מכן רק להדביר. כך ניתן למקסם את יעילות התוצאות הסופיות של ההדברה.

המחשבה שמניעה את מי שדוגל בדעה הראשונה היא שחומרי ההדברה הם רעילים ומזיקים בבסיסם, ולכן אם לא מנקים את הבית לאחר שימוש בהם זה עשוי להזיק לתושבי הבית. אכן כך? לא בטוח.

למה כדאי לנקות לפני שמבצעים הדברה?

המזיקים הנפוצים בחללי בתים בארצנו הם נמלת אש, קרציות, תיקנים גרמניים, פשפשים וכו'. הדברה יכולה להירשם כדבר יעיל במיוחד כנגדם, אולם באותה נשימה יש לעשות זאת בצורה הנכונה כדי שזה לא ינחל כישלון. אחד מהפרמטרים להצלחת התהליך הינו טיב ניקיון.

בדיוק מסיבה זו, האמירה כי צריך לנקות אחרי ההדברה הינה מיתוס שרלוונטי לשנים רבות אחורנית. מרבית שיטות ההדברה הנפוצות כיום, ביניהן הדברה ירוקה שהיא השכיחה והנפוצה ביותר, מבוססות על חומרים מן הצומח שאינם רעילים. כך רמת הרעילות הפוטנציאלית מצטמצמת וכיוצא בזה גם הסכנה הנשקפת לשוהים בקרבת מקום.

ניקיון אחרי הדברה – פחות יעיל

המחשבה העומדת בראשנו היא שחשוב לנקות את הבית כדי להשיל מעליו לכלוכים וזיהומים. אולם כאשר אנחנו מדברים על ניקיון במונחים של הדברה, זה עשוי להיות פחות נכון, משום ששימוש בחומרים שלא מגיבים טוב לחומרי ההדברה יפגעו ביעילותן של התוצאות והמזיקים יורחקו רק חלקית. כמו כן, מיזוג חומרי הניקיון עם ההדברה עשו לחולל נזק ממשי בבית ובתכולתו.

הכנת הבית לפני הדברה עם חברת ניקיון

אז המסקנה שאנחנו יוצאים איתה מהמאמר הזה היא ברורה – מוטב לנקות לפני ההדברה, וכך לעודד קבלת תוצאות אפקטיביות יותר. לשם כך אנו ממליצים על השכרת שירותים של חברת ניקיון, אשר יכולה להציע סיוע מקצועי בכל הקשור בסילוק מזיקים ובמיגור סביבת המחיה שלהם בקן הפרטי שלכם.

למשל, אם אתם חיים בדירה ישנה והבחנתם במזיקים שמתרכזים באזורים שונים, חברת ניקיון תוכל לטפל בשכבות של אבק שהצטברו לאורך השנים. כמו כן, אם יש עובש וכתמים שומניים על הקירות ובסביבת הארונות, הם ינקו אותם ביסודיות, וכך יהרסו את מה שיכול להוות קרקע פורייה להתרבותם של מזיקים.

בכל מבנה ישנו תהליך אחר של ניקיון שיתרחש, המושפע בין היתר מהמצב הכללי של המבנה, ממידת הריהוט שלו וכו'. לפני שמשכירים את השירותים חשוב לקיים שיחת תיאום ציפיות, בה אתם מציינים מפורשות את השירותים להם אתם זקוקים והם בתגובה מציינים האם זה אפשרי וכן את המחיר הנקוב אודות זה.