אילוסטרציה
אילוסטרציה צילום: ISTOCK

הכרטיסן שהפחיד במשך שנים ארוכות את נוסעי הרכבות באיטליה, חוזר לעבודה.

בית המשפט העליון באיטליה קבע כי פרנצ'סקו בונאנו, 61, שפוטר בשנת 2017 בעקבות מאות תלונות של נוסעים שספגו ממנו קנסות גבוהים, פוטר מעובדתו שלא בצדק ועל חברת הרכבות להחזירו לעבודה.

בונאנו, תושב העיר ג'סולו ליד ונציה, התפרסם לאחר שחילק לא פחות מ-5000 דוחות קנס לנוסעים ברכבות בצפון איטליה. חברת הרכבות Trenitalia בה שירת קיבלה מאות מכתבי תלונה מנוסעים שקיבלו הודעת קנס מבונאנו, בטענה כי הוא הנפיק להם קנסות שרירותיים ובסכומים מופרזים.

בין היתר טענו נוסעים כי בונאנו נהג להעניק להם דוחות קנס על עלייה לרכבת ללא כרטיס, למרות שניתן לרכוש כרטיס מהכרטיסן עצמו במהלך הנסיעה, אי החתמת הכרטיס או נסיעה בקו רכבת שגוי ועוד.

בונאנו התפרסם כאימת הנוסעים בקווי הרכבת בצפון איטליה, והואשם על ידי הנוסעים ב"השלטת אווירת טרור" ברכבת, ובביצוע עבודתו "בלהט מוגזם". לאחר שחברת Trenitalia נאלצה להחזיר ללקוחותיה סכומים גבוהים המוערכים ב-10,000 יורו אותם נאלצו לקוחות לשלם לאחר שיקבלו קנס לא מוצדק מבונאנו, החליטו ראשי חברת הרכבות לפטר את הכרטיסן "משליט הטרור" מעבודתו.

בונאנו החליט לתבוע את חברת הרכבות ולדרוש את החזרתו לעבודה לאחר שלטענתו פוטר שלא בצדק. לאחר חמש שנים בהן זכה המשפט להתעניינות רבה באיטליה, פסק בית המשפט העליון כי חברת הרכבות מחויבת להחזיר את בונאנו לעבודתו מאחר "והכרטיסן אומנם עבד בלהט לא שכיח ולא גילה גמישות בתפקידו, אולם הוא רק ביצע את תפקידו בצורה הקפדנית במיותר ולא ביקש להרוויח רווח אישי מכך".

בונאנו עצמו העניק ראיון לעיתון האיטלקי "קוריירה דלה סרה" בו הכחיש כי הוא "אדם חסר רחמים" והוסיף כי "אני לא צייד ראשים, אבל בעבודה אתה צריך קפדנות, ואני חייב להבטיח שכל הנוסעים נוסעים עם כרטיס תקף. אני אף פעם לא אוטוריטרי או מתנהג בבריונות. הנוסעים אוהבים אותי".