מאבקים מכוערים
מאבקים מכועריםצילום: ISTOCK

מחר (שני) יצוין יום הניכור ההורי. על התופעה שהופכת ילדים לכלי משחק אכזרי בין הורים בהליכי גירושין או לאחריהם, שוחחנו עם יונדב שטרן, מנכ"ל עמותת 'אבות למען צדק'.

ניכור הורי הוא מצב בו הילד מתנכר לאחד ההורים ומתייחס אליו כאל זר. "זו תופעה שבאה לידי ביטוי בצורה חזקה מאוד בגירושין, אם כי יש שאומרים שהיא קיימת גם בנישואין", אומר שטרן ומציין כי הדברים מגיעים עד לכדי ניתוק מוחלט של הילד מההורה המנוכר.

שטרן מציין כי מסיבות שונות לא נערכים מחקרים בישראל סביב התופעה ולכן לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי שקיים קשר מגדרי בין יצירת ניכור אצל הילד, אך ניתן להיסמך על מחקרים במדינות מערביות אחרות כמו קנדה, ולגלות נתונים המעידים על כך שההורה בעל המשמורת על הילד הוא בשמונים אחוזים יותר אחראי לניכור מאשר ההורה השני. "מבין המנכרים יש שבעים אחוז נשים ושלושים אחוז גברים", אומר שטרן.

בדבריו מציין שטרן כי בישראל לא רק חזקת הגיל הרך המשפיעה רבות ציבורית תודעתית ומשפטית, קיימים אלמנטים נוספים שמשפיעים כמו תלונות שווא, שיפוט מפלה בנושא מזונות ועוד.

לשאלת היעדרם של מחקרים בישראל סביב התופעה, אומר שטרן כי הסיבה היא השפעתם של ארגונים פמיניסטים ופרוגרסיביים, ומתוך כך קיים חשש של החוקרים להגיע לנתונים שאינם תואמי האג'נדה הרווחת על ידי ארגונים אלה. עוד הוא מציין כי הארגונים השמרניים יותר מוצאים את עצמם ללא כלי תקשורת הנותנים להם במה להציג את הנתונים שבידיהם, אם כי בעת האחרונה קיימת התעוררות מסוימת גם בהיבט התקשורתי. עד כה, הוא מספר היו התגובות בכלי התקשורת נעות בין התעלמות לבין ביטול ראיונות ושידורים רגע לפני המועד שנקבע להם.

על התופעה כולה שאלנו את שטרן אם לא ניתן לראות בה כמעט תופעה טבעית במציאות בה הילד נמצא אצל הורה משמורן ושומע את טענותיו שוב ושוב, נחשף לעימותים, שלעיתים הם חריפים מאוד, בין ההורים, מכיוון ההורה המשמורן. במציאות כזו, האם הציפייה שילד לא יהיה מנוכר להורה השני אינה חסרת סיכוי מלכתחילה?

לדברי שטרן יש לחלק את נסיבות התופעה לשני חלקים, החלק הפתולוגי-פסיכולוגי והחלק הנסיבתי. "החלק הנסיבתי הוא מכך שכאשר ילד נמצא אצל הורה אחד, בגלל חוק הגיל הרך או בהשפעת סיבה אחרת, הוא שומע את ההורה יותר ולכן הוא מוטה לטובתו, אבל הורה בריא בנפשו יודע להציג את הדברים בצורה בריאה לילד. הניכור נוצר מחוסר היכולת של הורה להציג את הצד השני".

לדבריו במציאות שכזו ניתן וראוי לצפות מהמדינה וממערכות האכיפה לנהוג באופן מאוזן יותר על מנת לצמצם את אותו ניכור, וכאשר קיימת אכיפה בררנית וסלקטיבית נגד האב הרי שהניכור רק יגבר, והפעם בחסות הרשויות. "כשגבר פונה להתלונן על הפרת זמני שהות על ידי האם, המשטרה מדברת עם האב ולא פונה לאם, ובוודאי שלא מתלוננת נגדה. במקרה הפוך המשטרה פועלת בתוקף, מגיעה פיזית ולעיני הילדים מאיימת על האב במעצר ובלקיחת הילד".

במסגרת יום הניכור ההורי נערכת העמותה של שטרן להוביל שיירה של כלי רכב מאזור הרצליה ועד לירושלים, שם יקיימו הפגנה מול משרד הרווחה והכנסת. השיירה תחזור לאזור המרכז ובמידה והתקציב יאפשר זאת יועלה ברחבת הבימה שבתל אביב מופע מיוחד.