לחבר את צעירי הדור לארץ ישראל ולמצוות התלויות בה
לחבר את צעירי הדור לארץ ישראל ולמצוות התלויות בהצילום: מכון התורה והארץ

14 הפלגות, 200 איש בכל הפלגה: כ-2,500 ילדים, בני נוער ומבוגרים הגיעו בחול המועד פסח לעיר אשדוד, לפעילות 'שטים בשמיטה' של מכון התורה והארץ.

במהלך הפעילות קיימו המשתתפים את מצוות ביעור המעשרות – מצווה מיוחדת הניתן לקיים רק פעם במספר שנים, כשאחת מהן היא שנת השמיטה והתאריך האחרון בו ניתן לקיים את המצווה הוא חול המועד פסח.

במזח זכו הילדים לשמוע על הלכות שנת השמיטה ונהנו מפינות יצירה מגוונות. בשייט עצמו שמעו המבוגרים שיעור מרתק בנושא מצוות ביעור המעשרות, בזמן שהילדים צפו בהצגה משעשעת – בה שני שחקנים המחיזו מגוון מצוות התלויות בארץ ואף הסבירו לילדים על מצוות ביעור המעשרות.

בשיאו של השייט קיימו כל הנוכחים את מצוות ביעור המעשרות, על ידי השלכה לים של קוביות סוכר עליהן חוללו מטבעות המעשרות. במהלך היומיים ליוו את הבאים רבני מכון התורה והארץ, בנות מדרשת המכון ועובדיו.

מדובר בפעילות ראשונה מתוך סדרת פעילויות שמתכנן מכון התורה והארץ, לקראת סיום שנת השמיטה. באגף לתרבות יהודית במשרד החינוך, שלקח חלק בפעילות השייט, אמרו כי "דווקא בימינו, כשניתן לקנות ירקות ופירות בכל חנות ורוב בני האדם אינם עוסקים בפועל בעבודת האדמה, חשוב לחבר את צעירי הדור לארץ ישראל ולמצוות התלויות בה".

במכון התורה והארץ הופתעו מהביקוש הרב שהיה לפעילות ואמרו כי "כל הכרטיסים נמכרו עוד לפני חג הפסח, ועד הרגע האחרון היו משפחות שביקשו להצטרף ולצערנו לא היו יותר כרטיסים".

"מרגש לראות איך כל עם ישראל מרגיש קשור לארץ ישראל ומצוותיה. 2,500 איש השקיעו מזמנם וממרצם כדי לקיים מצווה מיוחדת, שזו היתה הזדמנות פז לקיימה. אנו מזמינים את הציבור להמשיך ולהתחבר לארץ", סיכמו במכון.

צילום: מכון התורה והארץ