לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה התארחה באולפן ערוץ 7 מרים כהן, יזמית, במאית ומבין יוצרי הפרוייקט 'ניצחה הרוח', המספק מסע טכנולוגי חוויתי למחנה ההשמדה אושוויץ.

"לפני ארבע שנים נתקלנו בטכנולוגיית ה-VR בפרוייקט אחר. יש לנו אולפן הפקות שמתעסק עם הפקות קולנוע במגזר והחלטנו לחבר את הטכנולוגיה והתוכן ולהביא את המסע למי שלא יכול לנסוע או מעדיף שלא לצאת לשם", מספרת כהן.

לדבריה, "כשהחלטנו שאנחנו רוצות לעשות את הפרוייקט היה לנו ידע בקולנוע אבל לא בטכנולוגיית VR. יצרנו חיבורים עם כל מיני אנשים בתחום ואמרו לנו שזו טעות לעשות קולנוע של 65 דקות בטכנולוגיה הזו. רצינו ללכת עם האמת שלנו וזו הדרך הכי קרובה לדבר האמיתי".

הרעיון צמח דווקא מתוך תסכול על אי היציאה שלה למסע בפולין. "זה התחיל מחוסר מאוד גדול שהיה לי אישית וגם לשותפות שלי. בגיל 17 הייתי נערה שגדלתי ביישוב וכל הנוער הדתי והחילוני יצא למסעות בפולין ואני כחרדית לא יצאתי. זה הרגיש לי מאוד לא פייר, שלנו אין את זה. מאז אני עם החור הזה בלב".

והדרך ליישום הפרוייקט לא היתה פשוטה. "אחרי שיצרנו חיבור מדהים עם ישראל גולדווסר שהוא המדריך של המסע, רצינו לצאת לצילומים. אתר אושוויץ היה סגור למעלה משנה בגלל הקורונה. ביד ושם לא יכלו לעזור לנו וכך גם ב'גנזך קידוש השם'. החלטנו שהדבר הזה קורה. עם הדחף והסיעתא דשמיא, הצלחתי להגיע לאחראית בדירקטוריון של אושוויץ והצלחתי להיכנס לה ללב. היא אמרה שאין אישור לצלם VR באושוויץ אבל שאשלח 'בריף'. אחרי יומיים קיבלתי ממנה טלפון והיא סיפרה שכעת מתקיימת ישיבה חשובה בנוגע לפרוייקט שלנו. מאוחר יותר היא התקשרה ואמרה: נלחמתי בשיניים, מיום שני הבא המוזיאון פתוח רק בשבילכם לשלושה ימים".

"כבר שם, במהלך הצילומים הרגשנו שהדבר הזה חזק הרבה יותר מלהשאיר אותו רק לקהל החרדי וכמו שלא היה פייר שלא לקחו אותי לשם, כך אסור להשאיר את זה רק נחלת ציבור מסויים. כך, אנחנו מגיעים עם המיזם הזה לכולם, לכל הציבורים והגוונים", היא מסכמת.